ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٩ دی ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٤٢        شماره خبر: ١٠٩٧٧١          پرینت

مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در دیدار هزاران نفر از مردم قم:

باید حضور فسادبرانگیز امریکا در منطقه تمام شود

امریکایی‌ها می‌کوشیدند قضیه فلسطین را به فراموشی بسپارند و کاری کنند که فلسطینی‌ها در حالت ضعف قرار گیرند تا جرئت مبارزه نداشته باشند، ولی این مرد بزرگ دست فلسطینی‌ها را پُر کرد و به آ‌نها جرئت و توان مبارزه داد.

گروه خبر: آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از مردم قم و طلاب و مسئولان جامعةالمصطفی، حملات موشکی به دو پایگاه امریکا را در عراق سیلی خواندند و با تأکید بر این که مقابله اصلی باید برای پایان دادن به حضور فسادبرانگیز و ویرانگر امریکا در منطقه باشد، گفتند: از برکات عظیم شهادت و معنویت حاج قاسم سلیمانی، قیامتی بود که در شهرهای ایران و عراق در مراسم تشییع به ‌پا شد. این بدرقه‌ها، زنده بودن انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان کشید و من در مقابل آنچه روح بزرگ آن شهید عزیز برای ایران و منطقه به ارمغان آورد، سر تعظیم فرود می‌آورم.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با اشاره به شهادت سردار پرافتخار اسلام و ایران، حاج قاسم سلیمانی، آن شهید عزیز را رفیقی خوب، بزرگوار و شجاع خواندند که با خوش‌بختی به ملکوت اعلا پیوست.

رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) در تبیین خصایص سپهبد شهید سلیمانی، «شجاعت» و «تدبیر» را دو ویژگی برجسته او برشمردند و یادآوری کردند: برخی شجاعت دارند، ولی تدبیر و عقل لازم را برای به کار بردن شجاعت ندارند و برخی اهل تدبیرند، ولی اهل اقدام و عمل نیستند و دل و جگر کار را ندارند.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) افزودند: حاج قاسم از دفاع مقدس تا پایان عمر با شجاعت به دل خطر می‌رفت، ولی در عین حال، با تدبیر و فکر و منطق عمل می‌کرد و نه تنها در میدان نظامی، که در میدان سیاست هم شجاعت و تدبیر توأمان داشت و سخنانش قانع‌کننده، منطقی و تأثیرگذار بود که بنده این واقعیت را بارها به دوستان فعال در عرصه سیاسی گفته‌ام.

ایشان اخلاص سردار پرافتخار حاج قاسم سلیمانی را بالاتر از همه ویژگی‌های او خواندند و افزودند: او شجاعت و تدبیرش را برای خدا خرج می‌کرد و اهل تظاهر و ریا نبود که ما نیز باید برای دستیابی به این ویژگی بسیار مهم، یعنی اخلاص، تلاش و تمرین کنیم.

مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در زمینه اخلاص مثال‌زدنی حاج قاسم افزودند: در جلسه‌های رسمی با مسئولان مختلف، او به ‌گونه‌ای در حاشیه و دور از چشم می‌نشست که باید می‌گشتید تا او را پیدا می‌کردید و می‌دیدید.

رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) «مراقبت از حدود شرعی» را در همه شرایط حتی در میدان جنگ، از دیگر ویژگی‌های حاج قاسم برشمردند و افزودند: او فرماندهی جنگاور و مسلط بر عرصه نظامی بود، ولی در میدان جنگ نیز حدود شرعی را کاملاً رعایت می‌کرد تا به هیچ کس ظلم و تعدی نشود، آن‌ هم در حالی که خیلی‌ها در عرصه نظامی اهل احتیاط و رعایت حدود شرعی نیستند.

معظم‌له با اشاره به مراقبت سردار سلیمانی برای حفظ جان اطرافیان، رزمندگان و همکارانش افزودند: ویژگی مهم حاج قاسم این بود که در مسائل داخلی اهل حزب و جناح و این‌گونه تقسیم‌بندی‌ها نبود، ولی به شدت انقلابی و پایبند به خط نورانی و مبارک امام(ره) بود و انقلاب و انقلابی‌گری خط قرمز قطعی‌اش بود. حاج قاسم واقعاً ذوب در انقلاب بود و برخی تلاش نکنند که این واقعیت‌ها را کم‌رنگ نمایند.

ایشان خنثی کردن همه نقشه‌های نامشروع امریکا را در غرب آسیا، نمونه‌ای از تدبیر و شجاعت شهید سلیمانی برشمردند و گفتند: دشمنان حاج قاسم، این واقعیت را به خوبی می‌دانند.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در همین زمینه افزودند: حاج قاسم در مقابل همه نقشه‌هایی که با پول، توانایی و تأثیرگذاری سیاسی و تشکیلات گسترده امریکایی‌ها شکل می‌گرفت، قد علم کرد و آنها را خنثی و بی‌نتیجه نمود.

ایشان در تبیین تأثیرگذاری بی‌بدیل سردار سلیمانی در قضیه فلسطین افزودند: امریکایی‌ها می‌کوشیدند قضیه فلسطین را به فراموشی بسپارند و کاری کنند که فلسطینی‌ها در حالت ضعف قرار گیرند تا جرئت مبارزه نداشته باشند، ولی این مرد بزرگ دست فلسطینی‌ها را پُر کرد و به آ‌نها جرئت و توان مبارزه داد.

رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) با اشاره به تصریح مکرر رهبران فلسطینی در این زمینه افزودند: حاج قاسم کاری کرد که منطقه کوچکی مانند غزه در برابر صهیونیست‌های پرمدعا به گونه‌ای ایستاد که رژیم صهیونیستی ۴۸ ساعته مجبور به درخواست آتش‌بس شد.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در بیان نقش تعیین‌کننده سپهبد سلیمانی در شکست نقشه‌های امریکا در عراق نیز افزودند: امریکایی‌ها می‌خواستند عراق شبیه رژیم طاغوت یا برخی رژیم‌ها مثل سعودی، که به تعبیر آنها، نقش گاو شیرده را دارند، ولی حاج قاسم به کمک عناصر مؤمن و جوانان شجاع عراقی و مرجعیت در عراق در برابر این نقشه ایستاد و آن را خنثی کرد.

رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) افزودند: در لبنان نیز امریکایی‌ها می‌خواستند لبنان را از مهم‌ترین عامل استقلالش، یعنی حزب‌الله محروم کنند تا صهیونیست‌ها، لبنان بی‌دفاع را همچون برخی مقاطع به ‌راحتی اشغال نمایند، ولی حزب‌الله روز به روز قوی‌تر شد، به‌ گونه‌ای که امروز، هم دست لبنان است و هم چشم لبنان که نقش شهید شجاع و باتدبیر ما در این مسئله ممتاز و برجسته بوده است.

ایشان با تأکید بر این که امروز ملت‌ها بیدارند، افزودند: شهید سلیمانی به همراه رفقای عزیزش همچون شهید ابومهدی المهندس، آن مرد مؤمن و شجاع و برخوردار از چهره نورانی و خدایی، توانستند کارهای بزرگی به ثمر برسانند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) بخش دیگری از سخنانشان درباره شهید سلیمانی را به برکات شهادت عظیم وی اختصاص دادند و گفتند: هر زمانی که این شهید عزیز گزارشی ارائه می‌کرد، او را تحسین می‌کردم، ولی اکنون در برابر برکات شهادت او و آنچه این شهادت برای کشور و منطقه ایجاد کرد، سر تعظیم فرود می‌آورم.

آیتالله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) این برکات عظیم و قیامتی را که در تشییع جنازه آن شهید گران‌قدر و همراهانش به پا شد، نتیجه معنویت او برشمردند و افزودند: بدرقه‌های ایرانی و همچنین بدرقه‌های عراقی را در کاظمین، بغداد، نجف و کربلا و تشییعی را که از این پیکر قطعه قطعه شد، دیدید. از روح مطهر آن شهید بزرگوار از اعماق دل تشکر می‌کنم.

ایشان با تأکید بر این که شهادت حاج قاسم سلیمانی و تشییع‌های بی‌نظیر، «زنده بودن انقلاب» را به رخ دنیا کشید، خاطرنشان کردند: عده‌ای می‌خواستند وانمود کنند که انقلاب اسلامی در ایران تمام شده است و البته عده‌ای هم تلاش می‌کنند این اتفاق بیفتد، ولی شهادت حاج قاسم نشان داد که انقلاب زنده است و همه دیدند که چه قیامتی در تهران و دیگر شهرها به پا شد.

آیتالله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با تأکید بر این که شهید سلیمانی با شهادت خود، چشم‌های غبارگرفته را باز و دشمنان را مجبور به خضوع در برابر عظمت ملت ایران کرد، گفتند: ملت ایران با حضور بی‌نظیر خود در مراسم تشییع، به دهان دشمنان و امریکایی‌های بی‌انصاف، دروغ‌گو و هجوگو زد که می‌خواهند این مجاهد عظیم‌القدر و سردار و فرمانده مبارزه با تروریسم را تروریست معرفی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) همچنین با ابراز تأسف عمیق از حادثه تلخ در مراسم تشییع شهید سلیمانی در کرمان گفتند: به خانواده‌های این هم‌میهنان عزیز کرمانی تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم ارواح مطهر این جان‌باختگان با شهید سلیمانی محشور شوند.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، در ادامه، با اشاره به حملات موشکی به پایگاههای نظامیان تروریست امریکا در عراق گفتند: انتقام، بحث دیگری است. به امریکایی‌ها سیلی به آنها زده شد، ولی در مقام مقابله، این اقدامات نظامی به این شکل کفایت نمی‌کند، بلکه باید حضور فسادبرانگیز امریکا در منطقه تمام شود.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) با تأکید بر این که ملت‌های منطقه و دولت‌های برخاسته از ملت‌ها بدون تردید ادامه این حضور فسادبرانگیز امریکا را قبول نمی‌کنند، خاطرنشان ساختند: حضور آنها در این منطقه و در هر جای دیگر دنیا، جز جنگ، اختلاف، فتنه، ویرانی و خراب شدن زیربناها هیچ نتیجه دیگری نداشته است و آنها همین فساد و ویرانگری را برای ایران عزیز و جمهوری اسلامی هم آرزو و اصرار دارند و مسئله مذاکره و نشستن پشت میز، مقدمه دخالت‌ها و حضورها است؛ بنابراین، حضور امریکایی‌ها در منطقه باید به پایان برسد.

ایشان یکی از وظایف آحاد مردم را در شرایط کنونی «شناخت دشمن» دانستند و تأکید کردند: نباید در شناخت دشمن دچار اشتباه شد و با این که همه می‌دانند دشمن عبارت از «استکبار، صهیونیسم و امریکا» است، ولی تلاش گسترده‌ای با استفاده از شیوه‌های پیچیده تبلیغاتی برای تغییر نظر مردم در خصوص دشمن در دستور کار است.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) از دیگر وظایف مهم آحاد مردم را در شرایط کنونی، آگاهی از نقشه دشمن و شیوه‌های مقابله با آن برشمردند و گفتند: جمهوری اسلامی ایران بدون خواست، کمک و آرای مثبت و اراده‌های مردم معنایی ندارد؛ بنابراین، مردم باید از نقشه دشمن و راه‌های مقابله با آن شناخت داشته باشند.

ایشان با اشاره به وجود افراد شجاع و باتدبیر در کشور، در عرصه‌های نظامی، علمی، سیاسی و اقتصادی افزودند: باید سخن این افراد شنیده، به پیشنهادهای آنها در کشور توجه و عمل شود.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) تأکید کردند: همان گونه که امام بزرگوار فتح‌الفتوح انقلاب اسلامی را تربیت جوانان مؤمن، شجاع و کارآمد می‌دانستند، امروز چنین انسان‌های تربیت‌شده مکتب امام(ره) در کشور فراوان هستند و باید از ظرفیت آنها برای مقابله با طراحی‌های دشمن استفاده شود.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با تأکید بر این که دشمن عبارت است از امریکا، رژیم صهیونیستی و مجموعه‌ای از کمپانی‌ها و غارتگران و ستمگران دنیا تحت عنوان دستگاه استکبار، افزودند: برخی دولت‌های داخل یا خارج منطقه را تا زمانی که حرکتی در خدمت دشمن انجام نداده باشند، نباید جزو دشمن قلمداد کرد.

ایشان نقشه اساسی دشمن را ایجاد اخلال در عزم و اراده مردم و جوانان دانستند و افزودند: آنها می‌کوشند با تردیدافکنی در ایمان و غیرت دینی مردم، قدرت تهاجمی و دفاعی جمهوری اسلامی را از بین ببرند. البته توطئه امریکایی‌ها فقط منحصر به این ترفند نیست، بلکه آنها به دنبال ضربه زدن به نظام اسلامی در میدانهای سیاست، اقتصاد و مسائل امنیتی نیز هستند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) برنامه‌ریزی دشمنان ملت ایران را پیش از حوادث آبان، از توطئه‌های امنیتی آنان دانستند و خاطرنشان کردند: پیش از وقوع قضایای آبان، یک عنصر امریکایی با عده‌ای ایرانیِ مزدور و وطن‌فروش در کشوری کوچک، ولی واقعاً شریر و خبیث اروپایی دور هم جمع شدند و نقشه‌های قبلی خود را برای حوادثی به‌روز کردند که چند روز بعد اتفاق افتاد.

ایشان ادامه دادند: مردم از حادثه بنزین اوقاتشان تلخ بود و به محض آن که برخی مردم، که تعداد آنها نیز زیاد نبود، به نشانه اعتراض بیرون آمدند، مغرضان، فریب‌خوردگان و عمّال دشمن، که از قبل آنها را آماده کرده و به عده‌ای از آن مزدوران پول داده بودند، شروع به اجرای آن نقشه یعنی تخریب، آتش زدن و ویرانی مراکز دولتی و مردمی کردند تا جنگ راه بیندازند.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با اشاره به خوشحالی امریکایی‌ها در روز اول آن حوادث، به خیال این که کار ایران تمام شده است، گفتند: البته دو روز بعد که معلوم شد کار خود آنها تمام شده است نه ایران، بسیار اندوهگین و غصه‌دار شدند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) بار دیگر همگان را به تیزبینی در برابر نقشه دشمن و در نظر داشتن نقاط اساسی، یعنی «مبانی فکریِ اسلامی و انقلابی» و «وحدت ملی» توصیه کردند و افزودند: این وحدتی که خوشبختانه در زیر تابوت پیکر مطهر شهید سلیمانی و شهدای همراه ایشان در بین مردم دیده شد، باید محفوظ بماند و جهت‌گیری مردم، انقلابی و در جهت تکریم مردان انقلاب و شهیدان و عناصر یادآور ارزش‌های انقلاب باشد.

ایشان با تأکید بر این واقعیت که دشمنی جبهه دشمنان با ملت ایران، دشمنی ذاتی و همیشگی است، نه دشمنی فصلی و موسمی، گفتند: راه علاج این است که ما خود را از همه جهات سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی قوی کنیم تا دشمن نتواند ضربه بزند؛ بنابراین، این که برخی خیال کنند اگر ما یک گام عقب برویم و قدری کوتاه بیاییم، امریکایی‌ها دست از دشمنی برمی‌دارند، خطایی فاحش است.

آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) همچنین به خطای تحلیلی دیگر مبنی بر این که «کاری نکنید که امریکایی‌ها عصبانی شوند» نیز اشاره کردند و در پاسخ به آن گفتند: این حرف درست برخلاف فرمایش پروردگار در قرآن کریم است که می‌فرماید رشد نهال‌های برومند و عناصر و جوانان مؤمن، اساساً برای این است که دشمنان عصبانی شوند. البته آنها نیز بیش از هر چیزی، از جوانان عرصه‌های علم و جهاد و خدمت و نظامی عصبانی هستند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) همچنین مصوبه مجلس شورای اسلامی را ضد رژیم تروریست امریکا خوب خواندند و افزودند: مصوبه پارلمان عراق نیز که مصوبه اخراج امریکا از این کشور بود، بسیار خوب بود و امیدواریم خداوند توفیق دهد این حرکت را دنبال کنند.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) همچنین در ابتدای سخنانشان، با اشاره به حادثه بسیار مهم و تاریخ‌ساز ۱۹ دی ۱۳۵۶ گفتند: باید خاطره و عمق تأثیرگذاری این حادثه عظیم را همیشه به یاد داشته باشیم و با درس‌گیری از این‌گونه حوادث، گذشته را راهنما و چراغ آینده قرار دهیم.

ایشان حادثه ۱۹ دی ۱۳۵۶ قم را ایستادگی مردم در برابر رژیم بی‌رحم طاغوت خواندند و خاطرنشان کردند: مردم قم آن‌ روز در دفاع از مقام مرجعیت رهبر عظیم‌الشأن ملت، یعنی امام خمینی(ره)، با دست خالی و فقط با تکیه بر «ایمان» و «غیرت دینی» سینه سپر کردند.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) افزودند: در آن روز، نه قیام‌کنندگان قمی و نه رژیم طاغوت، که به خیال خود آنها را تار و مار کرده بود، هرگز فکر نمی‌کردند این حرکت منشأ چه تحول عظیمی در ایران و حتی در تاریخ منطقه و جهان شود، ولی برکتی که خدا به این حرکت مبتنی بر ایمان و غیرت دینی داد، موجب شد اربعین‌های پشت سرهم شکل بگیرد و سرانجام انقلاب با رهبری امام بزرگوار به پیروزی برسد.

ایشان تأکید کردند: باید همیشه به یاد داشته باشیم که سرآغاز انقلاب عظیم اسلامی، همین حرکت مخلصانه، ولی به ‌ظاهر کوچک مردم قم بود که با هدایت و دست قدرت الهی به سرانجامی تاریخ‌ساز منجر شد که این هدایت و نصرت در همه حوادث و رویدادهای متکی بر ایمان و غیرت دینی وجود خواهد داشت.

رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) با اشاره به دست پُر ملت ایران در برابر زورگویان عالم افزودند: البته ابزار نظامی نیز وقتی اثر حقیقی و کارگشا دارد که متکی بر ایمان و غیرت دینی باشد.

آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) با اشاره به وعده الهی مبنی بر غلبه شماری قلیل بر جبهه‌ای بسیار وسیع به اذن الهی افزودند: شرط تحقق این وعده صادق، ایمان و غیرت دینی است.

ایشان با توصیه مؤکد به مسئولان تبلیغاتی، علمای معظم قم و دیگر مناطق و نیز آحاد مردم و جوانان فعال حوزه فرهنگی برای تلاش درباره زنده ماندن درس‌های حوادثی همچون قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم افزودند: باید همواره به یاد داشته باشیم که شروع مظلومانه، ولی متکی بر ایمان و غیرت دینی می‌تواند با یاری پروردگار حوادث عظیمی در پی داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) با استناد به آیات مکرر قرآن کریم درباره فراموش نکردن یاری و نعمت‌های پروردگار افزودند: بنی‌اسرائیل در سایه قدرت معنوی و یاری پروردگار، از زیر فشار رژیم سفاک فرعون رهایی یافتند، ولی با گذشت زمان، توکل و اعتماد به خدا و صبر و استقامت را از دست دادند و در نتیجه، به ذلت، مَسکنت و غضب الهی دچار شدند.

ایشان کمیت و کیفیت جوانان مؤمن و پایبند به انقلاب را از اول انقلاب هم بیشتر خواندند و تأکید کردند: باید مراقب بود راه را درست بپیماییم که لازمه این کار، فراموش نکردن این درس بزرگ قرآنی است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل