ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٤:١٣        شماره خبر: ١٠٧٤٧٦          پرینت

انتشار کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دین» به زبان صربی

کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دین» در بلگراد منتشر شد. این اثر به تحلیل بنیادی‌‏ترین ابعاد انسان‏‌شناسی و در سنت فکری اسلام پرداخته است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی،  کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دین» در ۸۴۰ صفحه به همت مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، پایتخت صربستان، منتشر شد. این کتاب به قلم «معمر خلیل‌اویچ»، عضو هیئت مؤسس این مرکز و از دانش‌آموختگان صربستانی جامعةالمصطفی و حوزه علمیه قم به زبان صربی به رشته تألیف درآمد.

نویسنده این اثر، نتایج پژوهش‌‏های طولانی‌ مدت خود را در این مبحث با بهره‏‌گیری از نزدیک به سیصد مرجع معتبر به زبان‏ فارسی، عربی، انگلیسی و صربی و با تأکید بر آموزه‌‏های حکمی و اجتماعی «علامه طباطبایی» عرضه کرده است.

 

تحلیل انتقادی جامعه‌‏شناسی دین تجربه‏‌گرایانه‏

خلیل‌اویچ در بخش نخست این اثر، به تحلیل بنیادی‌‏ترین ابعاد انسان‏‌شناسی و مبانی فلسفی شناخت هویت انسان در سنت فکری اسلام پرداخته است. وی در بخش دوم، به تفصیل، مسئله اجتماعی بودن انسان و رابطه فرد و جامعه را با تأکید خاص بر نقش و ماهیت دین در جامعه مورد کاوش قرار می‌‏دهد.

در بخش سوم این کتاب، سیر تطور اندیشه اجتماعی در غرب معرفی و همچنین بیان شده است که تفکر اسکولاستیک از دوره‏ پایانی قرون وسطا اعتبار و ارزش معرفتی خود را در جوامع غربی به تدریج از دست می‌‏دهد و جریان‌‏های اومانیستی به چهره غالب مکاتب اندیشه‏‌ورزی غرب مدرن مبدل می‏‌شود.

خلیل‌اویچ توضیح می‏‌دهد که اندیشمندان در این دوره حکم به مرگ دین به عنوان مؤلفه‌‏ای اجتماعی میرانند و به جای آن، ساختار اندیشه‌‏ای جدیدی را بنا می‌‏نهند. نویسنده با این بیان به سراغ تحلیل انتقادی جامعه‌‏شناسی دین تجربه‏‌گرایانه‏ «امیل دورکهایم» و مبانی روش‌‏شناختی آن می‌‏رود که بخش عمده از این قسمت از کتاب را به خود اختصاص می‏‌دهد.

 

نقش آموزه‌‏های اجتماعی اسلام در تولید علم اسلامی

از نظر «خلیل‌اویچ»، نقد «دورکهایم» اهمیت بنیادین دارد، زیرا این جامعه‌‏شناس شهیر فرانسوی ماهیت دین را در حد مؤلفه‏ حیات اجتماعی فروکاسته است. در بخش پایانی این کتاب، خلیل‌اویچ به بیان تفصیلی نتایج پژوهش خود در باب اهمیت آموزه‌‏های اجتماعی اسلام در نهضت تولید علم اسلامی می‌‏پردازد.

این کتاب تألیفی را دو نفر از استادان بنام دانشگاه دولتی بلگراد، «پروفسور دراگو جوریچ»، رئیس کرسی فلسفه در دانشکده‏ فلسفه دانشگاه بلگراد و «پروفسور بوگولیوب شیاکویچ»، رئیس کرسی فلسفه در دانشکده الهیات مسیحی دانشگاه بلگراد بازبینی تخصصی قرار داده‌اند.

پروفسور شیاکویچ، که پیش از این، وزیر ادیان دولت صربستان هم بود، در تقریظ خود نوشته است: این کتاب، بدون تردید، مهم‏ترین مرجع علمی به زبان صربی برای پژوهشگرانی خواهد بود که در حوزه‏ علوم اجتماعی به تحلیل دین می‌‏پردازند یا از منظر معرفتی دین به سراغ تحلیل پدیده‌‏های اجتماعی می‏‌روند.

کتاب «اسلام و جامعه‏‌شناسی دین» پیش از آغاز شصت‌وچهارمین دوره نمایشگاه بین‌‏المللی کتاب بلگراد به چاپ رسید. رونمایی رسمی از این کتاب در این نمایشگاه انجام پذیرفت، که دومین نمایشگاه قدیمی کتاب در اروپا پس از نمایشگاه کتاب فرانکفورت به شمار می‌رود.

معمر خلیل‌اویچ نویسنده کتاب «اسلام و جامعه‌‏شناسی دین»، پیش از این، کتاب‌‏های «تاریخ مختصر فلسفه اسلامی»، «اقتدار جامعه: اسلام، فلسفه، تمدن» و رمان فلسفی- اجتماعی «آفتابی در سایه» را به زبان صربی تألیف کرده و کتاب «پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران»، اثر «علی‌‏اکبر ولایتی» را به زبان صربی را نیز برگردانده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل