ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٥ دی ١٣٩٨      ساعت: ١٥:١٩        شماره خبر: ١٠٩٧٢٧          پرینت

«حضرت آیت‌الله جوادی آملی» در دیدار اعضای شورای سیاست‌گذاری همایش «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی»:

انقلاب اسلامی را «حکمت» پایه‌ریزی کرد

گروه خبر: جمعی از اعضای شورای سیاستگذاری همايش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، با «حضرت آیت‌الله جوادی آملی» دیدار و گفت‌وگو کردند.

حضرت آیتالله جوادی آملی در این دیدار اظهار داشت: مسئله انقلاب ارتباط مستقیم با فقه و حقوق دارد که موضوعاتی همچون جهاد و مبارزه با طاغوت را مطرح می‌کند. از سوی دیگر، خود فقه و حقوق دارای ارتباط تنگاتنگ با حکمت و اصول است.

معظم‌له ادامه داد: حکمت از یونان نیامده است. یونان در واقع معبر فلسفه و حکمت است و نه مبدأ و مصدر آن. این مطلب اساسی باید به وسیله این گونه همایش‌ها تبیین گردد. بیان ذلک این است که ابراهیم خلیل(ع) کاری انقلاب‌گونه کرد؛ ابتدا عده‌ای را به وسیله برهان، به راه راست هدایت نمود که بسیار کم‌شمار بودند. در مرحله بعد، دست به تبر برد و بت‌ها را شکست که در اثر آن عده بیشتری به حضرت(ع) گرویدند، ولی وقتی جریان «بَرداً وَ سَلاماً» پیش آمد، با وجود این که رسانه به قدرت امروز نبود، در اثر سنگینی و عظمت خبر، این خبر سراسر خاورمیانه را فراگرفت و یونان این پیام را دریافت کرد و افرادی مانند «سقراط» را پروراند.

استاد درس خارج فقه و اصول خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) در دوران حضور خود در ایران، که دوران ورود و نشر افکار و مکاتب گوناگون شرق و غرب به ایران بود، هرگز مانع ورود یا ترجمه آثار فلسفی یونان و غیریونان نشدند، بلکه با آنها روبه‌رو می‌شدند و به پرسش‌ها و شبهات آنها پاسخ می‌دادند. ما نیز باید به حضرت(ع) تأسی کنیم.

آیت‌الله جوادی آملی تأکید نمود: باید بدانید دست شما پر است. شما میراثدار ابراهیم خلیل(ع) و سایر رسل و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) هستید. این سرمایه اکنون در اختیار شماست؛ از این رو، امامِ حکیم، امام انقلاب شد. در واقع، انقلاب اسلامی را «حکمت» پایه‌ریزی کرد، آنچه روحیه امام(ره) را متحول نمود، حکمت بود.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی تصریح کرد: باید مشخص شود وقتی حکیم بخواهد انقلابی را پایه‌ریزی کند، چگونه می‌اندیشد. نمونه‌ای از این طرز اندیشه را می‌توان در کتاب «سه رساله» «ملاصدرا» وقتی که می‌گوید حسین‌بن علی(ع) نه در کربلا، بلکه در سقیفه کشته شدند. این نگاه عمیق حکیم به مسئله ولایت، امامت، نبوت و حکومت است. این همان پیامی است که حکمت به انقلاب اسلامی ما می‌دهد؛ اگر بی‌ایمانی، تفرقه، نفاق و بیگانه‌پرستی وجود داشته باشد، بی‌شک وقایعی مانند جریان کربلا اجتناب‌ناپذیر است؛ در نتیجه، اساس همه انقلاب‌ها به حکمت برمی‌گردد؛ از این رو، انقلاب اسلامی در حکمت اسلامی ریشه دارد که همان دین است.

معظمله ابراز داشت: امروز نیز راه حفظ انقلاب و نظام، حفظ غدیر است. رسالت اصلی این همایش باید حفظ دین و عقیده مردم  از آسیب‌ها باشد. در این صورت، این نظام از هر خطری مصون می‌ماند و این وظیفه شما علما و پژوهشگران است که دین مردم را از خطر سقیفه محفوظ بدارید و غدیری نگه دارید.

حضرت آیت‌الله جوادی آملی، در پایان، به دست‌اندرکاران همایش ملی «نقش حکمت اسلامی در انقلاب اسلامی» توصیه نمود: اگر در این همایش جملات اندیشمندان و حکمای بزرگ ایران همچون «فارابی» و «بوعلی» در خصوص مبارزه با دشمن درونی و بیرونی جمع آوری شود، بسیار ارزشمند خواهد بود، زیرا در تبیین نگاه حکمای ایران به موضوع حکومت و نظام و مبارزه با دشمنان کمک شایانی خواهد کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل