ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٣٦        شماره خبر: ١٠٧٤٣٢          پرینت

المصطفی؛ یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی ایران در عرصه بین‌الملل

دومین نشست از سلسله نشست‌های بررسی مسائل منطقه‌ای، با حضور «دکتر چگینی»، سفیر ایران در هند، در اتاق جلسات جامعةالمصطفی- واحد مشهدبرگزار گردید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه المصطفی، در این نشست، سفیر ایران در هند با حضور در جمع مدیران و استادان جامعةالمصطفی- واحد مشهد درباره اهمیت و جایگاه جامعة‌المصطفی و ارائه تحلیلی از آخرین وضعیت جهانی به ایراد سخن پرداخت.

«چگینی» گفت: المصطفی یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل است. حضور علمی و فرهنگی المصطفی در تعداد زیادی از کشورهای جهان، فرصت بسیار مهم و ارزشمندی برای ارتباطات فکری و فرهنگی با فرهیختگان و توده‌های مردم آزاده جهان فراهم آورده است.

وی ادامه داد: المصطفی با تعلیم و تربیت جوانان از ده‌ها ملیت و فرهنگ‌های متنوع و متفاوت رسالت، بسیار خطیر و مسئولیت سنگینی دارد. جامعةالمصطفی دارای حیطه کاری جهانی است و مسئولان و کارگزاران این نهاد حوزوی باید بینش و کارکرد جهانی داشته باشند. توانمندی در ایجاد ارتباط و گفت‌وگو با ادیان و مذاهب و اقوام مختلف، از مهم‌ترین زیرساخت‌ها برای المصطفی به شمار می‌رود.

چگینی در خصوص ویژگی‌‌های خروجی‌های المصطفی اظهار داشت: چندبعدی بودن و توان رویارویی عالمانه با مخاطبان جهانی، بسیار ضروری است و تأکید بر ابعاد عبادی و معنوی و علمی به تنهایی و بدون ورود به نیازهای اجتماعی و مسائل حقیقی زندگی بشر کارایی لازم را نخواهد داشت. طلبه‌های ما پس از بازگشت به کشورهای خود، باید فرهنگ کشورشان و ارزش‌های انسانی و اخلاقی و مردمی بودن را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی به ضرورت روحیه اخلاص و فداکاری در عرصه جهانی اشاره کرد و گفت: فعالان فرهنگی باید به گونه‌ای تربیت شوند که اخلاص روحیه لازم را برای حضور در مناطق محروم و تحمل کمبودها و امکانات مادی داشته باشند و کار هدایت و ارشاد مردم را هدفی مقدس و الهی بدانند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند به روش تبلیغی «امام موسی صدر» اشاره کرد و گفت: حضور مؤثر امام موسی صدر در میان مردم لبنان و حتی غیرمسلمانان به گونه‌‌ای بود که مسیحیان لبنان آنچنان جذب ایشان شده بودند که لقب مسیح لبنان را به ایشان داده بودند.

وی، در ادامه، به بیان برخی از ویژگی‌های هند اشاره کرد و گفت: کارکنان و استادان نهاد بین‌المللی مانند جامعةالمصطفی باید با سفر به کشور بزرگی مانند هند، از نزدیک با فرهنگ و روان‌شناسی و واقعیت‌های این کشور آشنا شوند.

سفیر ایران در هند به اهمیت توسعه آموزش‌های دینی در بخش بانوان اشاره کرد و گفت: این که در جامعةالمصطفی، بخش زیادی از طلاب، استادان و اعضای هیئت علمی، از بانوان فاضله هستند، ارزشمند است، زیرا نیمی از مخاطبان ما در سراسر جهان را بانوان تشکیل می‌دهند و علوم فقهی، تربیتی و علمی، که از دیدگاه بانوی فاضله تدوین و تبیین شود، به واقعیت‌های زندگی زنان نزدیک‌تر است.

چگینی درخصوص ویژگی‌های فرهنگی هند، به علاقه‌مندان و مسلمانان هند، اشتراک فرهنگی و تمدنی با ایران و علاقه‌مندی به زبان فارسی اشاره کرد و اینها را از سرمایه‌های بزرگ ایران در هند دانست که ضرورت توجه ویژه به هند را می‌طلبد.

وی با اشاره به سیطره نظام سلطه و انحصار ثروت، قدرت و رسانه‌ای امریکا، اظهار داشت: باید مسلمانان در زمینه توسعه علمی و فتح قله‌های دانش، به تقویت بنیه جامعه مسلمانان و پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در جهان توجه ویژه‌ای داشته باشند و این مهم با راهبری فکری و روشنگری تربیت‌یافتگان جامعةالمصطفی امکان‌پذیر است.

در پایان نیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند به پرسش‌های استادان، اعضای هیئت علمی و کارکنان نمایندگی المصطفی پاسخ داد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل