ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٤٧        شماره خبر: ١١٣٠٨٧          پرینت

دیدار رایزن فرهنگی ایران در یونان با رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: آقای نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی ایران در یونان با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر و آرزوی موفقیت در انجام وظایف محوله، اظهار داشت: لازم است با توجه به ظرفیت و سابقه یونان در زمینه‌های فرهنگی و علمی، ارتباط مراکز علمی ایران و یونان وثیق‌تر و عمیق‌تر باشد. 

وی با اشاره به نقش رایزن فرهنگی در تحکیم روابط علمی و فرهنگی ایران و یونان ابراز داشت: در دوره اسلامی، ترجمه کتب یونانی در زمینه‌های علمی مختلف، بسیار رواج داشت.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به وجود فرصت ذی‌قیمت تبادل فرهنگی و گفت‌وگو میان دو ملت ایران و یونان و حوزه علمیه و مراکز دانشگاهی ایران با مراکز علمی یونان، توجه به ظرفیت‌های مشترک دو کشور را ضروری دانست و  تصریح کرد: یکی از رسالت‌های رایزنی، برقراری ارتباط فرهنگی و آموزشی میان دو کشور است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به نقش مهم رایزنی‌ها در تبیین ظرفیت‌های علمی جامعةالمصطفی در کشورهای گوناگون، از عضویت المصطفی در اتحادیه‌های مهم دانشگاهی دنیا سخن گفت و اظهار داشت: جامعةالمصطفی یکی از مراکز دانشگاهی شناخته‌شده در دنیاست. مدارک علمی این نهاد معظم بین‌المللی نیز با هماهنگی وزارت علوم اعطا می‌شود.

رئیس جامعةالمصطفی اضافه کرد: در جامعةالمصطفی، نزدیک به ۱۵۰ رشته و گرایش در مقاطع مختلف، از کاردانی تا دکتری، ارائه می‌گردد و افزون بر این، نظام سطوح حوزوی نیز در جامعةالمصطفی وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، با اشاره به ظرفیت‌های جامعةالمصطفی در آموزش غیرحضوری و مجازی، ابراز داشت: شرط حضور در نظام غیرحضوری جامعةالمصطفی، طلبه بودن نیست و حتی پیروان ادیان و مذاهب دیگر نیز می‌توانند با احراز شرایط آموزشی، در این دوره‌ها شرکت نمایند.

وی افزود: یکی دیگر از ظرفیت‌های جامعةالمصطفی، که می‌تواند برای رایزنی بسیار اهمیت داشته باشد، بخش آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی است و مؤسسه‌ آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی متولی برگزاری این دوره‌ها در المصطفی به شمار می‌رود.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به صورت مجازی در دوران شیوع کرونا، با بیان اینکه حتی غیرمسلمانان می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند و آموزش‌ها براساس نیاز و تقاضای شرکت‌کنندگان ارائه می‌گردد، گفت: برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به صورت مجازی، تجربه جدیدی است؛ بدین ترتیب، افراد از کشورهای مختلف می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

وی فرصت‌های مطالعاتی را بیشتر مربوط به استادان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی دانست و با اشاره به نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در ایران، اظهار داشت: جامعةالمصطفی با بسیاری از دانشگاه‌های دنیا ارتباطات علمی دارد و براساس توافق‌نامه همکاری، برای برخی از آنها، استادانی از المصطفی اعزام می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های مشترک در قالب گفت‌وگوی میان‌ادیانی را با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز دینی، از دیگر زمینه‌های همکاری جامعةالمصطفی و مراکز علمی کشورهای دیگر عنوان کرد.

وی تصریح کرد: نگاه اسلام‌هراسانه‌ای که امروز در دنیا وجود دارد، براساس تصویری است که سیاسیون مغرب‌زمین ساخته‌اند و بر ما لازم است تصویر درستی از اسلام به جهانیان نشان دهیم.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، با اشاره به خدمات شایان توجه جامعةالمصطفی در آموزش و گسترش زبان فارسی، این خدمت را هم از خدمات کم‌‌نظیر برشمرد.

در ادامه این دیدار، آقای نیکخواه قمی، با اعلام آمادگی برای همکاری با جامعةالمصطفی در زمینه فرهنگی، از رواج گفت‌وگوی ادیان در یونان سخن به میان آورد و با توجه به سخنان رئیس جامعةالمصطفی، زمینه‌سازی برای بهره‌مندی استادان و دانشجویان یونان را از دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی، بسیار ارزشمند توصیف کرد.

وی استفاده از فرصت‌های مطالعاتی را برای آشنایی جهانیان با معارف حقیقی اسلام بسیار راه‌گشا برشمرد و تصریح نمود: متأسفانه، در اروپا، معرفی اسلام و ایران بیشتر توسط سیاسیون ارائه می‌گردد، نه اندیشمندان؛ بنابراین، لازم است تصویر غلط رایج در اروپا اصلاح شود. این امر با گفت‌وگو و شرکت در دوره‌های آموزشی و کارگاه‌ها محقق می‌گردد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل