ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٤ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١١:٥٦        شماره خبر: ١١٣٠٣٥          پرینت

به همت مجتمع آموزش فقه برگزار شد

پیش‌نشست جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی

پیش‌نشست جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی با موضوع «ظرفیت‌های فقه پویای شیعه در عرصه بین‌الملل» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد ذوالفقاری، معاون پژوهش پژوهشگاه بین‌المللی جامعةالمصطفی، به همت مجتمع آموزش عالی فقه به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین ذوالفقاری، با اشاره به برگزاری جشنواره شیخ طوسی در دو بخش آثار و فراخوان، ابراز داشت: در بخش آثار، همه طلاب، استادان و کارکنان جامعةالمصطفی می توانند آثار منتشرشده خود در سال گذشته را به جشنواره ارائه نمایند،‌ ولی در بخش فراخوان، که به موضوع ابعاد بین المللی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی می‌پردازد، پژوهشگران می توانند پژوهش های خود را در پنج محور مبانی و کلیات، وضعیت شناسی بین المللی انقلاب اسلامی، جامعه پردازی در عرصه بین الملل، تمدن نوین اسلامی و انقلاب اسلامی و چالش های بین المللی، سامان دهند.

معاون پژوهش پژوهشگاه بین المللی المصطفی، با اشاره به ظرفیت گسترده فقه در عرصه های مختلف بین المللی، خاطرنشان کرد: برای نمونه، با توجه به تجارب مدیران، طلاب، استادان و دانشجویان ما در حوزه بین الملل، جا دارد در تبیین نظام مترقی ولایت فقیه در ابعاد بین المللی تلاش دوچندانی صورت پذیرد و در این زمینه مباحث علمی متنوعی ارائه شود. این موضوع امروز مورد توجه و خواست مراکز علمی معتبر دنیاست.

وی ادامه داد: مباحث فقه سیاسی، فقه حکومتی، مبانی فقهی تأسیس حکومت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، جزو ظرفیت های پژوهشی و فقهی در عرصه بین الملل به شمار می آید.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالفقاری با اشاره به وجود برخی پرسش های فقهی در بحث وضعیت شناسی انقلاب اسلامی همچون حقوق بشر، حدود و مجازات اسلامی، ارث و دیات، معاملات و...، ابراز داشت: برخی پرسش ها و شبهات در فروعات فقهی در عرصه بین الملل، ناظر به وضعیت جمهوری اسلامی مطرح است که محل قلم زدن طلاب و استادان ما برای تبیین مسائل و باز نمودن افق های جدید در عرصه فقه به شمار می رود.

وی بایسته های حضور در عرصه بین المللی را یکی از موضوعات مهم برای پژوهش برشمرد و گفت: برای حضور در عرصه بین الملل نمی توانیم از برخی شاخص های و استانداردهای رایج بین المللی استفاده نماییم و باید از مبانی فقهی خود مانند فقه تشریفات، فقه کنوانسیون ها و قواعد فقهی گوناگون مانند نفی سبیل و... بهره برداری نماییم. مسئولیت های فراملی انقلاب اسلامی از منظر فقه، یکی دیگر از موضوعات پژوهشی به شمار می آید. انقلاب اسلامی در حوزه بین الملل مسئولیت هایی مانند حمایت از مظلومان را برای خود تعریف کرده است؛ در این زمینه پرسش ها و مسائلی مطرح می شود که از ظرفیت های پژوهشی فقه شیعه در عرصه بین الملل به شمار می آید.

معاون پژوهش پژوهشگاه بین المللی المصطفی، با اشاره به بسیاری از مباحث مناسب برای پژوهش در زمینه فقهی در عرصه اقتصادی شامل بورس، بانک، قراردادها، بیمه و...، ابراز داشت: در کنار این موارد، موضوعات جدید و مستحدثه مانند ارزهای دیجیتال یکی از مباحث جدی در عرصه بین الملل است. امروز بسیاری از مسلمانان برای حضور در مجامع اقتصادی و فعالیت های تجاری خود نیازمند استفاده از ارزهای دیجیتال هستند که از منظر فقهی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: محور بعدی، موضوع تمدن نوین اسلامی است. تمدن سازی نیازمند نگاه بلند و گسترده ای است و ملزوماتی در عرصه بین الملل دارد که ظرفیت بزرگی برای پژوهش های فقهی را فراهم می آورد.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالفقاری با اشاره به موضوع انقلاب اسلامی و چالش های بین المللی به عنوان یکی دیگر از محورهای جشنواره شیخ طوسی، ابراز داشت: مباحثی همچون فقه فضای مجازی، فقه رسانه، فقه محیط زیست، مباحث فقهی و کلامی در برابر چالش افراط گرایی مذهبی، مسائل اجتماعی و امدادرسانی بین المللی، معنویت گرایی و...، جزو مباحث این محور به شمار می آیند.

معاون پژوهش پژوهشگاه بین المللی المصطفی، در پایان، اظهار امیدواری کرد با تلاش و حضور گسترده طلاب، استادان و پژوهشگران مجتمع آموزش عالی فقه، امسال شاهد ارائه دستاوردهای علمی ارزشمندی در حوزه پژوهش های مرتبط با فقه بین الملل در جشنواره شیخ طوسی باشیم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل