ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٩      ساعت: ٠٩:٢٨        شماره خبر: ١١١٢٦١          پرینت

استاد دانشگاه مجازی المصطفی:

کرونا باعث شد مؤلفه‌های انسان مدرن دچار تردید و واژگونی شود

امروز جامعه بشری در همه جای این عالم، در وضعیتی قرار گرفته است که نیاز به منجی و نجات‌ دهنده دارد، چه نخبگانی که آگاهانه این احساس نیاز را می ‌کنند و چه عامه مردم امروز به دنبال حقیقت و راه نجات هستند.

گروه خبر: استاد دانشگاه مجازی المصطفی گفت: ویروس کرونا سبب شد مؤلفه‌ های انسان مدرن دچار تردید و واژگونی شود؛ در کشورهایی که مهد اقتصاد دنیا بودند، مردم با شنیدن قرنطینه، برای جمع‌ آوری و ذخیره مواد غذایی به فروشگاه ‌ها حمله کردند و برخی از کشورهای مدرن درمان جوانان را اولویت قرار می ‌دهند و به افراد سالمند رسیدگی نمی ‌کنند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌ رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام مجتبی عفتی»، استاد دانشگاه مجازی المصطفی، در نشست مجازی با موضوع انسان مدرن (پساکرونا) و امید به منجی، با اشاره به کلام رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در روز نیمه شعبان گفت: امروز جهان وارد وضعیت جدیدی شده که در تاریخ بشر کمتر رخ داده است.

وی افزود: امروز جامعه بشری در همه جای این عالم، در وضعیتی قرار گرفته است که نیاز به منجی و نجات‌ دهنده دارد، چه نخبگانی که آگاهانه این احساس نیاز را می ‌کنند و چه عامه مردم  امروز به دنبال حقیقت و راه نجات هستند.

حجت‌ الاسلام عفتی با بیان اینکه ادیان الهی اعتقاد به منجی دارند، افزود: در فرقه ‌های غیر الهی نیز اعتقاد به نجات ‌دهنده در پایان دنیا وجود دارد. تقریباً همه فرقه‌ها و ادیان الهی و غیرالهی برای پایان دنیا از دیدگاه خودشان نجات ‌دهنده‌ای تعریف کرده ‌اند.

استاد دانشگاه مجازی المصطفی ادامه داد: کرونا فرصتی است که ادیان الهی و مذاهب اسلامی از نقاط مشترک برای وحدت استفاده کنند و پس از کرونا در دنیا، همین اشتراکات در عقاید می ‌تواند بسیاری از مشکلات و اختلافات جامعه بشری را حل نماید.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، به مؤلفه ‌های انسان مدرن اشاره کرد و افزود:  انسان مدرن امروز در حال حرکت به سمت توجه به علوم تجربی و نفی متافیزیک است و در نتیجه می ‌خواهد به سکولاریسم برسد. همچنین صنعتی شدن آن را به سمت مصرف‌گرایی سوق داده است.

استاد دانشگاه مجازی المصطفی افزود: انسان ‌ها برده‌ های مدرن می ‌شوند. برای انسانی که می‌خواهد صنعتی شود، برده ‌داری نیز مدرن می‌شود. این انسان خود را در برابر طبیعت، حاکم آن می‌داند و هر طور بخواهد، با طبیعت برخورد می ‌کند

حجت‌الاسلام عفتی به ویژگی ‌های دیگر انسان مدرن اشاره کرد و افزود: در روش زندگی انسان مدرن، اقتصاد و سرمایه ‌داری به سمت فردگرایی می ‌رود. هر فردی نتیجه زحمات خود را هر طور که خواست، می ‌تواند خرج کند و هدف، سرمایه ‌دار شدن است، چنین فردی برای اینکه از دیگر افراد جامعه دور باشد، جزیره می‌خرد و به ‌تنهایی زندگی می‌کند.

استاد دانشگاه مجازی با بیان اینکه انسان مدرن معتقد به علم تجربی، امروز با بیماری کرونا اعتقاد خود را از دست ‌داده و سردرگم شده است، افزود: با شیوع کرونا شاهد فروپاشی اخلاق در غرب بودیم و در ایران، به لطف محبت و توجه اهل‌ بیت(علیهم ‌السلام) این بی‌اخلاقی رخ نداد.

وی افزود: انسان مدرن در کرونا نشان داد که انسان‌گرایی، بی‌اخلاقی و ثروت  او را نجات نخواهد داد، بلکه باید در این‌ گونه بیماری ‌ها و بلاها به دنبال راه نجات باشد، همان گونه که رسانه‌ های غربی توجه مردم و  دولتمردان برخی از کشورها را به دعا و تضرع به درگاه خدا به نمایش گذاشتند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل