ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩      ساعت: ١٣:١٢        شماره خبر: ١١٢٥٦٢          پرینت

به همت مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی تبیین شد

خانواده از دیدگاه امام رضا(ع)

نشست علمی «خانواده از دیدگاه امام رضا(ع)» با ارائه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی سیدموسوی و به همت معاونت پژوهش و مدرسه عالی قرآن و فقه مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی سیدموسوی عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی در نشست علمی «خانواده از دیدگاه امام رضا(ع)»، ضمن ارائه تعاریف خانواده از دیدگاه معارف اهل بیت(علیهم السلام)، بر هدف خانواده و اهمیت شناخت جایگاه آن تأکید نمود و ابراز داشت: هدف از تشکیل خانواده در اسلام، تربیت انسان هایی است که بتوانند وظایف مهم اجتماعی را بر عهده گرفته، با پدیده های جامعه به نحو شایسته روبه رو شوند.

وی در ادامه به آیاتی از قرآن کریم اشاره نمود و با بیان اینکه قرةالعین به معنای خوشحالی انسان با دیدن خانواده و فرزندان است، اظهار داشت: مبانی اسلامی خانواده را برای متقین امام قرار داده است؛ از این رو، تشکیل خانواده اسلامی و دینی از اهمیت زیادی برخوردار بوده، خانواده پیشرو و پیشاهنگ در راه سعادت انسان است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدموسوی به معانی دیگر امام در روایات اسلامی اشاره نمود و ابراز داشت: قاصد بودن، از دیگر معانی ای است که در این تفسیر می‌توان بدان اشاره نمود، خانواده همچون قاصدی است که انسان را به سمت متقین و تشکیل جامعه متعال سوق می‌دهد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با تأکید بر اینکه خانواده همچون، کانونی مستمر و همیشگی، تمام شدنی نیست، اظهار داشت: خانواده های مؤمنین و متقین کانون ذکر خداوند متعال هستند و در این خانه ها نام و یاد ذات اقدس الهی و هر چه متعلق به باری تعالی است، احیا و ذکر می گردد.

وی هدف اسلام از کانون خانواده را تشکیل جامعه کوچک، منسجم، مستحکم و پایدار و آماده برای قبول مسئولیت های بزرگ دانست و اذعان داشت: در سیره رضوی(ع)، خانواده بستری برای ورود و نقش آفرینی در مسیر سعادت و کمال فردی و اجتماعی است؛ این هدف اسلام از تشکیل خانواده است.

حجت الاسلام والمسلمین سید موسوی به اصول قانون اساسی در زمینه خانواده نیز اشاره‌ای نمود و یادآور شد: تسهیل مقدمات تشکیل خانواده، پاسداری از قداست خانواده و نیز تقویت و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق اسلامی مبتنی بر معنویت، از مهم ترین چارچوب های اصول قانون اساسی مرتبط با خانواده به شمار می رود.

وی در ادامه ویژگی‌ خانواده متعالی را همچون کانون آرامش و تعالی و محل تربیت انسان‌های سعادت آفرین تشریح نمود و خاطرنشان کرد: در مبانی اسلامی روابط خانوادگی بر پایه محبت و خوش خلقی میان پدر، مادر و فرزندان استوار است تا همگان بتواند در زمینه سازی برای پرورش انسان‌ متعالی نقش آفرین باشند.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با تأکید بر اینکه در اسلام و نزد خداوند متعال نهادی محبوب تر و عزیزتر از تشکیل خانواده وجود ندارد، تصریح کرد: تشکیل خانواده در عبادات فرد تأثیرگذار است، به گونه‌ای که در روایات اسلامی، نماز مرد معیل افضل است از نماز مرد مجردی که شب ها را به عبادت و روزها را به روزه سپری می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین سیدموسوی با بیان اینکه خانواده در جهت دهی به دیگر رفتارهای انسان تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: نبی مکرم اسلام(ص) می فرمایند: در روز قیامت کسی به من نزدیک تر است که در دنیا خوش اخلاق تر و با خانواده خود نیکوکارتر باشد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی افزود: نرم خویی و خوش خلقی افراد را فعال، مؤثر و خدمتگزار بار می آورد و این افراد می توانند در دیگران تأثیرگذار باشند و در خدمت و عمل به وظایف خویش مؤثرتر و تأثیرگذارتر ظاهر شوند.

وی با اشاره به اینکه رضایت و خوشنودی بهترین نعمتی است که ضمیر انسان را شاد و حل مسائل مشکل را آسان نموده، انسان را به مقام رضا می رساند، اظهار داشت: در خانواده رضوی، حاکم بودن صمیمت، محبت و خوش خلقی در میان اعضای خانواده کانون خانواده را گرم و مؤثر در سعادت آفرینی می‌نماید.

سخنران این نشست علمی به تأثیرات خوش خلقی پدر در خانواده نیز اشاره نمود و یادآور شد: هر مردی که همسر و فرزندان پسر و دختر خود را خوشحال کند، خداوند در روز قیامت او را شاد و خوشنود خواهد نمود. در روایات اسلامی مقام شخصی که برای کانون خانواده امکانات آرامش و آسایش را فراهم می‌کند، بالاتر از مجاهد فی سبیل الله ذکر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدموسوی خاطرنشان کرد: پشتوانه نظام اسلامی فرزندانی هستند که در بستر خانواده، افرادی مؤثر و فعال و معنوی تربیت می شوند. آنان سرمایه های امت اسلامی هستند.

وی، در ادامه، با ذکر روایاتی از امام رضا(ع)، با بیان اینکه عفو، بخشش و گذشت، از دیگر اصول مهم در خانواده رضوی است، اظهار داشت: گذشت و بخشش انسان نیز باید به صورت زیبا مهم برشمرده شود؛ عفو نیکو، گذشتی که در کنار آن هیچ سرزنش و منتی نباشد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی، در ادامه، ضمن ارائه معانی و تفاسیر عفو در آیات و روایات اسلامی، با تأکید بر اینکه عفو به معنای بی اعتنایی نیست، خاطرنشان کرد: اسلام هیچ گاه بی‌اعتنایی و بی اهمیتی را بر نمی‌تابد؛ انسان در مواجهه با خطای دیگران باید در عین توجه دادن فرد به اشتباهش، آن را به بزرگواری خود ببخشد.

وی با بیان اینکه باید در واکنش به کارهای خوب و بد افراد موضع مطلوب را اتخاذ نماییم، خاطرنشان کرد: پدر و مادر باید به فرزند خویش بفهمانند همان گونه که از کار خوب او خوشحال می‌شوند، از کار بد او نیز ناراحت می‌ گردند.

سخنران نشست تعادل در تشویق و تنبیه را روشی برای ارتقای کارآمدی خانواده دانست و ابراز داشت: عفو وگذشت توأم با اهتمام و توجه به رفتارها و تعادل در تشویق و تنبیه، در تربیت اسلامی بسیار مهم است.

وی، در ادامه، توجه به قناعت را از اصول تربیتی اهل بیت(علیهم السلام) دانست و اذعان داشت: احترام به خانواده همسر از دیگر اصولی است که امام رضا(ع) بدان اشاره نموده، آزار خانواده شوهر و ناسزاگویی بدان را از خطاهای بزرگ و زشت زن ذکر می کنند، زیرا پیوند زن و شوهر، پیوند دو خانواده و حتی قبیله است، این ارتباط هر قدر گسترش یافته، عمیق تر گردد، آرامش جامعه و هم افزایی اجتماعی بیشتر خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدموسوی اصل وفاداری در زندگی را از دیگر اصول خانواده رضوی برشمرد و اذعان داشت: بزرگ ترین نعمتی که خداوند نصیب شخص می‌کند، همسر شایسته‌ای است که هر وقت او را می بیند، شاد شود و در غیاب شریک زندگی، حافظ مال و عفت خود و او باشد.

وی رعایت احترام و حقوق والدین را از طرف فرزندان را مهم و از ویژگی های برجسته خانواده رضوی دانست و ابراز داشت: علی بن موسی الرضا(ع) در توصیه‌ای، بر اطاعت از پدر و فروتنی و خشوع در برابر والدین تأکید نموده اند، زیرا والدین ریشه فرزند و فرزند همچون شاخه‌ای از اوست.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن اشاره به مشکلات اجتماعی عصر جدید اظهار داشت: سبک زندگی غربی، مرزهای خانواده و احترام ها را از بین برده و روش گفتار و مخاطب قرار دادن والدین را تحت الشعاع قرار داده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدموسوی خاطرنشان کرد: سبک زندگی غربی با تمسک به ابزارهای جامع‌پذیر جدید، نقاط قوت خانواده مورد نظر دین را نشانه گرفته و در تلاش است با تضعیف حریم های خانواده، بنیان خانواده را متزلزل نموده، بنیاد خانواده بزرگ را، که جامعه و ملت واحد است، تحت الشعاع قرار دهد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل