ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٨      ساعت: ٠٨:٤٧        شماره خبر: ١٠٩٢٤٠          پرینت

در مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی برگزار شد

دومین پیش‌نشست همایش «نقش حوزه و دانشگاه در گسترش فرهنگ و علوم انسانی»

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تصویری امیدبخش، راه و مسیر راهبردها و خط و مشی سیاست‌گذاری اندیشمندان را ترسیم نموده است.

گروه خبر: دومین پیش‌نشست همایش «نقش حوزه و دانشگاه در گسترش فرهنگ و علوم انسانی، با تأکید بر بیانیه گام دوم انقلاب» به همت مجتمع آموزش عالی زبان، ادبیات و فرهنگ‌شناسی، با ارائه «حجت‌الاسلام حسن یوسف‌زاده» برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام یوسف‌زاده در دومین پیش‌نشست همایش «نقش حوزه و دانشگاه در گسترش فرهنگ و علوم انسانی»، به پیش‌زمینه‌های پژوهشی گام دوم انقلاب اسلامی و ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق این بیانیه راهبردی اشاره نمود و اذعان داشت: پژوهش و دانش، از مفاهیم مهمی است که رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی بدان تأکید نموده‌اند.

وی به تعبیری از اندیشمندان غربی درباره آینده‌نگری علمی علوم اسلامی در ابعاد گوناگون اشاره نمود و اظهار داشت: پیروزی انقلاب اسلامی، بسترها و زمینه‌های ارزشمندی برای حضور نظریه‌پردازی‌های علمی در بسترهای مختلف زیست بشری فراهم نموده است.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده با بیان این انقلاب اسلامی و معنویت و نورافشانی آن، نگاه اندیشمندان را به ظرفیت‌های اسلامی تغییر و نگاه‌ها را به سوی جایگاه تمدنی آموزه‌های اسلامی سوق داده است، خاطرنشان کرد: علمای علوم انسانی و اجتماعی باید پیش از هر پژوهش و جستجوگری، تصویری دقیقی از اندیشه اسلامی ارائه نمایند.

وی با تأکید بر این که رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تصویر دقیق، کلان و عالمانه‌ای از وضعیت امروز و آینده انقلاب اسلامی ارائه نموده‌اند، تصریح کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تصویری امیدبخش، راه و مسیر راهبردها و خط و مشی سیاست‌گذاری اندیشمندان را ترسیم نموده است.

سخنران این نشست به ویژگی‌های کارکردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره نمود و اذعان داشت: رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم، بر توجه به نگاه‌های تحریفی تأکید می‌کنند که بر اندیشه‌های انقلابی سایه افکنده است.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تبیین فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، توصیه بر تأمل و کاربست‌های بیانیه را بسیار مهم برشمرد و ابراز داشت: باید به موقعیت و شرایط صدور و ارائه بیانیه، جایگاه افق تمدنی و گستره مخاطب و نفوذ انقلاب اسلامی توجه داشته باشیم.

وی با بیان این که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) ضمن آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری‌های پیشین، بر ارائه الگوی حل مسئله تأکید فراوانی دارند، خاطرنشان ساخت: در این بیانیه، از نقش بی‌بدیل و بی‌نظیر ولی فقیه در گسترش انقلاب اسلامی اشاره‌ای به میان نیامده است.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده درخواست برای حرکت‌آفرینی را از الزامات بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برشمرد و بیان نمود: خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی، از مراحل و گام‌های پیش رو در این بیانیه راهبردی و عملیاتی است.

وی با بیان این که خودسازی، شرط حرکت در آموزه‌های اسلامی است، اظهار داشت: توجه به هماهنگی با آهنگ حرکت هستی و التزام به حرکت‌های جمعی، از شاخصه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است که در قالب جامعه‌پردازی مورد توجه قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده نتیجه گام‌های بیانیه رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) را انسان مؤمن، جامعه اسلامی و امت اسلامی دانست و ابراز داشت: نیروی انسانی، حرکت جمعی و هدف مشخص (منطق کنش)، از مهم‌ترین بسترهای هویت‌آفرین انقلاب اسلامی در رویارویی با انقلاب‌های دیگر است.

وی نظریه نظام انقلابی را از مفاهیم بدیع در ادبیات علوم انسانی دانست که مورد تأکید بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی قرار گرفته است و خاطرنشان کرد: تئوریزه کردن انقلاب اسلامی در جهان با همه مبانی، اصول و شاخص‌ها، از مهم‌ترین اهداف این بیانیه به شمار می‌رود.

سخنران این نشست تفصیل الزامات مبنایی، اصولی و شاخص‌های تئوریزه‌سازی انقلاب را برای مخاطبان بین‌المللی، از وظایف مراکزی مانند جامعةالمصطفی برشمرد و یادآور شد: انقلاب اسلامی پدیده‌ای زنده و بااراده است که آگاهانه تصمیم می‌گیرد.

وی با تأکید بر این که انقلاب همیشه در حال تکامل است، خاطرنشان کرد: آگاهانه بودن تصمیم‌ها، از الزامات انقلاب پویا و فعال برشمرده می‌شود.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده با بیان این که هیچ قدرت بزرگی نمی‌تواند برای انقلاب پویا و فعال تصمیمی اتخاذ کند، اظهار داشت: هیچ انقلاب فعال و بااراده‌ای که به سمت کمال‌گرایی حرکت می‌کند، در جریان‌های بین‌المللی استکبار هضم نمی‌شود.

وی با بیان این که کمال‌گرایان، همواره، مورد هجمه منتقدان قرار می‌گیرند، تصریح کرد: آمادگی تصحیح خطاها، از شاخصه‌های انقلابی است که ندای کمال‌گرایی را سر می‌دهد و این مهم در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تأکید قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده توجه به وحدت کارکردی را از تصریحات بیانیه گام دوم برشمرد و یادآور شد: رخوت ممکن است به عناصر دیگر سرایت نموده، کل ماهیت پدیده را تحت‌الشعاع قرار دهد.

وی با تأکید بر این که اختلافات اساسی، سم مهلکی برای وحدت کارکردی است، اظهار داشت: بدون توجه به مرکز فرمان‌دهی و مغز ارگانیسمی جامعه، آشفتگی زیادی در کارکردها به وجود خواهد آمد.

حجت‌الاسلام یوسف‌زاده با بیان این که ولی فقیه در نظام اسلامی، جایگاه راهبری و هدایت‌کنندگی دارد که وحدت کارکردی را تسهیل می‌کند، خاطرنشان ساخت: حساسیت به چالش‌ها، از ویژگی‌های پدیده زنده و پویاست؛ در پدیده‌های فعال و پویا، جایگزینی جمعیتی، اصل راهبردی است که در آن، سلول‌های زنده همواره خود را جایگزین سلول‌های ضعیف می‌کنند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل