ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٠٨        شماره خبر: ١٠٧٤٧٥          پرینت

آیت الله طباطبایی نژاد در جمع طلاب جامعه المصطفی؛

انسان قادر به درک مقام ائمه اطهار(علیهم‌السلام) نیست

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: بنابر فرموده امام رضا(ع) انسان قادر به درک مقام ائمه(ع) نیست اما هرقدر مقام علمی بشر بالاتر برود می تواند امام را بیشتر درک کند.

 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در پیش کنگره باز خوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین(ع) در جمع طلاب جامعه المصطفی اظهار داشت: این جلسه به عنوان پیش کنگره شناخت ابعاد شخصیتی امام امیرالمومنین(ع) تشکیل شده است، اما باید بگویم به فرموده امام رضا(ع) شناخت ابعاد شخصیتی اهل بیت به صورت کامل میسر نیست.

وی بیان داشت: امام رضا(ع) می فرماید امام مقامی دارد که برای مردم قابل درک نیست و بدیل و مانندی هم ندارد،  هرچه بشر بیشتر از نظر علمی رشد کند، بیشتر با ابعاد وجودی امام آشنا می شود، بنابراین این ابعاد گسترده وجودی امامان را در صدر اسلام نمی شد برای مردم به صورت جامع بیان کرد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان عنوان کرد: بسیاری از حقایق وجودی وابعاد شخصیتی اهل بیت(ع) در زمان صدراسلام قابل بازگو وقابل درک برای مردم نبود.

 

دو معنای مهم امامت جامعه اسلامی

وی افزود: امامت دو معنا دارد، یکی به معنی پیشوایی و رهبری است که ما از این بُعد به امام راحل و رهبر معظم انقلاب لفظ امام می گوییم و یا به جلودار نماز جماعت، امام جماعت گفته می شود، حتی در امر کفر و طاغوت هم امام داریم و از این بُعد اهل تسنن قائل هستند که هرکسی حتی به زور حکومت را گرفت امام و پیشوای مردم است.

آیت الله طباطبایی نژاد تصریح کرد: معنای دوم امامت، امامت ابراهیمی است امامت و مقامی که خداوند بعد از نبوت  و خلیلیت به حضرت ابراهیم(ع) داد و این مقام و جایگاه جعل از سوی مردم نیست.

وی ابراز داشت: حضرت ابراهیم(ع) پس از امتحانات سخت وطاقت فرسا به مقام امامت رسید ودراین لحظه «حضرت از خداوند درخواست رسیدن این مقام به ذریه اش را می کند که خداوند صریح می فرماید «این مقام به اهل ظالم نمی رسد»، اگر کسی حتی یک گناه کرده باشد به همان اندازه ظالم است و ما براین اساس معتقدیم، امامت هیچگاه به انسان ظالم و زورگو نمی رسد.

 

ابعاد شخصیتی خاص حضرت علی(ع)

عضو خبرگان رهبری در توصیف ابعاد شخصیتی حضرت علی(ع) گفت : امام علی(ع) خود می فرماید من قطبی هستم که باعث حرکت چرخ حقانیت می شود و علم من به اندازه ای است که هیچ پرنده ای به قله دانش من نمی رسد، در حرف امامان هیچ مبالغه ای نیست.

وی افزود: در بُعد عدالت امام علی(ع)، نامه آن امام به فرماندار بصره اش کفایت می کند که نهی می کند فرماندارش را از حضور برسر سفره ای که فقط اغنیاء دعوت شده اند و فقرا نیستند وتاکید می کند لقمه ای که شک داری حلال یا حرام است آن را بیرون پرتابش کن.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: امام علی می فرماید، امام شما از دنیا به دو جامه و دو قرص نان اکتفا کرده است با آنکه می توانست بهترین ها را داشته باشد، در بحث شجاعت حضرت علی(ع) از زبان امیرالمومنین(ع) همین بس که فرمود« اگر همه عرب به من هجوم کنند هرگز به آنها پشت نخواهم کرد

وی ابراز کرد: به تعبیر امیر المومنین(ع) دنیا برای او از برگ درختی که ملخی خورده و قِی کرده باشد پَست تراست، این چنین شخصیت را کسی دارد که خدا را دریافته و درک کرده  که دنیا قطره ای در برابر خداوند است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل