ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٦ دی ١٣٩٨      ساعت: ١٦:٥٤        شماره خبر: ١٠٩٧٦١          پرینت

گزارش لحظه به لحظه تشییع پیکر «سردار سلیمانی» و همرزمانش در قم

مراسم تشییع پیکر پاک «سپهد شهید قاسم سلیمانی» و همرزمان شهیدش در شهر خون و قیام انجام شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، مراسم تشییع «سردار سلیمانی» در قم با یک ساعت تأخیر برگزار شد.


 

تصاویر/ مراسم تشییع و اقامه نماز بر پیکر سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهیدان مقاومت

 

۱۳:۰۰ با توجه به استقبال میلیونی مردم تهران از سردار بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همرزمانشان و کندی حرکت کاروان حمل پیکرهای پاک این شهدا در میان انبوه جمعیت، مراسم  تشییع در قم با ساعتی تأخیر برگزار می‌شود.

قرار بود مراسم تشییع ساعت ۱۴ از حرم حضرت معصومه(س)  از طریق بلوار پیامبر اعظم(ص) به سمت مسجد جمکران  آغاز  شود که این مراسم با ساعتی تأخیر برگزار خواهد شد.

 

مردم شهر خون و قیام در انتظار پیکر پاک سردار مقاومت ایران

 

مراسم تشییع

 

۱۴:۱۰ با توجه به این که پیکرهای مطهر شهدای مقاومت هنوز در تهران در حال تشییع است، مردم متدین و انقلابی قم به همراه علما و طلاب از ساعت‌ها پیش با حضور در حرم حضرت معصومه(س) و خیابان‌های اطراف، چشم‌انتظار ورود سردار سلیمانی به دیار کریمه اهل‌بیت(علیهم‌السلام)  هستند تا آخرین بار با این شهید والامقام وداع کنند.

براساس این گزارش، مردم قم پیکر پاک شهید سلیمانی و همرزمانش را از ابتدای بلوار پیامبر اعظم(ص) تا جمکران، وعدگاه شیعیان در آغوش خواهند کشید و با این شهید بیعت خواهند کرد که راهش را ادامه خواهند داد و حتماً همان گونه که رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) تصریح کردند: «از قاتلان آنان انتقام سخت خواهند گرفت».

قشرهای مختلف مردم در سنین مختلف از کودکان تا مردان و زنان و جوانان، با در دست داشتن پرچم‌های ایران، حزب‌الله و فلسطین و عراق و همچنین عکس‌هایی از شهید سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش، وحدت خویش را به نمایش گذاشتند.

دسته‌های بزرگ عزاداری به مناسبت این سردار بزرگ اسلام در قم به راه افتاده است و طلاب جامعةالمصطفی از ملیت‌ها و کشورهای مختلف جهان نیز با پرچم‌های کشور خود در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند.

عده‌ای از هموطنان نیز از سراسر کشور، به ویژه شهرهای همجوار، خود را  به قم  رسانده‌اند تا در مراسم تشییع پیکر پاک سردار بزرگ مقاومت اسلامی حضور داشته باشند.

  

۱۵:۰۰ عکس زیر نشان‌دهنده انتظارمردم انقلابی و قدرشناس قم در خیابان‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) برای استقبال از سردار دل‌ها، سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش است.

 

۱۵:۳۰ امروز متفاوت‌تر از روزهای دیگر، آستان مقدس مملو از زائرانی است که برای استقبال از پیکر مطهر سردار دل‌ها از استان‌های مختلف مانند مرکزی، اصفهان و البرز به شهر مقدس قم سفر کرده‌اند و اکنون در حال زیارت مضجع شریف بانوی کرامت هستند.

مراسم بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی اخیر پس از نماز جماعت ظهر و عصر در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد و حاضران در این مراسم، با نوای «سیدعلی حسینی‌نژاد»، از مداحان آستان مقدس بانوی کرامت در عزای شهدا به سوگ نشستند.

صحن‌ها و شبستان‌های حرم مطهر مملو از افرادی است که برای نابودی استکبار جهانی، به ویژه رژیم صهیونیستی و امریکای جنایت‌کار دست به دعا برداشته، از حضرت معصومه(س)مدد می‌خواهند تا نظام اسلامی بتواند به صورتی که در شأن شهداست، انتقام خون آنان را از دشمن بگیرد.

هزاران نفر نیز در خیابان‌های اطراف حرم مطهر در حال حرکت به سمت مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) هستند تا آماده برپایی تشییع باشکوه سردار شهید سلیمانی شوند و برخی از صبح در این بلوار مستقر شده‌ و نماز ظهر و عصر خود را وسط بلوار به جماعت اقامه کرده‌اند.

امروز شهر مقدس قم رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته و تصاویر شهدا، به ویژه شهید قاسم سلیمانی، بر در و دیوار این شهر به نمایش گذاشته شده است، هنوز زمان تشییع فرانرسیده است، ولی مغازه‌ها، ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده‌اند و همه خود را برای میزبانی از شهدای جبهه مقاومت آماده کرده‌اند.

عجب نسیم می‌وزد، به طرف جویبارها

ساعت ۱۶:۰۰ است و  مردم قم هم‌اکنون در مسیر حرم مطهر حضرت معصومه(س) تا مسجد مقدس جمکران منتظر ورود پیکر شهید سردار سلیمانی هستند. 
امروز دیگر بار عطر و بوی شهادت در شهر قم وزیدن گرفته است؛ سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش پس از این که رایحه جان‌فزای شهادت را در استان‌های خوزستان، خراسان رضوی و تهران پراکندند، امروز می‌خواهند با یاران به شهر ما بیایند تا بگویند در باغ شهادت باز باز است.

حال و هوایی وصف‌ناشدنی در جای جای مسیر تشییع خلق شده است؛ از بغض‌هایی که سر باز کرده‌اند تا جوشش خون‌هایی که طالب دم مقتولان خود هستند و هیچ نمی‌خواهند، جز انتقام سرداران رشیدشان.
حقا که داغ چنین سرداری قلب‌ها را رقیق می‌کند؛ سرداری که خواب از چشم‌های خود ربود تا خواب خوش به چشمان ملتش آید؛ امنیتش را به خطر انداخت تا مردمش لحظه‌ای ناامنی نچشند.
تصاویر مختلفی از حاج قاسم عزیز در دستان مردم است. پرچم‌هایی از نام مبارک قمر بنی‌هاشم(ع) در حال اهتزاز است؛ تو گویی این دوستداران اهل‌بیت(علیهم‌السلام) بار دیگر به سوگ علمدار نشسته‌اند؛ علمداری که در چهل سال مجاهدت خود، با اقتدا به سقای بی‌دست کربلا، در راه اطاعت از ولی خود لحظه‌ای درنگ نکرد.

این اجتماع شکوهمند یاد اربعین را برای ما زنده می‌کند؛ آن جایی که همه اختلاف‌های نژادی، ملی و سلیقه‌ای رنگ می‌بازد.

این جا مردم تنها نیامده‌اند؛ پدران و مادران شهر فرزندان خود را هم آورده‌اند؛ وقتی به یکی از این نوجوانان می‌گویم برای چه در ابن روز تعطیل استراحت را رها کرده و خودت را به زحمت انداخته‌ای، با چهره‌ای برافروخته می‌گوید: من هم قاسم سلیمانی هستم؛ راست هم می‌گوید؛ وقتی از کودکی پای این مکتب است، یقیناً هم راه حاج قاسم را می‌رود.

در این میان، می‌کوشم با عده‌ای از حاضرین در این حماسه گفت‌وگویی کنم؛ «محمدجواد سلطانی»، طلبه پایه ۵ حوزه علمیه قم در این گفت‌وگو بیان می‌کند: در اعتقادات خود محدود به جسم و یا مزار نیستیم عبارت «و قبره فی قلوب من والاه» درباره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) مدفون در بقیع، گویای این مطلب است.

وی می‌گوید: دشمن به خیال واهی خود تصور می‌کند با از بین بردن جسم سرداران ما، به این حیات طیبه خاتمه می‌دهد، ولی بار دیگر اشتباهی مرتکب شده است که ضربه‌اش را خواهد خورد، زیرا مهم، روح و راه شهید سلیمانی و یارانش است که امروز زنده‌تر و پویاتر از گذشته است.

«صادق احمدی» نیز در بخش دیگر گفت‌وگوهای ما عنوان می‌کند: این که مردم از نظر اقتصادی تحت فشار هستند، ولی در عین حال همه غصه‌های خود را فراموش کرده، این حماسه را رقم می‌زنند، نشان می‌دهد که در بزنگاه‌ها پشتیبان نظام اسلامی هستند و ریختن خون سربازان وطن را تاب نمی‌آورند.

وی مطرح می‌نماید: شهید سلیمانی عمر خود را صرف ایجاد وحدت مردم کشورهای منطقه کرد و در مقاطع مختلفی که دشمنان طمع دست‌درازی به خاک کشور را داشتند، با رشادت‌های خود مانند کوه در برابر آنان ایستادگی کرد تا به آرزوی دیرینه خود رسید.

احمدی خاطرنشان می‌کند: این شهید والامقام در زمان حیات خود منشأ برکات فراوانی برای کشور شد. امروز نیز با پیکر خود همبستگی ملی و همچنین اتحاد ملت‌های ایران و عراق را رقم زده است.
در این سیل جمعیت، پرچم‌های کشورهای مختلف به چشم می‌خورند. هر چه دشمن بر طبل اختلاف افکند، ممزوج شدن این خون‌ها، قلوب ملت‌ها را به هم نزدیک کرده و باز تیر دشمن به خطا رفته است.
گفتنی است طبق اعلام روابط عمومی سپاه علی‌بن ابی‌طالب(ع) استان قم، مراسم تشییع و تدفین پیکر شهید «شهروز مظفری‌نیا»، که در این حادثه به همراه سردار سلیمانی به شهادت رسید، ساعت ۹:۳۰ سه‌شنبه در صحن امام رضا(ع) حرم حضرت معصومه(س) انجام خواهد شد.

۱۶:۳۰ هم‌اکنون «آیت‌الله اعرافی»، مدیر حوزه‌های علمیه و رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی، «آیت‌الله حسینی بوشهری»، دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه و برخی از علما و استادان حوزه، در حرم مطهر منتظر استقبال از پیکر مطهر شهدا هستند.

۱۶:۵۰ بالگرد حامل پیکر مطهر شهید سلیمانی وارد شهر مقدس قم شد.

۱۷:۲۰ اقامه نماز مغرب و حضور «آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی»، از مراجع تقلید، آیات «محمدجواد فاضل لنکرانی»، «گرامی»، «مقتدایی»، «امینی» و «سیفی مازندرانی» در حرم حضرت معصومه(س).

۱۷:۳۰ «حضرت آیت‌الله سبحانی» و «حضرت آیت‌الله جوادی آملی» از مراجع تقلید و «آیت‌الله محمد یزدی»، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین،‌ «آیت‌الله شب‌زنده‌دار»، «حجت‌الاسلام والمسلمین مدرسی یزدی»، عضو فقهای شورای نگهبان نیز در حرم حضور یافتند.

 

حضور مراجع و علما در مراسم تشییع

۱۷:۴۰ پیکرهای پاک شهدا وارد حرم مطهر حضرت معصومه(س) شد.

۱۷:۴۵ حضور «آیت‌الله شیخ عیسی قاسم»، رهبر نهضت شیعیان بحرین و «آیت‌الله علوی گرگانی» در کنار پیکرهای پاک شهید سلیمانی و همرزمانش.

۱۷:۵۰ «حضرت آیت‌الله نوری همدانی» وارد حرم حضرت معصومه(س) شد و بر پیکر شهدا فاتحه قرائت نمود.

۱۷:۵۵ پیکرها به دور مضجع مطهر حضرت معصومه(س) طواف داده شدند.

 

تشییع شهید سلیمانی

 

۱۸:۰۰ پیکرهای مطهر شهدا هم‌اکنون از مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت معصومه(س) در حال خروج هستند.

۱۸:۱۵ پیکر شهید سلیمانی و همرزمانش در ازدحام مردم در صحن جواد ائمه(ع). مردم همچنان در بلوار پیامبر اعظم(ص) انتظار می‌کشند.

۱۸:۲۰ سردار دل‌ها در آغوش خروش قمی‌ها.
من به خود به چشم خویشتن، دیدم که جانم می‌رود...
مردم قم با حضور میلیونی در مسیر حرم تا جمکران، در حال بدرقه پیکر شهید سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و یاران آنها هستند.
حالا مردم قم پس از سه روز انتظار، امروز برای ساعاتی میزبان سردار رشید خود هستند و با نوای «ای اهل حرم میر و علمدار خوش آمد» در حال بدرقه سردار دل‌ها هستند.
مردم از ساعت‌های گذشته در این مسیر و به صورت فشرده و متراکم و با تحمل سختی‌های فراوان در حال انتظار هستند و هیچ خستگی به خود راه نمی‌دهند. تو گویی داغ عزیزشان است که کسالت و خستگی را برای آنان بی‌مفهوم کرده است.
لحظه به لحظه بر جمعیت حاضرین افزوده می‌شود و تا چشم کار می‌کند، سیل جمعیت است که دیده می‌شود؛ کدام دوربین‌ها و کدام تصاویر می‌تواند این شکوه حضور را به ثبت برساند؛ حضوری که با اندوه و شکوه درآمیخته و تنها این پیکر حاج قاسم است که می‌تواند چنین اجتماعی بین نقیضین رقم بزند.
مراسم تشییع به تازگی آغاز شده و این در حالی است که به شامگاه رسیده‌ایم. گویی این مردم هنوز خیال رفتن به خانه‌ها ندارند و بدون این که به خود خستگی راه دهند، با شکوه فراوان در صحنه هستند.

۱۸:۴۰ پیمان وفاداری مردم قم هم‌اکنون در بلوار پیامبر اعظم(ص) با بزرگ‌ترین سردار ایران اسلامی در جبهه مقاومت و همرزمان شهیدش، به سمت جمکران، میعادگاه عاشقان و منتظران، حضرت مهدی(عج).

 

۱۹:۲۰ مردم قم همچنان در مسیر حرم تا جمکران در حال بدرقه شهدا هستند و  شعارهایی همچون «سردار دل‌ها آمد»، «ما حسینی هستیم، انتقام می‌گیریم»، «یا حسین شهید(ع)، علمدار سالار رسید»، «یاور رهبر آمد»، «مرگ بر امریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «شهید کربلا رسید»، «لبیک یا زینب(س)»، «لبیک یا زهرا(س)»،  «سردار وطن، سرور و سالار خوش آمد» سر می‌دهند.

۲۱:۳۰ پیکرهای پاک شهدای وارد مسجد جمکران شدند. قمی‌ها با تسلیت به امام عصر(عج)، با چشمان گریان و آه و حسرت سردار قلب‌ها را بدرقه کردند.

خروج پیکر حاج قاسم با بدرقه میلیونی قمی‌ها

پیکر حاج قاسم امروز روی دستان مردم قم تشییع شد و پس از ساعتی به سمت کرمان روانه شد تا برای همیشه آرام گیرد؛ او به آنچه می‌خواست، رسید و چه مبارک شهادتی که به هر روضه کربلا، گریز بزنی رنگ و بویی از پیکر ارباً اربای او را دارد؛ او رفت به جایی که بدان تعلق داشت، ولی ما با این بغض‌های سنگین‌مان چه کنیم؟

امروز بوی انتقام از بوی عزا بیشتر بود. پسر بزرگ ایل را کشته‌اند. وقتی پیکرش از کنارم رد شد، فکر می‌کردم که ما ایستاده‌ایم و تاریخ بخشی از وجودمان را کنده بود و داشت با خودش می‌برد، بخشی از هویتمان را، بخشی از غیرتمان را، بخشی از اساطیرمان را و ما داشتیم دست تکان می‌دادیم.

مردم قم امروز بار دیگر حماسه‌ای رقم زدند و با استقبال خود از شهید سردار قاسم سلیمانی و یارانش برگ زرین دیگری در تاریخ حماسی این شهر رقم زدند.

امروز از حدود ساعت ۱۲ ظهر در بین مردم بودم و صحنه‌ها را یک به یک رصد می‌کرد. البته در این سیل عظیم جمعیت تنها گوشه‌هایی از این حماسه به چشمم می‌آمد. تو گویی قطره‌ای در مقابل اقیانوس خروشان.

قرار بود پیکر حاج قاسم در ساعت ۱۴ وارد قم شود، ولی انگار مردم تهران خیال خداحافظی با پیکر آرام سردار را نداشتند و همین دلیلی شد تا این سرداران رشید اسلام با سه ساعت تأخیر به قم برسند.

سردار دل‌‌ها آرام گرفت. درست همانند آرامشی که در چهره‌اش داشت؛ چهره‌ای که در پس آن اقتداری چون کوه نهفته بود. مردم قم اما هیچ آرام نبودند. آخر آرام جان آن‌ها در راه بود و تا به وصال او نرسند با انتظاری وصف‌ناشدنی در خروش بودند.

وقتی در فراز ارتفاع به سیل خروشان جمعیت نگاه می‌کردم، از هیچ طرف انتهایش معلوم نبود، این مردم چه می‌خواستند از یک پیکر بی‌جان؟!! (وَ لَاتَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا ۚ بَلْ أَحْیَاءٌ عِندَ رَ‌بِّهِمْ یُرْ‌زَقُونَ) این سردار چه دینی به گردن آنها داشت که حتی با وجود این تأخیر، حاضر نبودند چشم از تابوت قهرمان خود بردارند.

شاید آنها یک بار هم در عمر خود حاج قاسم را از نزدیک ندیده بودند، ولی نیک می‌دانستند که این امنیت و آرامش خاطر حاصل فداکاری‌های او بود، با خودم فکر می‌کنم اینها که تنها از خضوع و خشوع حاجی شنیده بودند، نمی‌توانستند از بدن بی‌جان او دل بکنند، آن پیرمرد خوزستانی که در سیل حاج قاسم دستش را بوسید، چگونه باید تاب بیاورد این فراق را؟

دخترها و پسرها طوری گریه می‌کردند که انگار پدر مهربان خود را از دست داده‌اند؛ پدری که تمام دغدغه‌اش متحد کردن آنها زیر یک پرچم بود و مدام می‌گفت: اینها دختران و پسران ما هستند.

اما آن پدر شجاع و مهربان از میان ما پر کشید و از او راهی ماند که باید برای نسل‌های آینده نشان دهیم. امروز حاج قاسم با دستان مردم قم بدرقه شد. رفت که به همر‌زمان شهیدش و امام و سید خود بپیوندد.

در پایان، این حماسه عظیم با اجتماع در صحن‌های مسجد مقدس جمکران و تجدید بیعت با حضرت ولی‌عصر(عج) و اجرای مراسم سینه‌زنی و مرثیه‌سرایی به پایان رسید.

و اکنون ساعت ۲۲:۰۰ است و پیکر شهید عزیزمان از قم به قصد آرامگاه ابدی خود در کرمان خارج شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل