ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٩      ساعت: ١١:٢٥        شماره خبر: ١١١٥٠٨          پرینت

معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه برگزار کرد

نشست علمی «جوانان اروپا و آینده ملت ها با رویکرد اسلام شناسی»

رهبر انقلاب(مدظله العالی) در نامه هایشان به جوانان اروپا و امریکا، گفتند که از منابع دست اول استفاده کنند و اجازه ندهند مزدوران استکبار جهانی همانند داعش، خودشان را نماینده اسلام و داعیه دار آن جا بزنند.

گروه خبر: معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه، نشست علمی «جوانان اروپا و آینده ملت ها با رویکرد اسلام شناسی» را با حضور «حجت‌الاسلام میرتبار» به صورت مجازی و برخط برگزار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی،سخنران این نشست با بیان اینکه نخستین جرقه ترغیب جوانان اروپا  به اسلام‌ شناسی و مراجعه به منابع دست اول را مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) زدند، گفت: معظم له در خطابشان به جوانان اروپا و امریکا در دو نامه، تصریح کردند که می خواهم درباره اسلام با شما سخن بگویم.

وی، در ادامه، از تلاش استکبار جهانی در سی سال اخیر برای مخدوش کردن چهره اسلام و ایجاد اسلام هراسی، ترس و نفرت از اسلام در دل ملل جهان سخن گفت و اظهار داشت: این دسیسه ها جزو برنامه های استکبار بوده است، در حالی که اروپا و امریکا از دوران برده داری، استعمار و سرکوب ملت های مظلوم و رنگین پوستان شرمسار هستند و حافظه تاریخ این مسائل را فراموش نمی کند.

حجت‌الاسلام میرتبار با اشاره به پرسش هایی که در نامه مقام معظم رهبری(مدظله‌ العالی) خطاب به جوانان اروپایی و امریکایی مطرح شده بود، خاطرنشان ساخت: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با این پرسش ها قصد داشتند ذهن جوانان را متوجه کنند که چرا استکبار جهانی سیاست نفرت اسلام و مسلمانان را در پیش گرفته است؟ چرا ساختار قدرت در جهان می خواهد اندیشه اسلامی را به حاشیه براند؟ اندیشه اسلامی چه خطری برایشان ایجاد می کند؟ اسلام چه اخلالی در پیشرفت ابرقدرت ها ایجاد کرده است؟ انگیزه های پشت پرده تخریب چه بوده است؟

وی ادامه داد: ایشان با طرح این پرسش ها، جوانان را به تفکر درباره اسلام ناب فراخواندند و به آنان توصیه کردند در برابر سیل امواج گمراه کننده و قضاوت های ناحقی که غربیان از اسلام دارند، بکوشند اطلاعات مستقیم و دست اول از اسلام به دست آورند. معظم له تصریح نمودند که قدرت اهریمنی رسانه ای استکبار جهانی اجازه نمی دهد جوان صاحب فکر در اروپا بخواهند به فراتر از مسائلی بیندیشد که صاحبان زر و زور قصد تلقین آن را دارند.

سخنران نشست با بیان اینکه در رسانه های غربی آن قدر ضد اسلام بمباران انجام می شود که جوانان ممکن است فرصت مطالعه درباره اسلام را نداشته باشند، گفت: رهبر انقلاب(مدظله العالی) در نامه هایشان به جوانان اروپا و امریکا، گفتند که از منابع دست اول استفاده کنند و اجازه ندهند مزدوران استکبار جهانی همانند داعش، خودشان را نماینده اسلام و داعیه دار آن جا بزنند.

حجت‌الاسلام میرتبار با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره منابع اصیل اسلامی، قرآن و فرمایش پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان را منابع اصیل اسلامی دانست و بیان نمود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تأکید کردند که اصراری ندارم که جوانان اروپا و امریکا قرائت من و امثال مرا بپذیرند و مراجعه به منابع دست اول اسلامی، پاسخ گوی آنان خواهد بود.

سخنران نشست، ضمن تأکید بر مطالعه قرآن و زندگی پیامبر و سیره عملی ایشان و درس آموزی از آن، تصریح کرد: جرقه هایی همچون نامه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، که در سال های اخیر به گوش جوانان اروپا و امریکا رسیده، انگیزه زیادی در مخاطبان برای مطالعه درباره اسلام ایجاد نموده است.

وی، با اشاره به تشنگی جهانیان برای فهم حقایق اسلام، گفت: اگر منابع دست اول محل مراجعه افراد باشد، مردم به حقایق اسلام دسترسی پیدا می کنند.

سخنران نشست با اشاره به کلام مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، ابراز داشت: ایشان با خطاب قرار دادن جوانان اروپا و امریکا، از آنان پرسیدند: چگونه اندیشه اسلامی توانست بزرگ ترین تمدن بشری را درست کند؟ دقت در این پرسش و یافتن پاسخ آن مشخص می سازد که اسلام با پشتوانه ای بی‌نظیر و تکیه بر تعالیم بی مانند خویش، توانست تمدن درخشان بشری را به ارمغان بیاورد.

وی افزود: رهبر انقلاب(مدظله العالی) به جوانان اروپا و امریکا گفتند که اجازه ندهید تصویرسازی اهریمنی رسانه های آنان، فکر شما را اشغال کند. شما می توانید هر کدامتان منبعی برای خود و اطرافیان باشید و گامی برای آشنایی با اسلام بردارید.

حجت‌الاسلام میرتبار با اشاره به کلام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره تأثر جامعه اسلامی از مواجهه جهانیان با مصائب مختلف، بیان کرد: ایشان به جوانان اروپا و امریکا توصیه کردند که با درس گرفتن از ناملایمات، به ساخت آینده روشنی همت گمارند.

سخنران نشست، در ادامه، از «تروریسم دولتی» به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در نامه‌‌هایشان سخن به میان آورد و اظهار داشت: رهبر انقلاب(مدظله العالی) جوانان مغرب زمین را به توجه به تروریسم دولتی اسرائیل فراخواندند و ویران سازی منازل و باغات مردم، ضرب و شتم زنان و کودکان، شکنجه دادن آنها و به گلوله بستن مردم بی گناه را به دست سربازان رژیم اشغالگر قدس تقبیح کردند.

وی تصریح کرد: در نامه های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز آمده است نمونه دیگری از منطق متناقض غرب، لشکرکشی به کشورهای اسلامی مانند عراق و افغانستان بوده است. کشورهایی که در این مسیر مورد تهاجم قرار گرفتند، علاوه بر خسارت های انسانی، بخش زیادی از زیرساخت های صنعتی و تجاری شان را از دست دادند. رهبر انقلاب(مدظله العالی) در ادامه، ابراز امیدواری نمودند که جوانان اروپا و امریکا در زمان حال و آینده، این ذهنیت آلوده به تزویر را تغییر دهند.

حجت‌الاسلام میرتبار افزود: ایشان بسیار زیبا ریشه ها و مؤلفه‌ های خشونت غربی را بدین ترتیب برشمردند: ۱. تسلط معیارهای دوگانه بر سیاست غرب؛ ۲. تقسیم تروریسم به تروریسم خوب و تروریسم بد و توجیه کارهای خود؛ ۳. ترجیح منافع دولت ها بر ارزش های انسانی و اخلاقی.

سخنران نشست تحمیل فرهنگ غرب بر ملت های دیگر و تحقیر فرهنگ مناطق اسلامی را جزو خشونت های خاموش غربیان از نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برشمرد و با اشاره به مؤلفه‌های اصلی فرهنگ غربی در کلام رهبر انقلاب(مدظله العالی)، آنها را پرخاشگری و بی بند و باری اخلاقی دانست و تصریح کرد: با همه این مسائل، باید به پیوند فرهنگی مبارک اسلام و مسیحیت توجه داشته باشیم و در تقویت هر چه بیشتر آن بکوشیم. از نظر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جوانان اروپا و امریکا باید لایه های ظاهری جامعه را بشکافند و کینه های ایجاد شده بین اسلام و مسیحیت را بزدایند.

وی اسلام هراسی را یکی از پدیده های مذموم قدرت های غربی برشمرد که به شدت فضای فکری جهان امروز را به خود اختصاص داده است و با اشاره به رسوخ اسلام در اروپا، پیش از مسیحیت، اظهار داشت: مگر اروپا می تواند نقش پررنگ و انکارناپذیر مسلمانان را در بالندگی جامعه بشری به فراموشی بسپارد؟ اروپا در زمینه های مختلف علمی، مدیون مسلمانان است و تا اواخر قرن ۱۵ میلادی، سایه اسلام در اروپا گسترده بود. این مسائل فراموش نشدنی است و اروپا هیچ گاه بدون مسلمانان نبوده و در سایه سار فرهنگ اسلام زندگی کرده است.

سخنران نشست تصریح نمود: هیچ زمانی هیمنه استکبار جهانی در برابر موج اسلامی خواهی دنیا این گونه اظهار ذلت نشان نداده است و هیچ وقت جوانان اروپایی این قدر تحت تأثیر فرهنگ اسلام قرار نگرفته بودند. به اعتقاد من، در سال های اخیر سخنان و نامه های شخصیت هایی همانند مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، افکار عمومی را بسیار تحت تأثیر قرار داده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل