ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨      ساعت: ٠٧:٤١        شماره خبر: ١٠٩٤٠١          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی المصطفی

گروه خبر: مرحله نیمه‌نهایی جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی آغاز شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رئیس جامعةالمصطفی، ضمن تشکر از مشارکت‌کنندگان و برگزارکنندگان این جشنواره، به جایگاه قرآن کریم در تمدن اسلامی و نقش مراکز بزرگی مانند المصطفی در تحقق این تمدن اشاره کرد و اظهار داشت: قرآن، محور تمدن اسلامی است.

وی، با اشاره به فرق قرآن کریم با کتب سایر ادیان الهی، قرآن را زیرساخت و زیربنای جامعه اسلامی دانست و ابراز نمود: اگر قرآن را با سایر کتب مقدس مقایسه کنید، جامعیت و عظمت آن در نخستین نگاه مشخص می‌گردد.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: کتب ادیان دیگر، بیشتر سرگذشت‌نامه و زندگی پیامبران و رسولان الهی را بیان می‌دارد و در کنار این مسائل، برخی از توصیه‌ها و نکات اخلاقی را نیز بر می‌شمارد، ولی طرح موضوعاتی چون چگونگی ساخت و اداره جامعه انسانی و تشریح و تبیین روابط انسان در ابعاد گوناگون فردی، اجتماعی، بین المللی و...، اختصاص به قرآن دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که قرآن به همه ابعاد وجودی انسان پرداخته است، خاطرنشان ساخت: مباحثی از قبیل جهان‌بینی، آغاز و ختم خلقت، جایگاه و مسئولیت انسان، جوامع انسانی و روابط فی مابین آنها مورد توجه قرآن بوده و قواعد آن ارائه شده است.

رئیس جامعةالمصطفی قرآن را نسخه حیات‌بخش انسان دانست و ضمن اشاره به جنبه یادآوری، تذکر و توصیه قرآن به انسان، گفت: شرط بهره‌گیری و بهره‌مندی از قرآن، پاکی دل است؛ انسان‌هایی می‌توانند از برکات این کتاب آسمانی به خوبی بهره ببرند که دل خویش را از زنگار‌ گناه و آلودگی پاک کرده باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: با عمل به دستورات قرآن، جهان‌بینی، جهان‌شناسی و دستورالعمل حیات و روابط انسانی مشخص می‌گردد و رابطه عادلانه بین‌المللی شکل می‌گیرد.

رئیس جامعةالمصطفی، در ادامه، از شکل‌گیری علوم مختلف، حول قرآن و در دامن تمدن اسلامی سخن گفت و تصریح نمود: امروز که انقلاب اسلامی آرمان، آرزو و هدف خود را احیا و نوسازی تمدن اسلامی قرار داده است، بیش از هر زمانی ضرورت دارد که مراکز علمی و اجتماعی به قرآن توجه نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به مسئولیت ما در قبال حفظ این رحمت الهی و تلاش برای انس با آن، انس با این کتاب نورانی را موجب نورانیت انسان و جامعه عنوان کرد و گفت: روش‌های انس با قرآن متعدد است؛ با مراجعه به کلام مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، درمی‌یابیم که یکی از روش‌های انس با قرآن، قرائت روزانه آیات و تدبر در آن است. برقراری ارتباط با محتویات و مفاهیم قرآن، برکات بی‌شماری نصیب انسان می‌نماید.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: اگر آیات قرآن در وجود انسان مستقر شود و سرلوحه عملی انسان باشد، انس عملی با قرآن شکل می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، با اشاره به سنت دیرینه برگزاری جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی در جامعةالمصطفی و برگزاری بیست‌وپنجمین دوره آن در سال جاری، تأکید کرد: مسئولان برگزاری این جشنواره کوشیده‌اند چتر جشنواره مزبور همه اعضای المصطفی را دربربگیرد. 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل