ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٤ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ٠٧:٤٢        شماره خبر: ١١٣٢٥٣          پرینت

معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه برگزار کرد

دومین پیش‌نشست کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)

گروه خبر: معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه با همکاری دبیرخانه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)، دومین پیش‌نشست این کنگره را با موضوع «ایثار رسول خدا(ص) در تبلیغ رسالت در دعای دوم صحیفه سجادیه» با سخنرانی حجت‌الاسلام خلیل نوروزی به صورت برخط برگزار نمود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌ رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام نوروزی، با اشاره به فرازی از آغاز دعای دوم صحیفه سجادیه، ارسال رسولان را برای هدایت انسان‌ها، منت خداوند متعال بر بشر برشمرد و تصریح کرد: «منت» به نعمت بزرگی می‌گویند که حتی اگر طرف مقابل استحقاق ندارد، نعمت مزبور از روی لطف پروردگار در اختیار انسان قرار می‌گیرد.

وی افزود: پروردگار هیچ گاه در قرآن درباره نعمت‌های مادی تعبیر به منت نکرده است و تنها درباره هدایت و انبیای الهی، درباره راهنمایان الهی تعبیر به منت دارد.

سخنران این نشست با بیان اینکه پیغمبر(ص) با تمام وجود برای هدایت ما کوشیدند، اظهار داشت: علامه مجلسی در بحارالانوار، ضمن روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌گوید: نبی مکرم اسلام(ص) می‌فرمایند: هر کسی که صبح کند و هر روز بر چهار نعمت خدا را شکرگزار نباشد، نگرانم که این نعمت‌ها از او زایل شود.

وی ادامه داد: طبق این روایت، هر مؤمن هر روز، هنگامی که از خواب برمی‌خیزد، باید بگوید حمد از آن خدایی است که خود را به من معرفی کرد و مرا کورباطن نیافرید. از سوی دیگر، باید هر روز شکرگزار باشد که خداوند نبی مکرم اسلام(ص) را برای هدایتش فرستاد. همچنین شکر پروردگار را به جای آورد که رزق و روزی‌ اش در دست اوست و افزون بر این، عیوبش را مستور کرد و او را بین مردم مفتضح نساخت.

حجت‌الاسلام نوروزی با بیان اینکه خدای تبارک فرستادن پیامبر(ص) را به قدرت خود انجام داد و فرمان از جانب خدا بود، گفت: خدا ما را خاتم امم و ما را بر اعمال گذشتگان شاهد قرار داده و ما را از روی لطف و کرامت خویش، بر امت‌های دیگر افزونی بخشیده است.

وی بیان نمود: اسلام با نفرات کمی آغاز شد و پیامبر(ص) به تنهایی در برابر کفر، شرک و خودپرستی ایستادند. در اثر تلاش‌های ایشان و الطاف پروردگار، امت اسلامی رو به فزونی نهاد و یکی از امت‌های دارای جمعیت فراوان گردید.

حجت‌الاسلام نوروزی، در بخش دیگری از سخنانش، ابراز داشت: امام سجاد(ع) در بخش دوم دعا ویژگی‌های پیامبراسلام(ص) را در بُعد ایثار مورد توجه قرار می‌دهند و بخشی از ویژگی‌های حضرت(ص) را بیان می‌نمایند.

وی گفت: نخستین ویژگی پیامبر(ص) در این دعا، امین بودن ایشان در زمینه وحی الهی است؛ رسول گرامی اسلام(ص) در تلقی وحی و بیان معارف الهی و رساندن مردم به مقصد، امین وحی الهی بودند. در ادامه دعا بیان می‌شود که پیامبر(ص) در بین خلق نجیب و بزرگوار بودند و منش عالی و اخلاقی داشتند.

سخنران این نشست سومین ویژگی پیامبر(ص) را برگزیده بودن ایشان در بین بندگان خدا برشمرد و اظهار داشت: افزون بر این، پیغمبر گرامی اسلام(ص) پیشوای رحمت بودند و و دیگران را به سوی رحمت می‌بردند. ایشان کلید خیر و برکت هستند. بهترین دلیل این امر آن است که رابطه انسان را با ملکوت برقرار نمودند.

وی با بیان اینکه پروردگار در شب مبعث به برکت وجود پیامبر(ص)، الطاف الهی را شامل بشریت کرد، با اشاره به بخش دوم دعا گفت: این بخش از دعا، فرازهایی از ایثار پیامبر(ص) را نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام نوروزی ادامه داد: ایثار یعنی انسان با اینکه خواسته‌ها و نیازهایی دارد، برای رضای پروردگار، از خواسته‌های دل خود می‌گذرد.

سخنران این نشست با اشاره به فراز دیگری از این دعا، اظهار داشت: پیامبر(ص) جانشان را نصب کردند و به زحمت انداختند.

وی با بیان اینکه زمانی می‌توانیم نتایجی را بگیریم که پیامبر(ص) گرفتند که در راه تبلیغ دین خدا تمام وجودمان را به تلاش واداریم، گفت: رسول گرامی اسلام(ص) خویشتن را در راه تبلیغ امر الهی، متعرض تمام ناگواری‌ها کردند تا امر الهی اقامه شود. همچنین در راه دعوت به سوی خدا با کسانی درگیر شدند که از ایشان پشتیبانی می‌نمودند.

حجت‌الاسلام نوروزی، در ادامه، از بخشی از دعای دوم صحیفه سجادیه سخن به میان آورد که به قطع رحم به وسیله پیامبر(ص) و بریدن ارتباط با خویشاوندانشان اشاره می‌نماید و خاطرنشان ساخت: پیامبر(ص) نزدیکانشان را از خویشتن دور کردند، زیرا دین خدا را نمی‌پذیرفتند و منکر دین بودند. در این دعا می‌خوانیم که رسول‌الله(ص) خود را در تبلیغ رسالت خدا خسته کردند و از پا ننشستند و ناامید نشدند. افزون بر این، پیامبر(ص) جان خود را مشغول نصیحت کسانی نمودند که دعوت خدا را پذیرفته بودند.

وی افزود: مجموعه این فرازها، نشان می‌دهد که پیامبر(ص) در راه عزیز شدن دین، از بستگان بریدند، از وطن آواره شدند و... و این زحمات طاقت‌فرسا، نشان‌دهنده ایثار پیامبر(ص) است.

حجت‌الاسلام نوروزی با بیان اینکه باید پیامبر اسلام(ص) را بهترین الگوی زندگی خویش قرار دهیم، بخش سوم دعا را مورد توجه قرار داد و گفت: در این بخش امام سجاد(ع) از خدا درخواست می‌فرمایند که در مقابل زحمات طاقت‌فرسای پیامبر(ص)، شفاعت را نصیب آل ایشان و شفاعت آنان را نصیب پیروانشان بفرماید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل