ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٢٣        شماره خبر: ١١٢٦٤١          پرینت

دانشگاه مجازی المصطفی برگزار کرد

نشست علمی «مدیریت مراحل پیشینی و پسینی خلق و فعل»

دانشگاه مجازی المصطفی نشست علمی «مدیریت مراحل پیشینی و پسینی خلق و فعل»را با حضور حجت‌الاسلام سنجری به صورت برخط برگزار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، استادیار جامعةالمصطفی در این نشست علمی، افکار را نخستین ورودی ذهن برشمرد و بیان کرد: اگر جو جامعه به گونه ای بود که امکان کنترل آن وجود نداشت، باید افکار خود را کنترل نماییم تا افکار الهی به وجود بیاید.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی  با اشاره به شرایط انسان در هنگام ورود به عالم رؤیا و خواب، اظهار داشت: در این هنگام، قوای ناخودآگاه انسان فعال می گردد. ناخودآگاه، تبلور همه چیزهایی به شمار می رود که در روز در وجود آدم شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام سنجری، در ادامه، به راهکارهای مدیریت افکار پرداخت و خاطرنشان ساخت: یکی از راهکارهای مدیریت افکار و آنچه در هنگام خواب متبلور می‌ شود، وضو گرفتن پیش از خواب است.

وی با بیان اینکه باطن وضو، از افکار تاریک شیطانی جلوگیری می کند، گفت: بنابر احادیث ائمه(علیهم السلام)، کسی که پیش از خواب وضو می گیرد، گویی از شب تا صبح عبادت کرده است. بدین ترتیب، وضو نخستین راهکار اسلام برای مدیریت افکار است.

استادیار جامعةالمصطفی در دومین راهکار مدیریت از نظر اسلام اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام(ص) پیش از خواب سُوَر مسبحات را می خواندند که شامل سوره هایی هستند که با تصویر خدا آغاز می شوند.

حجت‌الاسلام سنجری افزود: اگر می خواهیم در روز افکار بد سراغمان نیاید، شرح حال علمای بزرگ را بخوانیم. این کار سبب جلوگیری از رسوخ افکار بد می شود. یکی از فایده های داستان این است که انسان خود را جای قهرمان داستان می گذارد.

گریز از تنهایی، از دیگر راهکارهایی بود که سخنران نشست بیان کرد؛ وی گفت: یکی از چیزهایی که افکار بد ایجاد می کند، تنهایی است. تنهایی، زمینه ای برای ایجاد افکار پلید به شمار می رود. از سوی دیگر، لازم است علل بی خوابی را از بین ببریم،  مانند ورزش نکردن در روز، زیاد استراحت کردن در روز.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با اشاره به تأثیر تغییر مکان در جلوگیری از رسوخ افکار بد، تأکید کرد: می‌توان در لحظه ای که افکار بد در حال رسوخ است، مکان را تغییر داد. توکل و توسل نیز از رسوخ افکار بد جلوگیری می نماید.

استادیار جامعةالمصطفی ادامه داد: اگر فکر را مدیریت نکنیم، امیال به وجود می آید. میل، نقطه عطفی بعد از فکر و قبل از فعل و بسیار حساس است. اسلام برای مدیریت آن هم راهکار دارد.

حجت‌الاسلام سنجری ورود میل را به وجود انسان از دو کانال دانست و تصریح کرد: یکی از این دو، فکر و ورودی های ذهن است که دست انسان است. دیگری، امیالی است که خدا در ما قرار داده است. اگر خدا میل بد را کانالیزه کرده، مدیریت آن را هم کانالیزه نموده است. خدا در برابر میل بد، پادزهری هم قرار داده است که باید آن را قوی کنیم.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی، در ادامه، با اشاره به غذای روح و بدن، گفت: بهترین غذای روح، نماز است. بدین ترتیب، یکی از راهکارهای مدیریت برای امیال، نماز است. زمانی روح به بدی میل پیدا می کند که از غذای واقعی اش سیر نشده باشد. در این صورت، به هر چیزی متمسک می شود.

وی با طرح این پرسش که «چه کنیم که نماز جذب روح شود؟» بیان کرد: اگر می خواهیم نماز جذب روح شود، باید یکسری کارها انجام دهیم؛ در روز باید مواظب خودمان باشیم و نگذاریم غذای مسموم و کاذب وارد روح شود. اگر روح گرسنه باشد، در زمان غذای اصلی (موقع نماز) مشتاق دریافت است. هر کاری، اگر در راه تقرب الی الله نباشد، زیان بار است. اگر کارهای ما برای خدا باشد، برای روح کاذب نیست و جا را برای غذای اصلی فراخ تر می کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل