ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٩:٥٩        شماره خبر: ١١٠٥٩٠          پرینت

سخنان رئیس جامعةالمصطفی در دیدار استادان دانشگاه‌های سوریه

گروه خبر: گروهی از استادان دانشگاه‌های سوریه، در دیدار با رئیس جامعةالمصطفی، برخی از مشکلات جهان اسلام را مطرح ساختند و درباره آن با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی به تبادل نظر پرداختند.
به گزارش مرگز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید، ضمن خیرمقدم به مهمانان، تصریح کرد: در این روزها حوادثی در ایران داشتیم که مهم‌ترین آن، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و اربعین شهدای مقاومت، به ویژه «شهید سردار سلیمانی» و «ابومهدی المهندس»، بود.
رئیس جامعةالمصطفی پیشرفت‌های به‌دست‌آمده را مدیون این خون‌ها دانست و به ارواح همه شهیدان، به ویژه شهدای مبارزه با جریان تکفیری و افراطی، درود فرستاد و خاطرنشان ساخت: امیدواریم در کنار توسعه روابط سیاسی ایران و سوریه، شاهد گسترش روابط علمی این دو کشور نیز باشیم.
وی با بیان این که حادثه شهادت شهید سلیمانی به ما یادآوری می‌کند که انقلاب اسلامی از ابتدا تاکنون، با ایثار انسان‌های والایی پیشرفت کرده است، اظهار داشت: ما ملت‌های منطقه اعضای یک خانواده هستیم و سرنوشت مشترکی داریم. حوادث سال‌های اخیر این حقیقت را برای ما روشن‌تر کرده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به مکر بدخواهان و دشمنان مشترک ملت‌های منطقه، یکی از مشکلات بزرگ منطقه را تکفیر دانست و گفت: مراکز علمی ما موظف‌اند در زمینه ترویج اندیشه وحدت و معرفی دوستان و دشمنان به مردم اقدامات مؤثری انجام دهند. به خوبی می‌‌دانید که برخی از مراکز به ظاهر علمی در جهان اسلام، سال‌ها بذر اختلاف، کینه و دشمنی را بین ملت‌های منطقه گسترش داده‌اند.
رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: شما این مراکز و حامیان آنها را می‌شناسید و نیازی به معرفی نیست. انقلاب اسلامی از ابتدا بر وحدت، تقریب امت و برادری میان مسلمانان تأکید داشته است.
وی با بیان این که انقلاب اسلامی از ابتدا مسئله فلسطین را جزو مهم‌ترین مسائل خود قرار داده است، تصریح نمود: ملت ایران و سوریه هزینه زیادی برای دفاع از فلسطین و مقاومت اسلامی پرداخت کرده‌اند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی گفت: امروز شاهدیم که متأسفانه، برخی از حکام کشورهای اسلامی در کنار دشمنان، مشغول توطئه ضد مسلمانان و مشارکت در عهدی موسوم به «معامله قرن» هستند. 
رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به سابقه این حکام و دولت‌ها، ابراز کرد: پیش از این، حکام مزبور مخفیانه با اسرائیل همراهی می‌کردند، ولی امروزه آشکارا از همراهی و همکاری با رژیم غاصب صهیونیستی دم می‌زنند. مسئولیت علما و شخصیت‌های علمی این است که حقایق مذکور را بیان و دوستان و دشمنان واقعی را معرفی کنند. المصطفی به عنوان یک مرکز علمی بین المللی می‌کوشد تا به رسالت خویش در این زمینه عمل کند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان این که در بیش از چهل سالی که از پیروزی انقلاب می‌گذرد، مراکز علمی ایران پیشرفت چشمگیری داشته‌اند، گفت: با وجود همه سختی‌ها، مشکلات، تحریم‌ها و فشارها، دانشگاه‌ها و مراکز علمی ما رتبه خوبی در میان مراکز علمی دنیا دارند. 
رئیس جامعةالمصطفی افزود: در سال ۲۰۰۲م، مراکز علم‌سنجی، جایگاه علمی ایران را در رتبه چهل‌وهشتم جهان اعلام کردند و ده سال بعد، این جایگاه به رتبه شانزدهم ارتقا یافت. 
وی این امر را نشان‌دهنده بیشترین سرعت رشد علمی در جهان برشمرد و بیان نمود: این موضوع نشان می‌دهد که اگر مراکز علمی ما ظرفیت‌های خود را باور نمایند، می‌توانند پیشرفت چشمگیری در عرصه‌‌های علمی داشته باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: امروز به همیاری و همکاری مراکز علمی دنیای اسلام نیاز داریم و ما نیز برای تحکیم این ارتباط با مراکز علمی سوریه می‌کوشیم. 
رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به عضویت المصطفی در اتحادیه‌های بزرگ علمی جهان، اظهار داشت: جامعةالمصطفی در سه قلمرو بزرگ شامل رشته‌های علوم اسلامی، رشته‌‌های علوم انسانی و رشته‌های مرتبط با زبان و فرهنگ مشغول فعالیت علمی است.
وی با اشاره به رشته‌ها و گرایش‌های علمی در جامعةالمصطفی، گفت: براساس طرح‌های توسعه‌ای، تعداد این رشته‌ها و گرایش‌ها به بیش از چهارصد رشته و گرایش خواهد رسید. 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی از حضور ملیت‌های متعدد در جامعةالمصطفی برای تحصیل علوم دینی سخن گفت و با اشاره به نمایندگی های المصطفی در ایران، خاطرنشان ساخت: در نمایندگی گرگان و بسیاری از شعب ما، برادران و خواهران اهل سنت، در کنار برادران و خواهران پیرو مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تحصیل می‌کنند. 
رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به صدور مدارک تحصیلی المصطفی از سوی وزارت علوم ایران، به ظرفیت‌های دانشگاه مجازی المصطفی اشاره کرد و ابراز داشت: در کنار این موارد، مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت هم در المصطفی فعال است و به علاقه‌مندان شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت، خدمات علمی و فرهنگی ارائه می‌دهد.
وی حضور در فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های کوتاه‌مدت را فرصت مناسبی برای استادان دانشگاه‌های سوریه دانست و با اشاره به تفاهم‌نامه جامعةالمصطفی با دویست دانشگاه در داخل و خارج کشور، ابراز امیدواری کرد که روابط جامعةالمصطفی با دانشگاه‌های سوریه هر چه بیشتر گسترش یابد.
در ادامه، استادان دانشگاه‌های سوریه با ابراز خوشحالی از حضور در ایران و جامعةالمصطفی، با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه‌های ایران و سوریه، بر تحکیم روزافزون ارتباطات علمی ایران و سوریه تأکید ورزیدند. 
آنان یکی از اهداف خود را از سفر به ایران، گرامیداشت یاد و خاطره شهید سپهبد سلیمانی عنوان نمودند و با اشاره به نقش مهم وی در اقدامات تأثیرگذار محور مقاومت، تحکیم روزافزون ارتباط برادرانه ملت‌های مسلمان را خواستار شدند و تبادلات علمی بین مراکز و شخصیت‌های علمی مسلمان را ضروری دانستند.
آنان، در ادامه، با اشاره به حدیث پیامبر(ص) مبنی بر لزوم دانش‌اندوزی در سراسر عمر، به دشمن مشترک ملت‌های مسلمان اشاره کردند و گروهک‌هایی مانند داعش، جبهة‌النصره و... را دشمنان مسلمانان برشمردند.
استادان دانشگاه‌های سوریه همچنین از آمادگی خود برای همکاری با مراکز علمی ایران، به ویژه جامعةالمصطفی، در زمینه‌های علمی و فرهنگی خبر دادند و تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه‌های سوریه و جامعةالمصطفی را یکی از بسترهای همکاری علمی دانستند.
آنان روند اسلام‌هراسی را در جهان رو به رشد ارزیابی کردند و ضروری دانستند که مراکز علمی مانند جامعةالمصطفی با اتخاذ راهکارهایی، اقدامات مؤثری برای توقف این حرکت انجام دهند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی نیز در جمع‌بندی سخنان مطرح‌شده، بار دیگر، بر همکاری مراکز  علمی ایران و سوریه تأکید نمود و در ادامه اظهار داشت: همان گونه که گفته شد، امروزه رسانه‌های غربی، چهره نامناسبی از اسلام ارائه کرده‌اند و با پدیده اسلا‌م‌هراسی روبه‌رو هستیم. بخشی از این صورت دهشتناک، نتیجه عملکرد کسانی است که نام مسلمانی بر خود گذاشته بودند. 
وی افزود: هدف ما به عنوان یک مرکز علمی، تربیت کسانی است که چهره حقیقی و عدالت‌خواهانه اسلام را به دنیا معرفی کنند. تربیت‌یافتگان ما تقریباً در همه جای دنیا حضور دارند و منادی وحدت و برادری میان ادیان الهی و مسلمانان هستند.
رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر لزوم مقابله با امپراتوری رسانه‌ای دشمنان در گسترش اسلام‌هراسی، درباره دیدگاه جامعةالمصطفی در زمینه ادیان ابراهیمی و پیروان آن خاطرنشان ساخت: ما علاوه بر نگاه تقریبی میان مذاهب اسلامی، به گفت‌وگوی با ادیان توجه زیادی داریم و دبیرخانه ویژه‌ای برای این کار راه‌اندازی کرده‌ایم.
وی با اشاره به گفت‌وگوهای سازنده جامعةالمصطفی با مراکز علمی مسیحی و غیرمسیحی، تبادلات علمی با آنها را مورد توجه قرار داد و با اشاره به فعالیت‌های نمایندگی جامعةالمصطفی در تهران به منظور فراهم‌سازی بستر مناسب برای پیروان ادیان دیگر با هدف برخورداری آنان از آموزش‌های ارائه‌شده، تأکید کرد: به پیروان همه ادیان الهی احترام می‌گذاریم و علاقه‌مندیم با همه مراکز علمی و دینی در دنیا ارتباط داشته باشیم..
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در بخش دیگری از سخنانش، از انتشار مجلات متعدد در جامعةالمصطفی با موضوعات و درجات علمی مختلف سخن گفت و اظهار داشت: از میان مجلات منتشرشده در جامعةالمصطفی، نزدیک به هفده مجله دارای رتبه علمی است. مرکز بین‌المللی ترجمه و نشر المصطفی نیز روزی یک کتاب منتشر می‌نماید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل