ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٨ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١١:٥٠        شماره خبر: ١٠٦٣٤٦          پرینت

دانش آموخته جامعةالمصطفی؛

‌هدف استکبار از اختلاف‌افکنی، غارت ثروت ملت‌های مسلمان است

«حجت‌الاسلام‌محمدیعقوب بشوی»،‌ پژوهشگر پاکستانی جامعةالمصطفی هدف استکبار جهانی را از اختلاف‌افکنی میان کشورهای مسلمان، به غارت بردن منابع و ثروت ملت‌های مسلمان دانست.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام ‌محمدیعقوب بشوی» در گفت‌وگویی اظهار داشت: امریکا و رژیم صهیونیستی در حال غارت منابع نفتی کشورهای منطقه مانند عراق و سوریه هستند. آنها به دنبال تضعیف کشورهای اسلامی هستند تا نتوانند به استقلال دست یابند.

پژوهشگر پاکستانی با انتقاد از قدرت‌های استکباری که با سوء‌استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات منفی ضد اسلام و مسلمانان به راه انداخته‌اند، گفت:‌ هدف اصلی استکبار، ایجاد اختلاف و درگیری بین گروه‌های اسلامی در سراسر جهان است.

وی با ابراز تأسف از برخی رفتارهای متحجرانه، که مردم را از اسلام ناب و دین مبین اسلام دور می‌کند، گفت: ‌اسلام، دین عقل و حکمت است، ولی - متأسفانه- گروه‌هایی مانند داعش و طالبان تصویر نادرستی از اسلام به جهان ارائه کرده‌اند که هیچ تناسبی با اسلام واقعی ندارد.

دانش‌آموخته جامعةالمصطفی با اشاره به آموزه‌های اسلام مانند عدالت و ازادی فکر و اندیشه و مخالفت‌ صریح با هر گونه ظلم و تعدی و تجاوز گفت: اسلام زیر بار ظلم نمی‌رود.

حجت‌الاسلام بشوی با اشاره به ظلم و ستمی که در دنیای کنونی ضد ملت‌های مسلمان در فلسطین، عراق، سوریه و یمن می‌گذرد، اظهار داشت: تردیدی وجود ندارد که با آمدن نظام مهدویت، ریشه تمام ظلم‌ها خشکانده می‌‌شود.

این پژوهشگر پاکستانی اسلام را دین صلح و دوستی دانست که همواره بر زندگی مسالمت‌آمیز همه ادیان و مذاهب تأکید کرده است.

وی ادامه داد:‌اسلام تأمین‌کننده همه نیازهای مادی و معنوی انسان‌هاست و در هیچ دین و آیینی به اندازه اسلام، بر عدالت انسانی تأکید نشده است.

حجت‌الاسلام بشوی در پاسخ به پرسشی درباره ضرورت مبارزه ایران و پاکستان با تروریسم خاطرنشان ساخت:‌ ایران و پاکستان - هر دو- قربانیان تروریسم هستند و امنیت پاکستان، امنیت ایران و امنیت ایران، امنیت پاکستان است. ما دو ملت جداناپذیر هستیم.

حجت‌الاسلام بشوی گروه‌های تروریستی را دست‌پرورده قدرت‌های استعماری و استکباری دانست و بیان کرد: قدرت‌های استکباری طالبان و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را ایجاد کردند تا کشورهای اسلامی را درگیر جنگ و درگیری نمایند.

وی ضمن تأکید بر ضرورت وحدت شیعه و سنی، بر لزوم گسترش همکاری ایران و پاکستان در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تصریح نمود و  اظهار داشت: پاکستان می‌تواند بخشی از نیازهای اقتصادی خود را از ایران تأمین نماید.

حجت‌الاسلام بشوی، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، بر ضرورت مطالعه و پژوهشگر درباره اسلام، به ویژه به همت نسل جوان، تأکید کرد و گفت: اگر امروزه بخواهیم سیره و راه امام علی(ع) را زنده کنیم، باید نیازهایی مردم را بشناسیم.

وی نقش علما، دانشگاهیان و نخبگان را در شناساندن اسلام ناب به جوامع مختلف حائز اهمیت دانست.

از وی درباره نقش نخبگان دانشگاهی و دیپلماسی فرهنگی در توسعه مناسبات ایران و پاکستان پرسیدیم. در پاسخ خاطرنشان ساخت: نخبگان فرهنگی نقش بسیار زیادی در گسترش مناسبات دو کشور دارند. ما باید از ظرفیت عظیم شبکه‌های اجتماعی برای بهبود و توسعه مناسبات دو کشور بهره‌مند شویم.

پژوهشگر پاکستانی امام خمینی(ره) را نیز شخصیت و رهبر ممتاز و برجسته‌ای برشمرد که دنیا را با انقلاب اسلامی تکان داد.

حجت‌الاسلام بشوی مهم‌ترین ویژگی امام راحل را «‌مردمی بودن»‌و «‌زمان‌شناس»‌بودن ایشان دانست و بیان کرد: تردیدی وجود ندارد که انقلاب اسلامی با تکیه به رهبری امام راحل و نقش بی‌بدیل مردم به پیروزی رسید.

پژوهشگر پاکستانی، که دانش‌آموخته جامعةالمصطفی است و در زمینه تغییرات اجتماعی از منظر قرآن کریم و موضوع انقلاب اسلامی کارهای پژوهشی انجام داده است،‌ یادآور شد: تاکنون، هزاران کتاب و پایان‌نامه دانشگاهی درباره انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآمده است. انقلاب اسلامی، ادامه نهضت حسینی(ع) است و امروزه راه‌پیمایی میلیونی اربعین جلوه‌ای از این حرکت عظیم و انقلاب جهانی به شمار می‌رود.

وی نخبگان و دانشگاهیان را پل ارتباطی مناسبی برای گسترش همکاری همه‌جانبه ایران و پاکستان دانست و اذعان داشت: نخبگان علمی، سفیر و نمایندہ فرهنگی کشورها هستند و باید از این ظرفیت‌ها برای افزایش روابط دو کشور بیشتر بهره‌مند شد.

از حجت‌الاسلام بشوی نظرش را درباره جاذبه‌های گردشگری ایران جویا شدیم که در پاسخ گفت: تاکنون بارها به ایران سفر کرده‌ام؛ جاذبه‌های تاریخی و گردشگری ایران، به ویژه سنندج، همدان و اردبیل، بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

حجت‌الاسلام بشوی معرفی جاذبه‌های تاریخی ایران را در جذب گردشگری بسیار مؤثر دانست و اظهار داشت:‌متأسفانه، بسیاری از مردم جهان آشنایی کافی با این جاذبه‌ها ندارند.

وی، که در همایش بین‌المللی امام علی‌پژوهی مقاله ارائه کرده بود، درباره بارزترین ویژگی امام علی(ع) ابراز کرد:‌ رمز بقای کلام جاویدان امام علی(ع) این است که امام(ع) پیچیدهترین مفاهیم را با آسان‌ترین مثال‌ها بیان کرده‌اند. امام علی(ع) به ما می‌فهمانند که دین و علوم دینی فقط فقه نیست، بلکه با مطالعه در علوم طبیعی می‌توان به افق‌های جدیدی در شناخت خدای متعال رسید و امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی، لزوم بهره‌گیری از رسانه‌های اجتماعی برای شناساندن و معرفی ابعاد شخصیتی امام علی(ع) ضروری است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل