ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٢ دی ١٣٩٨      ساعت: ٢٢:٤٦        شماره خبر: ١٠٩٦٦٩          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در سالگرد تأسیس مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام)

گروه خبر: رئیس جامعةالمصطفی در مراسم بیست‌و‌نهمین سالگرد تأسیس مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) اظهار داشت: از آموزه‌های اهل‌بیت(علیهم‌السلام) استفاده می‌شود که همه تلاش ائمه(علیهم‌السلام)، حفظ هویت پیروان خود بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: مقبوله «عمربن حنظله» روحی دارد که براساس آن پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باید هویت خود را  حفظ کنند؛ این که در احقاق حق خود خودکفا بوده، از بین خود کسی را برای قضاوت انتخاب کنند و محتاج غیر نباشند. این روایت برای حفظ هویت پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است تا در جامعه‌ای که زندگی می‌کنند، هضم نشوند.

وی با اشاره به ضرورت حفظ وحدت گفت: نکته‌ای که باید به آن توجه شود، این است که بیشترین تأکید رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، مسئله تقریب و وحدت است، یعنی حفظ هویت شیعه، به معنای تقابل با دیگر اجزای امت اسلامی نیست و این هویت باید مستقل باشد، ولی در تعامل و همکاری با دیگران، وگرنه این هویت آسیب می‌بیند.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: این که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تأکید می‌کنند در نمازها شرکت کنید، مریضان مخالفان را عیادت نمایید، در تشییع جنازه‌شان شرکت کنید و ارتباط داشته باشید، برای این است که پیروانشان به خوبی‌ها، اخلاق و عمل نیک شناخته شوند؛ از این رو، حفظ هویت پیروان مکتب اهل‌ببت(علیهم‌السلام) و ارتباط و همکاری با دیگران، به منظور حفظ مصالح امت اسلامی است.

وی تأکید کرد: در روایتی آمده است «کونوا لنا زینا و لاتکونوا علینا شینا»؛ معاشر شیعه، زینت برای ما باشید و عمل شما به گونه‌ای نباشد که برای ما نقص باشید. با مردم به خوبی سخن بگویید و زبان خود را از آزار دیگران بازدارید. این توصیه‌های ائمه(علیهم‌السلام)، مسئله شخصی نیست که در ارتباط با اشخاص دیگر رعایت کنیم؛ زبان پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باید زبان برادرانه و خیرخواهانه باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی درباره فعالیت‌های مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در سالیان گذشته اظهار داشت: این نهاد مبارک با درایت رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) شکل گرفت و نزدیک به سی سال است که فعالیت می‌کند. مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) امروز به عنوان نهادی مورد قبول در دنیا شناخته می‌شود و اهداف، سیاست‌ها و اسناد بالادستی خوبی دارد که فعالیت‌های مجمع را روشن و هدف‌گذاری کرده است. چتر مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باید بر فراز همه اجزای خانواده و جامعه پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) باشد. پیروان این مکتب از نظر جغرافیایی و به جهات جریان‌ها، گروه‌ها، تشکل‌ها و مذاهب گوناگون مانند اسماعیلیه و زیدیه، باید زیر این چتر قرار بگیرند.

وی افزود: مجمع باید با دیگران و با نهادهای بیرون از جامعه شیعه، سایر مذاهب اسلامی و پیروان ادیان دیگر و جریان‌های ادیان الهی ارتباط  و تعامل خوبی داشته باشد.

رئیس جامعة‌المصطفی تأکید کرد: یکی از راهبردهای مجمع، توجه به حفظ اندیشه و مرزهای فکری و فرهنگی نسل آینده است. چون امروزه جوانان پیرو اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در مخاطرات فکری و فرهنگی قرار دارند و از تکالیف و وظایف مجمع این است که به حفظ مرزهای فکری پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، به ویژه نسل جوان، توجه جدی داشته باشد، زیرا آنان آماج تهاجمات فکری و فرهنگی هستند. پس حفظ هویت آنها و تقویت بنیه فرهنگی پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، باید جزو تکالیف و سیاست‌های مدیران مجمع باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: باید اجزای مجمع برای رشد علمی و آموزشی پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، تربیت نیرو و ارتقای علمی و فرهنگی، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی داشته باشند و از سازمان‌ها، تشکل‌ها، حوزه‌ها و مدارس حمایت شود تا ارتقای فکری در آنان ایجاد گردد. اگر مجمع می‌خواهد خود را حفظ کند، باید در روابط عالم جایگاه اجتماعی و در موقعیت‌های مؤثر حضور داشته باشد و این اهداف، به حمایت و برنامه‌ریزی نیاز دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تقویت بنیه اقتصادی پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را یکی از وظایف مجمع برشمرد و در ادامه گفت: مجمع با ابزارهای ارتباطی و رسانه‌ای، باید محاسن اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را به دنیا معرفی کند، زیرا چهره‌ای که برخی رسانه‌های غربی از اسلام نشان می‌دهند، نگرانی‌ و اسلام‌هراسی ایجاد کرده است. پس باید رسانه‌هایی داشته باشیم تا پیام اهل‌بیت(علیهم‌السلام) را، که مورد پسند فطرت انسانی است، به دنیا برسانیم.

وی با اشاره به این که ارتباط، تعامل و گفت‌وگو با شخصیت‌های مؤثر باید از برنامه‌های مجمع باشد، افزود: مجمع در این چند دهه، اعتبار و تجربه‌های خوبی به دست آورده است و ذخیره مناسبی دارد. همچنین شکل‌گیری مجامع محلی و حمایت از فعالان اهل‌بیتی، از برکات مجمع است و امیدواریم در دهه‌های آینده، در گام دوم انقلاب، که عصر تمدن‌سازی است، مجمع به خوبی بدرخشد و آینده روشن‌تری داشته باشد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل