ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨      ساعت: ٠٧:٣٧        شماره خبر: ١٠٩٤٠٠          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در همایش «گفت‌وگوهای فرهنگی در چشم‌انداز تمدنی ایران و جهان عرب»

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی در همایش بین‌المللی «گفت‌وگوهای فرهنگی در چشم‌انداز تمدنی ایران و جهان عرب»، که  در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد، گفت: امروز نیاز جهان اسلام به گفت‌وگوهای فرهنگی، بیش از هر زمان دیگری است، زیرا در زمانی قرار داریم که دشمن همه تلاشش را برای جدایی، ایجاد اختلاف و گسترش نزاع کشورهای اسلامی به کار گرفته است؛ به همین دلیل، تلاش برای گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب بیش از هر زمانی اهمیت دارد.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: امروز در کنار ارتباطات رسمی جمهوری اسلامی و کشورهای اسلامی و عربی، ورود به دیپلماسی عمومی، فرهنگی و علمی، از ضرورت‌های جهان اسلام است.

وی اظهار داشت: ایران با کشورهای عربی منطقه سرنوشت مشترک دارد و هزاران سال است که با کشورهای همسایه خود به زیست مشترک فرهنگی دست یافته‌ایم که همچنان باید در قالب تمدن نوین اسلامی ادامه یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با بیان این که خاورمیانه، ظرفیت ایجاد تمدن جدیدی را در جهان دارد، عنوان کرد: مجموعه انسانی بزرگی که در این منطقه، ذیل فرهنگ و تمدن، تاریخ مشترکی را در قرون متمادی ساخته‌اند، امروز نیز به انسجام، وحدت و نزدیکی نیاز دارند.

رئیس جامعةالمصطفی گفت: با وجود تنوع گسترده قومیتی، فرهنگ مشترک اسلامی، تمدن واحد اسلامی در این منطقه ایجاد کرده و پیوند عمیقی بین مردم رقم زده است.

وی با بیان این که دشمن برای از بین بردن این وحدت، رویکرد تقابلی را بین تمدن غربی با تمدن اسلامی آغاز کرده است، گفت: تمدن غربی، مبتنی بر عواملی مانند انسان‌گرایی در برابر خداگرایی، اصالت نفع و فردگرایی و جدایی دین از عرصه عمومی است که این تمدن با شاخص‌های اصیل تمدن اسلامی بسیار فرق دارد و در تعارض است.

رئیس جامعةالمصطفی اضافه کرد: یکی از دستاوردهای تمدن غرب برای دشمنان، مسأله استعمار است که تا کنون زخم‌های زیادی بر پیکره جهان اسلام وارد آورده و همچنان کشورهای مختلف اسلامی دست به گریبان آثار آن هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی تصریح نمود: استعمار با سلطه بر منطقه، ضمن بازتعریف مؤلفه‌های انسان‌های تشکیل‌دهنده تمدن اسلامی، افتراق، جدایی و اختلاف کشورهای اسلامی را رقم زده است.

وی گفت: دو قرن است که نوعی بیداری در مسلمانان برای بازگشت به هویت تمدنی دیده می‌شود و اندیشمندان متعدد کوشیده‌اند ملت‌های مسلمان را به تمدن واحد برگردانند که به یقین، انقلاب اسلامی نقطه عطفی در رجوع تمدنی، احیا، بازسازی و نوسازی تمدن اسلامی بوده است.

رئیس جامعةالمصطفی گفت: آرمان بازسازی، نوسازی و احیای تمدن اسلامی، از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و  چهار دهه پس از انقلاب اسلامی و با وجود همه فشارهای خارجی، فرصت‌های بزرگی برای پیشرفت‌های علمی فراهم کرده است.

وی افزود: ایران از نظر تولید علم، در رتبه پانزدهم جهان قرار دارد و در صورتی که ظرفیت‌های علمی کشورهای مختلف اسلامی به کار گرفته شود، بی‌شک، جهان اسلام رتبه نخست تولید علم را در دنیا به خود اختصاص خواهد داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ادامه داد: در سال‌های اخیر، شاهد توطئه‌ها و فتنه‌های عمیقی برای واگرایی و تفرقه کشورهای مختلف اسلامی هستیم که فتنه داعش و تکفیری‌ها، یکی از این فتنه‌های بزرگ بود که می‌توانست برای سال‌ها منطقه را درگیر خود کند.

وی افزود: در این بین، اختلاف و تفرقه ملت‌های مسلمان، مانع تحقق تمدن نوین اسلامی است و بی‌شک، با تأکید بر رویکرد جهانی و ارزش‌های مشترک انسانی، که پیش‌شرط تمدن است، می‌توان بر این مشکلات و موانع پیروز شد.

رئیس جامعةالمصطفی گفت: دشمن تلاش بسیار زیادی برای ایجاد اختلاف بین ایران و عراق کرده و می‌کوشد پیوند تاریخی عمیق و اشترک‌های فرهنگی بین دو کشور را از طریق مطرح کردن اختلاف‌های قومی مذهبی از بین ببرد.

وی اظهار داشت: علم‌آموزی، معنویت، اخلاق و توجه به دین برای ایجاد روابط عادلانه جهانی و همچنین بسترسازی به منظور زندگی با مؤلفه‌های دینی و اخلاقی، از شاخص‌های تمدن نوین اسلامی به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل