ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٥:١٣        شماره خبر: ١٠٧٣٨٥          پرینت

رونمايی از کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دين» در نمايشگاه کتاب بلگراد

کتاب «اسلام و جامعه‏شناسی دين»، در 840 صفحه، به همت مرکز علوم دينی «قم» در بلگراد، پايتخت صربستان، منتشر شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، این کتاب به قلم «دکتر معمر خلیل‌اویچ»، عضو هیئت مؤسسین مرکز مذکور و از دانش‌آموختگان صربستانی حوزه علمیه‏ قم و جامعةالمصطفی، به زبان صربی تألیف شده است. مؤلف این اثر، نتایج پژوهش‏های طولانی‏مدت خود را در این مبحث با بهر‌ه‌گیری از نزدیک به سیصد مرجع معتبر به زبان فارسی، عربی، انگلیسی و صربی و با تأکید ویژه بر آموزه‏های حکمی و اجتماعی «علامه طباطبایی» عرضه نمود.

خلیل‌اویچ در بخش نخست این اثر، به تحلیل بنیادی‌‏ترین ابعاد انسان‌‏شناسی و مبانی فلسفی شناخت هویت انسان در سنت فکری اسلام پرداخت.

وی در بخش دوم، به تفصیل، مسئله‏ اجتماعی بودن انسان و رابطه‏ فرد و جامعه را با تأکید ویژه بر نقش و ماهیت دین در جامعه مورد کاوش قرار می‌‏دهد. در بخش سوم این کتاب، سیر تطور اندیشه اجتماعی در غرب معرفی و همچنین بیان شده است که تفکر اسکولاستیک از دوره‏ پایانی قرون وسطا اعتبار و ارزش معرفتی خود را در جوامع غربی به تدریج از دست داد و جریان‌‌های اومانیستی به چهره غالب مکاتب اندیشه‌ورزی غرب مدرن مبدل گردید.

خلیل‌اویچ توضیح می‌‏دهد که اندیشمندان در این دوره، حکم به مرگ دین به عنوان مؤلفه‌‏ای اجتماعی می‌رانند و به جای آن، ساختار اندیشه‌‏ای جدیدی بنا می‌‌نهند. مؤلف با این بیان، به سراغ تحلیل انتقادی جامعه‏‌شناسی دین تجربه‌گرایانه‏ «امیل دورکهایم» و مبانی روش‌شناختی آن می‌رود که بخش عمده از این قسمت از کتاب را به خود اختصاص می‌دهد.

از نظر خلیل‌اویچ، نقد دورکهایم اهمیت بنیادین دارد، زیرا این جامعه‌‏شناس شهیر فرانسوی ماهیت دین را در حد یکی از مؤلفه‌های‏ حیات اجتماعی فروکاسته است. در بخش پایانی این کتاب، خلیل‌اویچ به بیان تفصیلی نتایج پژوهش خود در باب اهمیت آموزه‌های اجتماعی اسلام در نهضت تولید علم اسلامی می‌پردازد.

این کتابِ تألیفی را دو نفر از استادان بنام دانشگاه دولتی بلگراد بازبینی تخصصی قرار داده‌اند که عبارت‌اند از: «پروفسور دراگو جوریچ»، رئیس کرسی فلسفه در دانشکده‏ فلسفه‏ دانشگاه بلگراد و «پروفسور بوگولیوب شیاکویچ»، رئیس کرسی فلسفه در دانشکده‏ الهیات مسیحی دانشگاه بلگراد.

پروفسور شیاکویچ، که پیش از این، وزیر ادیان دولت صربستان هم بود، در تقریظ خود نوشته است: این کتاب، بدون تردید، مهم‌‏ترین مرجع علمی به زبان صربی برای پژوهشگرانی خواهد بود که در حوزه علوم اجتماعی به تحلیل دین می‌‏پردازند یا از منظر معرفتی دین به سراغ تحلیل پدیده‌‏های اجتماعی می‌روند.

خاطرنشان می‏‌شود که کتاب «اسلام و جامعه‌شناسی دین» پیش از آغاز شصت‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد به چاپ رسید. رونمایی رسمی از این کتاب در این نمایشگاه، که دومین نمایشگاه قدیمی کتاب در اروپا پس از نمایشگاه کتاب فرانکفورت به شمار می‌رود، انجام پذیرفت.

شایان ذکر است که مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، ناشر کتاب مذکور، در شش دوره‏ اخیر نمایشگاه کتاب بلگراد، منشورات و محصولات علمی خود را در غرفه مستقل در معرض بازدیدکنندگان، استادان و دانشجویان صربستانی و بالکانی قرار داده است.

مؤلف کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دین»، دکتر معمر خلیل‌اویچ، پیش از این، کتاب‌‏های «تاریخ مختصر فلسفه اسلامی»، «اقتدار جامعه: اسلام، فلسفه، تمدن» و رمان فلسفی- اجتماعی «آفتابی در سایه» را به زبان صربی تألیف نموده و کتاب «پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران»، اثر «دکتر علی‌‏اکبر ولایتی» را به زبان صربی ترجمه کرده است. همه کتاب‌‌های مذکور را مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد به زیور طبع آراسته است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل