ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٦ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٥٩        شماره خبر: ١٠٩١٨٩          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در مراسم ویژه هفته پژوهش مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در مراسم ویژه هفته پژوهش مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی با موضوع «نقش بانوان المصطفی در ایجاد تمدن نوین اسلامی، با عنایت به گام دوم انقلاب» ابراز داشت: دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور در چهار دهه، اعم از علوم انسانی و علوم دیگر، سند افتخار نظام در عرصه تولید علم و پژوهش به شمار می‌آید. امروز براساس گزارش‌های مراکز علم‌سنجی جهان، که شاید به موفقیت‌های علمی ما بی‌علاقه باشند، جمهوری اسلامی ایران رتبه شانزدهم علمی جهان را در اختیار دارد، در حالی که حدود پانزده سال پیش، در جایگاه چهل‌وهشتم جهان بودیم.

وی با تأکید بر آمادگی مراکز علمی کشور برای پذیرش دانشجوی غیرایرانی، تصریح کرد: اگر کشوری به دنبال رشد در زمینه علمی و رسیدن به مرحله تولید علم باشد، باید از رشد کمّی جمعیت برخوردار گردد. البته در کنار این رشد کمّی، باید به کیفیت و زیرساخت‌ها نیز توجه نمود. امروز 2800 مرکز علمی آموزش عالی در کشور فعال است که نمی‌توان این رشد را با دویست مرکز پیش از انقلاب مقایسه نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دستاوردها و پیشرفت‌های علمی انقلاب اسلامی را که با وجود تنگناها و مشکلات محقق گردیده است، نشان‌دهنده ظرفیت علمی و قدرت تولید علم در جمهوری اسلامی دانست و یادآور شد: مسلمانان توانستند پس از حدود یک قرن بعد از ظهور اسلام، نهضت علمی بزرگی در جهان ایجاد نمایند و مرکزیت علمی دنیا را به مدت چند قرن به دست گیرند و این امر نشان‌دهنده ظرفیت درونی اسلام است. منشأ شکل‌گیری تمدن علمی مسلمانان، برآمده از آموزه‌های اسلامی است. هیچ دینی در میان ادیان عالم، به اندازه اسلام دعوت به علم‌آموزی ننموده و جایگاه علم و عالمان را تکریم نکرده است.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به جا ماندن مسلمانان در صحنه‌های علمی به دلایل گوناگون، اظهار داشت: انقلاب اسلامی با انگیزه جبران عقب‌ماندگی تمدنی شکل گرفت. از نزدیک به دو قرن پیش تاکنون، اندیشمندان مسلمان دم از بازگشت به هویت و تمدن اسلامی می‌زنند، ولی در ارائه راهکاری که بتواند جامعه اسلامی را به عظمت و اوج تمدنی بازگرداند، دیدگاه‌های واحدی وجود نداشته است. انقلاب اسلامی نسخه تازه‌ای برای بازگشت مسلمانان به عظمت تاریخی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی یکی از اهداف مهم گام دوم انقلاب اسلامی را در بیانیه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، تمدن‌سازی و احیای تمدن نوین اسلامی خواند و گفت: حرکت بزرگ علمی در این چهل سال و دستاوردهای فراوان آن، نشان‌دهنده وجود ظرفیتی است که با وجود آن می‌توان به تحقق تمدن اسلامی امیدوار بود.

وی یکی از زیرساخت‌های شکل‌گیری تمدن اسلامی را علوم انسانی دانست و خاطرنشان کرد: علوم انسانی ماهیتاً علوم فرهنگی و تمدنی است. نگاه تمدن به انسان و جهان، در علوم انسانی تجلی می‌یابد. مراکز علمی ما امروز بیش از هر زمانی باید به تولید علوم انسانی با نگاه دینی و اسلامی، با مبانی جهان‌شناسانه برآمده از دین اهتمام داشته باشد. المصطفی مرکزی علمی در حوزه علوم اسلامی و انسانی با رویکردی بین‌المللی است که جزئی از شاخص‌های تمدن اسلامی به شمار می‌آید.

رئیس المصطفی ادامه داد: تمدن غرب در ظاهر می‌کوشد شعارهای خود را مطابق با ارزش‌های انسانی مانند آزادی، حقوق بشر و... مطرح کند، هر چند در تفسیر این پیام، معانی متفاوتی دنبال می‌نمایند. یکی از آسیب‌های تمدن غرب برای بشریت، که حتی اندیشمندان غربی نیز به آن معترف‌اند، تضعیف نهاد خانواده و استفاده ابزاری از زن است که جبران آن به سادگی امکان ندارد و حتی خود آنان نیز اگر به دنبال ترمیم این آسیب باشند، بسیار دشوار خواهد بود. نهادهای علمی مانند جامعةالمصطفی و مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی موظف‌اند در ارائه الگوی جایگزین مناسب بکوشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل