ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٣:١٨        شماره خبر: ١١٢٩٨٢          پرینت

با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی در مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی برگزار شد

نشست علمی «غدیر در منابع اهل سنت»

مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی با همکاری مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی و مدرسه عالی ادبیات و علوم انسانی، نشست علمی- تخصصی «غدیر در منابع اهل سنت» را با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی برگزار نمود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین قزوینی در نشست علمی- تخصصی غدیر در منابع اهل سنت، که به همت مجتمع آموزش عالی بنت الهدی برگزار شد، ضمن گرامیداشت دهه ولایت، با بیان اینکه باید در نشر معارف دینی باید به سه نکته توجه نماییم تا بتوانیم به درستی حق مطلب را ادا نماییم، اظهار داشت: معرفت افزایی، مهمترین مسئله ای است که باید ضمن توجه به تمام جوانب موضوع، حدیث شناسی را به جای حدیث نقلی در دستور کار خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه در نقل روایات باید بکوشیم بررسی سندی داشته باشیم یا حداقل اقوال بزرگان مذهب را نسبت به صحت روایت مورد توجه قرار دهیم، خاطرنشان کرد: ما باید برداشت ها را بدون تعصب دینی و مذهبی بررسی نماییم و طبق آیه شریفه «الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ» (زمر: ۱۸)، همان کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می‌کنند، خدا هدایتشان کرده، آنها خردمندان‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی ادامه داد: لازم است قدرتمندانه پاسخ دهیم تا مخاطبین بدانند در این حوزه اگر شبهاتی را مطرح می کنند، برای آنها پاسخ داریم.

سخنران این نشست با بیان اینکه وظیفه ما، ابلاغ و تبیین واضح و روشن است، خاطرنشان کرد: به گونه ای باید مسائل بیان شود که اگر افرادی بدون تعصب مطالب و پاسخ ها را دیدند، قضاوت نمایند که این پاسخ ها قانع کننده است.

وی بحث روشنگری را مهم ارزیابی نمود و ابراز داشت: باید مباحث تاریخی و رویدادهای قبل، حین و بعد از غدیر را به اسناد روایات صحیح و معتبر و اقوال دانشمندان بررسی و حقایق را برای مردم بیان نماییم.

سخنران نشست، در ادامه، به فرازهایی از اندیشه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) اشاره نمود و ابراز داشت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، اگر آن روز امت اسلامی، نصب پیغمبر(ص) را درست و با معنای حقیقی اش درک می‌کرد و تحویل می‌گرفت و تربیت نبوی(ص) استمرار می یافت، بشریت بسیار زود به نقطه‌ای می‌رسید که هنوز به آن نرسیده است. بدین ترتیب، علم و فکر بشری پیشرفت می‌کرد، درجات روحی انسان ها بالا می‌رفت، صلح و صفا برقرار می‌شد و ظلم، جور، ناامنی، تبعیض و بی‌عدالتی از بین مردم رخت برمی‌بست.

وی با بیان اینکه ما حوزویان مخاطبان اصلی منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) درباره بایسته های غدیر هستیم، تصریح کرد: تحقیقات در مورد غدیر باید عمیق، گسترده، پرجاذبه و به صورت پیوسته و دائم دنبال شود؛ باید برای موضوع غدیر متخصص تربیت نمود تا بتوانند تمام زوایا را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قزوینی با بیان اینکه عید غدیر، عید آحاد امت اسلامی و عیدی تعیین کننده و عظیم القدر است، خاطرنشان کرد: تحقق اسلام، به احیای امامت وابسته است و همان گونه که خداوند متعال در آیه 3 سوره مائده می فرماید: «اليَومَ يَئِسَ الَّذينَ كَفَروا مِن دينِكُم»، آن روزی که مسئله‌ ولایت مطرح شد و به نصّ قرآن «یَئِسَ الَّذینَ کَفَروا مِن دینِکُم»، مایه ناامیدی کفار است.

سخنران نشست، در ادامه، با بیان اینکه بنیاد بین المللی غدیر، خطبه شیخ صدوق را که در کتاب خصال آمده، منتشر کرده است، اظهار داشت: مطالب باید به گونه ای نقل شود که همگان بپذیرند. یکی از بخش‌های بحث ما درباره حدیث غدیر، بررسی صحاح اهل سنت است.

وی، ضمن تأکید بر اینکه لازم است مطالب را بسیار شکیل و زیبا ارائه دهیم تا برای مخاطب جاذبه داشته باشد، گفت: در این زمینه می‌توان از نوآوری های فضای مجازی و امکانات موجود استفاده نمود.

سخنران این نشست ادامه داد: هر چه مطالبمان مستدل تر باشد، در قلب و ذهن و روح مخاطب بیشتر تأثیر خواهد گذاشت.

وی، در ادامه، با اشاره به کتاب صحیح مسلم، که از کتب بسیار مهم و ارزشمند نزد اهل سنت است، بیان کرد:‌در این کتاب آمده است که در غدیر خم در کنار آبی، پیامبر(ص) خطبه خواندند و سخنرانی و موعظه کردند و تذکر دادند. پس از موعظه هم فرمودند: من اواخر عمرم را سپری می کنم و در میان شما دو چیز می گذارم: اول کتاب خدا و دوم، اهل بیتم را.

حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی با بیان اینکه به استناد صحیح مسلم، حضرت(ص) این کلام را سه مرتبه تکرار فرمودند، خاطرنشان ساخت: با استناد به تأکیدات رسول گرامی اسلام(ص)، مشخص می‌گردد که اهل بیت(علیهم السلام) جایگاه والایی نزد پیامبر(ص) داشتند.

وی تصریح کرد: برای فهم محتوای عمیق قرآن، راهی به جز اهل بیت(علیهم‌السلام) نداریم. اگر بخواهیم وحدت جهان اسلامی را به راستی اجرا کنیم، راهی غیر از قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به صحیح سنن ترمذی ابراز داشت: ترمذی هم همانند مسلم، حدیث غدیر را از زید بن ارقم نقل کرده است؛ در این کتاب آمده است که پیامبر(ص) در خطبه غدیر بر ولایت حضرت علی(ع) نسبت به جامعه اسلامی تأکید ورزیدند.

سخنران نشست با بیان اینکه در این کتاب نیز حدیث غدیر جزو احادیث صحیح برشمرده شده است، گفت: احمد بن حنبل هم همین روایت را آورده و سند آن را صحیح دانسته است.

وی افزود: اگر در جامعه ای از قرآن سخن گفته می شود، ولی از اهل بیت(علیهم السلام) سخن به میان نیاید، آن جامعه، اسلامی نیست، زیرا پیامبر(ص) فرمودند که قرآن و اهل بیتشان از هم جدا نمی شوند. چنین جامعه ای با شاخصه های جامعه اسلامی فاصله دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی با اشاره به مقام پیامبر(ص) در قرآن، گفت: بالاترین مقامی که قرآن برای پیامبر(ص) ذکر می کند، این است که رسول الله(ص) به همه مؤمنان نسبت به خودشان اولویت دارند. این ولایت در امور دنیوی و دینی است و اهل سنت هم آن را قبول دارند.

وی ادامه داد: رسول اکرم(ص) پس از تثبیت ولایت حضرت علی(ع) تصریح کردند که سخن حضرت علی(ع)، سخن من است و سخن من، کلام خداست.

حجت‌الاسلام والمسلمین قزوینی با اشاره به مسند احمد حنبل گفت: حدیث غدیر در این کتاب نیز آمده است.

وی، در ادامه، تصریح کرد: برخی علمای اهل سنت حاضران واقعه غدیر را ۱۲۰هزار نفر عنوان کرده اند. برخی دیگر نودهزار، ۱۱۴هزار و حتی ۱۲۴هزار نفر گفته اند.

سخنران نشست، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به قضاوت های ذهبی، از علمای اهل سنت، درباره حضرت علی(ع)، از رساله دکتری خویش سخن به میان آورد و خاطرنشان ساخت: یکی از نوآوری های ما در رساله دکتری، استدلال حدیث غدیر از زبان معصومان(علیهم‌ السلام) از ابتدا تا امام زمان(عج) است.

وی با اشاره به برخی کتب پیروان اهل بیت(علیهم السلام،) حدیث غدیر را جزو احادیث صحیح از نظر پیروان این مکتب برشمرد و به آیاتی از قرآن اشاره کرد که از نظر دانشمندان مکتب اهل بیت(علیهم السلام)، در شأن حضرت علی(ع) نازل شده است.

سخنران نشست، با اشاره به نظر بیش از بیست نفر از مفسران اهل سنت درباره آیاتی از قرآن که در شأن حضرت علی(ع) نازل شده است، گفت: در کتب شیعه و سنی، از زبان حضرت فاطمه(س) نیز به حدیث غدیر استدلال شده است. آن حضرت به سخن پیامبر(ص) درباره ولایت حضرت علی(ع) اشاره کرده‌اند.

وی با اشاره به احتجاج حضرت علی(ع) به حدیث غدیر، تصریح کرد: یکی از راویان حدیث غدیر، حضرت علی(ع) هستند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل