ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨      ساعت: ١٤:١٥        شماره خبر: ١٠٩٤٣٧          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در دیدار فراگیران دوره کوتاه‌مدت مؤسسه الحکمه

گروه خبر: گروهی از دانشجویان و دانش‌آموختگان انگلیسی و سوئدی شرکت‌کننده در دوره کوتاه‌مدت مؤسسه الحکمه، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار کردند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در این دیدار، ضمن عرض خیرمقدم به فراگیران دوره کوتاه‌مدت مؤسسه الحکمه و تقدیر از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان این دوره علمی، ابراز داشت: جامعةالمصطفی امتداد بین‌المللی حوزه‌های علمیه‌ای است که پیشینه‌ بیش از هزار سال در آموزش معارف اسلامی در جهان اسلام دارد. حوزه‌های علمیه از ابتدای تأسیس، رویکرد بین‌المللی داشته‌اند و درهای آن همواره به روی علاقه‌مندان علوم و معارف اسلامی، فراتر از نژادها، ملیت‌ها و زبان‌ها گشوده بوده است.

وی هویت اعتقادی حوزه علمیه را به منزله چتری که سایر هویت‌ها، زبان‌ها، ملیت‌ها و نژادها را دربرگرفته است، دانست و گفت: این رویکرد برگرفته از آموزه‌های دینی ماست که قرآن کریم را ذکر و یاد برای همه اهل عالم و پیامبر گرامی اسلام(ص) را رحمة للعالمین نامیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی پس از گذشت چهل سال از تأسیس موفق شده است هزاران علاقه‌مند فراگیری علوم اسلامی را در داخل و خارج کشور با معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) آشنا نماید. مفتخریم که در جامعةالمصطفی بیش از صد ملیت در کنار یکدیگر، برادرانه و صمیمانه، مشغول تحصیل هستند که می‌توان آن را الگوی زندگی مؤمنانه و براساس آموزه‌های اسلامی به شمار آورد.

وی «علم و معنویت برای همه انسان‌ها» را شعار اصلی جامعةالمصطفی خواند و گفت: امروز نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در سراسر عالم، در خدمت همه مسلمانان و علاقه‌مندان آشنایی با معارف الهی قرار دارند. با این که مفتخر به پیروی از مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) هستیم، دانش‌پژوهان مذاهب اسلامی دیگر را نیز می‌پذیریم؛ به عنوان نمونه، جامعةالمصطفی- واحد گرگان به طلاب اهل سنت اختصاص دارد.

رئیس المصطفی با اشاره این که بخش زیادی از ظرفیت‌های علمی جامعةالمصطفی در اختیار بانوان قرار دارد، ابراز داشت: هم‌اکنون، حدود چهل‌درصد از فراگیران المصطفی را خواهران تشکیل می‌دهند که امیدواریم در آینده افزایش یابد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به تلاش گسترده رسانه‌های غرب برای ایجاد هراس از اسلام و مسلمانان در جهان، ابراز داشت: با کمال تأسف باید اذعان نماییم برخی از داخل جهان اسلام با رفتار خود بر این رویکرد دامن می‌زنند. وقتی افرادی به نام اسلام، در جای جای دنیا با قساوت قلب، انسان‌های بی‌گناه را به قتل می‌رسانند، طبیعی است که دشمنان از این تصویر برای تیره نشان دادن چهره اسلام استفاده نمایند.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: هر چند به لطف الهی و پرداخت هزینه‌های بسیار سنگین، این جریان در منطقه رو به اضمحلال است، ولی هرگز نباید فراموش کنیم، این جریان‌های افراطی را چه کسانی ایجاد و حمایت کرده‌اند.

وی اخلاق و رفتار مسلمانان را بهترین روش برای معرفی چهره نورانی اسلام دانست و تصریح کرد: اهل‌بیت(علیهم‌السلام) از ما خواسته‌اند با رفتار و عملکرد خود موجب افتخار اسلام باشیم. با توجه به تصویر نادرستی که امروز از اسلام در جهان معرفی می‌گردد، تکلیف سنگینی برای معرفی اسلام حقیقی برعهده ماست تا پیام انسانی، عقلانی و معنوی اسلام را به انسان‌های دیگر ابلاغ نماییم. برای موفقیت در این رسالت و تأثیرگذاری فکری و فرهنگی، باید از منظر علمی آمادگی کافی به دست بیاورید و به سلاح علم مجهز باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان، مؤسسه الحکمه را از مراکز ارزشمند المصطفی برشمرد و یادآور شد: سالانه، تعداد چشم‌گیری از افراد از سراسر عالم با حضور در این مؤسسه، آموزش‌های مورد نیاز خود را دریافت می‌نمایند. علاقه‌مندیم ارتباط علمی فراگیران این دوره‌ها با جامعةالمصطفی استمرار یابد. دانشگاه مجازی المصطفی یکی از مراکزی است که می‌تواند بستر مناسبی برای این امر ایجاد نماید.

شایان ذکر است، در ادامه این جلسه، رئیس جامعةالمصطفی به پرسش‌های برخی از فراگیران حاضر در جلسه پاسخ دادند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل