ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٢ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٢٠        شماره خبر: ١١٣٠٠٧          پرینت

دیدار سفیر جدید ایران در عمان با رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: دکتر نجفی خوشرودی، سفیر جدید ایران در عمان، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار، با اشاره به شرایط عمان، اظهار داشت: جامعةالمصطفی در واقع ترکیبی از دو سازمانی است که در زمینه دانش‌پژوهان غیرایرانی فعالیت می‌کردند.

وی ضمن اشاره به اقتضائات طلاب غیرایرانی و تأیید رشته‌ها و مدارک آموزشی جامعةالمصطفی توسط وزارت علوم، گفت: جامعةالمصطفی در زمینه رشته‌های علوم اسلامی و علوم انسانی با ۱۵۰ رشته و گرایش فعالیت علمی دارد. افزون بر این، نظام سطوح هم در المصطفی در نظر گرفته شده و مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

رئیس جامعةالمصطفی با بیان اینکه نظام سطوح جامعةالمصطفی بیشتر برای دانش‌پژوهان کشورهایی است که در کشورشان فضای سنتی حوزه دارند، تصریح کرد: بیشتر رشته‌های علوم اسلامی مانند فقه و اصول، تاریخ، کلام و ادیان و نیز رشته‌های علوم انسانی مانند اقتصاد، مدیریت و روان‌شناسی تا مقطع دکتری در المصطفی تدریس می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: جمعیت دانش‌آموختگان و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی، سرمایه بزرگ دیپلماسی عمومی کشور به شمار ‌می‌روند. آنان به انقلاب و جمهوری اسلامی علاقه‌مندند و غالباً زبان فارسی را فراگرفته‌اند.

وی با اشاره به نقش انکارناپذیر جامعة‌المصطفی در آموزش زبان فارسی به غیرایرانیان، گفت: طلاب المصطفی و خانواده‌هایشان مروجان فرهنگ اسلامی- ایرانی در دنیا هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی هدف اولیه جامعةالمصطفی را فرهنگی و آموزشی برشمرد و اظهار داشت: دانش‌آموختگان و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی، سرمایه ایران به شمار می‌روند؛ به عنوان نمونه، بخشی از دانش‌آموختگان المصطفی در گردشگری مذهبی فعالیت می‌کنند و بخشی دیگر در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی و... حضور جدی دارند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به عضویت جامعةالمصطفی در تعدادی از اتحادیه‌های دانشگاهی جهان و عقد تفاهم‌نامه با برخی از مراکز علمی و دانشگاهی دنیا، ابراز کرد: ظرفیت‌های علمی عمان نیز قابلیت اتصال به توانایی‌های علمی جامعةالمصطفی را دارد. در این صورت، می‌توان با هم‌افزایی در عرصه علمی، به نتایج درخشانی رسید. جامعةالمصطفی آمادگی دارد در این زمینه با مراکز علمی عمان مرتبط شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: رشته‌های تحصیلی جامعةالمصطفی کاملاً علمی است و در چارچوب فعالیت‌های رسمی آموزشی انجام می‌شود. آموزش‌‌های جامعةالمصطفی براساس تعامل مثبت با مراکز علمی دنیا و توجه ویژه به اعتدال و عقلانیت ارائه می‌گردد.

وی اعتدال دانش‌آموختگان المصطفی و پرهیز آنان از تندروی در عرصه‌های گوناگون را از ویژگی‌های تربیت‌یافتگان جامعةالمصطفی دانست.

شایان ذکر است در ادامه، دکتر نجفی، با ابراز خرسندی از حضور در جامعةالمصطفی، گفت: پیش از حضور در جامعةالمصطفی، مقداری درباره پیشینه و فعالیت‌های آن مطالعه کرده‌ام. با توجه به ویژگی‌های جامعةالمصطفی در عرصه‌های گوناگون، باید زمینه‌های بهره‌مندی روزافزون از ظرفیت‌های جامعةالمصطفی را بررسی نمود.

وی نقش جامعةالمصطفی را در توسعه زبان فارسی در جهان ستود و اظهار داشت: فعالیت‌های المصطفی در عرصه‌های گوناگون شایسته تقدیر است.

سفیر جدید ایران در عمان بیان کرد: قم، یکی از پایگاه‌های گردشگری مذهبی به شمار می‌رود. در این زمینه، می‌توان فعالیت خوبی داشت و از این گونه ظرفیت‌ها به صورت بهینه استفاده نمود.

وی افزود: جامعةالمصطفی می‌تواند رشته‌های مورد علاقه نسل جوان عمان را شناسایی و نسبت به راه‌اندازی آنها اقدام نماید.

دکتر نجفی با اشاره به ظرفیت‌های نظام جمهوری اسلامی و جامعةالمصطفی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در دنیا، فعالیت در بخش مجازی در عرصه‌های آموزش، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت. به نظر می‌رسد می‌توان این بخش از آموزش را توسعه داد و از قابلیت‌های آن به خوبی بهره برد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل