ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١١ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٢:٢٥        شماره خبر: ١٠٨٦٧٧          پرینت

برگزاری نشست علمی «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت» در اوگاندا

نشست علمی «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا نشست علمی «پیامبر مهربانی؛ الگوی وحدت و صلح» را با حضور استادان، دانشجویان، مقامات دولتی و شخصیت‌های علمی، فرهنگی، دینی، سازمان‌های اسلامی و مسیحی برگزار کرد.

مراسم با سخنان «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دهقانی»، رئیس دانشکده اسلامی المصطفی آغاز شد. وی در سخنانی کوتاه، ضمن تأکید بر موضوع وحدت، با استناد به آیات و روایات گفت: همه مسلمانان با هر ملیت و قومیت باید متحد باشند.

«آدم سبیلا»، استاد دانشگاه و مدیر گروه مطالعات اسلامی، «کمیا عبدالله»، مدیر گروه ارتباطات دانشگاه کامپالا، «پروفسور ادوارد»، استاد دانشگاه ماکرر، «کریم کلیسا»، مدیر تلویزیون سلام تی‌وی اوگالندا، مدیر رادیو پارم، رئیس شورای منطقه کاجانسی کامپالا، رئیس روابط عمومی شورای مسلمانان اوگاند به نمایندگی از دفتر مفتی ملی اوگاندا و «قزلسفلی»، رایزن فرهنگی، در مورد جایگاه حیاتی و سرنوشت‌ساز وحدت و صلح و نقش آن در توسعه همه‌جانبه سخنرانی کردند و همچنین به تشریح عوامل و موانع استقرار وحدت پرداختند.

همچنین در این نشست علمی، ابعاد صلح و وحدت در آموزه‌های انبیای الهی، جایگاه شناخت و بصیرت در برقراری صلح و وحدت، صلح و وحدت از نگاه كتاب‌های مقدس، نقش رهبران مذهبی در ارتقای صلح و وحدت، نقش گفت‌وگوی بین ادیان در تقویت صلح و وحدت و تأثیر رسانه‌های دینی و مذهبی در گسترش و تحکیم صلح و وحدت عوامل و موانع صلح و وحدت و... مورد بررسی سخنرانان مسلمان و مسیحی قرار گرفت و جزئیات آنها تشریح شد.

رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان خود، در خصوص دلایل نقلی و عقلی ضروری بودن وحدت، به تشریح برخی از عوامل وحدت مانند تخلق به اخلاق نبوی(ص)، بیداری، بصیرت، سعه صدر، احترام به شخصیت‌های وحدت‌آفرین، توجه به مشترکات دینی و مذهبی، ایثار، فداکاری و... پرداخت.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود را به تشریح موانع وحدت مانند استکبار، هواپرستی، تعصب کور، خودپسندی، حسادت، کینه‌توزی، جهل و بی‌خبری، غفلت، جهل از آثار زیانبار تفرقه، جاه‌طلبی، دنیاپرستی و... و وحدت انبیای الهی(علیهم‌السلام) با ذکر سخنانی از امام خمینی (ره) پرداخت.

قزلسفلی در بخشی از سخنان خود، با بیان این که آموزه‌های پیامبر اکرم(ص) حاکی از آن است که پیروان ادیان الهی می‌توانند با هم زندگی مسالمت‌آمیز و وحدت داشته باشند، ضمن اشاره به جایگاه تزکیه در حل چالش‌های جهان اسلام، به نقل از امام خمینی(ره) گفت: اگر تمام انبیای عظام جمع بشوند در شهری و کشوری، هیچ گاه با هم اختلاف نمی‌کنند، برای این که تزکیه شده‌اند.

وی تأکید کرد: وحدت و صلح، از موضوعات کلیدی برای توسعه هر کشور است و ان‌شاء‌الله منافع این نشست موجب تحکیم وحدت و صلح در اوگاندا شود.

کمیا عبدالله، استاد دانشگاه کامپالا، در بخشی از سخنان خود، ضمن بررسی تأثیر رسانه‌های دینی در ارتقای صلح و وحدت گفت: این رسانه‌ها با حساس کردن موضوع تفرقه و تنویر افکار عمومی، نقش اساسی در ارتقای صلح و وحدت دارند.

آدم سبیالا المالکی، استاد دانشگاه، ضمن ارائه تعریف وحدت و ارتباط بین وحدت و صلح اظهار داشت: در چهل سال گذشته، شاهد سیاست‌هایی وحدت‌آفرین جمهوری اسلامی ایران بین مسلمانان و حتی بین پیروان ادیان الهی هستیم.

وی، در بخشی از سخنان خود، یادآور شد: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، ادامه‌دهنده مسیر استقرار و تحکیم وحدت هستند و صلح تحولی حیاتی در جهان اسلام ایجاد نمودند. 

محمد موتومبا، رئیس راوبط عمومی دفتر مفتی اوگاندا، خاطرنشان ساخت: چنین نشست‌هایی موجب ایجاد همدلی بین اهل سنت و شیعیان و وحدت بیشتر مسلمانان در سراسر جهان می‌شود.

پرسش و پاسخ، اقامه نماز جماعت، مصاحبه خبرنگاران رادیوهای پارم، صدای افریقا، تلویزیون‌های سلام تی‌وی و مون با رایزن فرهنگی و برخی مدعوین  و پذیرایی، پایان‌بخش این نشست علمی بود.

گزارش این نشست علمی، که در آن عوامل، موانع و جایگاه وحدت و صلح در آموزه‌های اسلام و ادیان الهی نیز بررسی شد، به طور زنده از تلویزیون سلام تی‌وی پخش گردید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل