ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٢:٥١        شماره خبر: ١٠٩٢٧٠          پرینت

رئیس دانشگاه علوم و معارف:

تمدن اسلامی با شعار علم اوج گرفت

از زمانی که رهبری دینی از رهبری سیاسی جهان اسلام جدا شد، شاهد آثار افول تمدن اسلامی و سلطه تمدن غربی شدیم.

نشست بزرگداشت هفته وحدت حوزه و دانشگاه به همت دانشگاه علوم و معارف برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معصومی»، رئیس دانشگاه علوم و معارف در این نشست، با گرامیداشت سالروز شهادت «آیت‌الله مفتح» و روز وحدت حوزه و دانشگاه، ابراز داشت: برای شناخت بهتر ابعاد این روز باید به سه پرسش پاسخ داد: مفهوم حوزه و دانشگاه چیست؟ هدف و توقع ما از وحدت حوزه و دانشگاه چیست؟ چرا این روز به نام «روز وحدت حوزه و دانشگاه» نام‌گذاری شده است؟

وی موضوع وحدت حوزه و دانشگاه را مبتنی بر مسئله مهم ارتباط علم و دین دانست و گفت: ارتباط علم و دین، از مسائل مطرح و مورد بحث بین علمای جهان از ادیان و مکاتب مختلف بوده است و دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد و پرسش‌های گوناگونی نیز به ویژه برای دانشجویان در این زمینه مطرح است، مانند این که آیا علم جزئی از دین است یا رقیب و خارج از آن؟

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معصومی، با تأکید بر این که براساس استدلال و شواهد تاریخی، در منظر اسلام، علم جزو دین و بلکه رکنی از آن است، خاطرنشان کرد: معتقدیم براساس آنچه خداوند تصریح کرده و در قرآن کریم و تاریخ اسلام مشهود است، دین بدون علم معنا ندارد. خداوند خود را معلم معرفی می‌نماید و تعلیم را جزو افعال خود برمی‌شمارد و انسان را نیز با تعلیم خلق نمود؛ «وعلم آدم الاسماء کلها...». این آیه صراحت دارد که نخستین امتیاز انسان در مقایسه با ملائکه، در یادگیری علم است.

وی ادامه داد: در سوره‌های متعدد مانند سوره جمعه تأکید شده است که نخستین مأموریت پیامبر گرامی اسلام(ص) تعلیم است. این رسالت مهم پس از پیامبر(ص)، به کوشش ائمه(علیهم‌السلام) ادامه یافت. اعتقادات و اصول دین بدون علم، در دیدگاه اسلام مقبول نیست و اهمیت مسئله تا آن جاست که معتقدیم تقلید در اصول دین جایز نیست. هر چند تقلید در احکام شرعی نیز از باب رجوع به متخصص، ریشه علمی دارد.

رئیس دانشگاه علوم و معارف با تأکید بر این که تمدن اسلامی با شعار علم به اوج خود رسید، ابراز داشت: از زمانی که رهبری دینی از رهبری سیاسی جهان اسلام جدا شد، شاهد پی‌آمدهای افول تمدن اسلامی و سلطه تمدن غربی شدیم. یکی از ارکان تمدن غرب، تقابل دین و علم و حذف دین از صحنه زندگی انسان است. غرب علم را تنها به علوم حسی و تجربی محدود و هر چه خارج از آن بود، غیرعلمی و در حیطه اعتقادات، باورها و سنت‌ها مطرح نمود، در حالی که بخش معظم علوم مورد نیاز بشریت، برگرفته از وحی الهی است.

وی تفکیک علم و دین را مترتب بر تفکر جدایی دین از سیاست و گسترش سکولاریسم دانست و گفت: برای بسط این تفکر، گاهی جامعه را به سنت‌پرست‌ها و متجددین تقسیم نمودند و گاهی نیز با شعارهای مزورانه، از لزوم حفظ قداست دین و پرهیز از دخالت دادن آن در مسائل روزمره سخن به میان آورده شد تا جایی که برخی از متدینین و علمای ما نیز حفظ قداست دین را در دوری گرفتن از عرصه‌های اجتماعی می‌دانستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معصومی شعار انقلاب اسلامی را فراملی و برای همه بشریت دانست و گفت: شعار اصلی انقلاب اسلامی، بازگشت به دین و معنویت برای مقابله با خطرات و چالش‌های پیش روی بشریت است.

رئیس دانشگاه علوم و معارف، در ادامه، اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی، بسیاری از متدینین دانشگاه را محل فساد دانسته، از فرستادن فرزندان خود به آن پرهیز می‌نمودند و در مقابل نیز برخی تصور می‌کردند حوزه علمیه، محلی برای تعلیم علوم خرافی و کهنه‌پرستی است. پس از انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) بر دو اقدام بسیار مهم تأکید نمودند: نخست، ایجاد وحدت مذاهب اسلامی و دوم، وحدت حوزه و دانشگاه. شهید مطهری و شهید مفتح، از پیشگامان وحدت حوزه و دانشگاه بودند، ولی دشمنان چنان هراسی از این وحدت داشتند که در همان روزهای نخست انقلاب، این دو را به شهادت رساندند؛ بنابراین، سالروز شهادت شهید مفتح، که پرچم‌دار ایجاد ارتباط حوزه و دانشگاه بود، روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گرفت.

وی با برشمردن برخی از آثار ایجاد وحدت و ارتباط حوزه و دانشگاه، ابراز داشت:  اعتقاد ما این است که حوزه، محل تربیت عالمان و رهبران دینی است که توان هدایت بشر در همه ابعاد زندگی را داشته باشند و دانشگاه نیز محل تربیت متخصصان مسلمان برای تقویت و خدمت به جامعه مسلمانان است. براساس این، حوزه و دانشگاه بدون یکدیگر نمی‌توانند رسالت خود را به درستی انجام دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ معصومی جامعةالمصطفی و دانشگاه علوم و معارف را یکی از آثار این وحدت برشمرد و گفت: در ابتدای انقلاب، با ایجاد ارتباط علمای دین و استادان دانشگاه، مرکزی به نام «دفتر همکاری‌های حوزه و دانشگاه» در قم تأسیس شد که در آن، بیش از دویست نفر از استادان دانشگاه و علمای حوزه علمیه مباحث علمی را به بحث و تبادل نظر گذاشتند که نتیجه آن، تأسیس رشته‌های علوم انسانی از دیدگاه اسلامی است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل