ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٤ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٤٧        شماره خبر: ١١٣٢٦٦          پرینت

در سومین پیش‌ نشست دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) بررسی شد

«نقش دعا در دفع بلا در صحیفه سجادیه»

گروه خبر: به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه و با همکاری دبیرخانه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)، سومین پیش نشست دهمین کنگره بین‌ المللی امام سجاد(ع) با عنوان «نقش دعا در دفع بلا در صحیفه سجادیه» با سخنرانی حجت‌الاسلام ابوطالب علی نژاد به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام علی ‌نژاد صحیفه سجادیه را از آثار ماندگار پیام آور عاشورا، امام سجاد(ع)، دانست و با اشاره به توصیف امام خمینی(ره) از صحیفه سجادیه در کتاب آداب‌الصلاة تصریح کرد: دنیایی از معارف در صحیفه سجادیه نهفته است.

وی با اشاره به جایگاه دعا در مکتب اهل بیت(علیهم السلام)، دعا را نوعی گفت‌وگو با خالق هستی برشمرد و بیان کرد: در میان ادیان و مذاهب مختلف، در اسلام و به ویژه مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام)، دعا جایگاه رفیعی دارد و چنین جایگاهی در هیچ مکتب، مذهب و آیینی دیده نمی شود.

سخنران این نشست بزرگ ترین دلیل این مدعا را ادعیه ای عنوان کرد که از ائمه(علیهم السلام) به یادگار مانده است و اظهار داشت: هر عبادتی، آداب، احکام و اسراری دارد. دعا هم همین گونه است.

وی با بیان اینکه نقش دعا در عرصه های گوناگون زندگی، به تحلیل نیاز دارد، ابراز داشت: صحیفه سجادیه، خواهر قرآن و زبور آل محمد(ص) نامیده شده است.

حجت‌الاسلام علی نژاد افزود: بر کسی مخفی نیست که زندگی مادی و دنیوی انسان همراه با ناملایمات، رنج ها و سختی هاست. برای مقابله با این سختی‌ ها می‌توانیم از عامل دنیوی و معنوی بهره بگیریم. عامل دنیوی، شامل تلاش‌ هایی است که بشر برای کشف راه درمان بیماری، مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله و... انجام می دهد. عامل معنوی هم تضرع و زاری و ناله در برابر خالق هستی و توسل به اهل بیت(علیهم السلام) است.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه اراده الهی بر این تعلق گرفته است که در نظام دنیوی، معلول در اثر علتش واقع شود، خاطرنشان ساخت: برای مقابله با معلول، باید علت را شناسایی کنیم و معلول ایجاد شود. امروزه بیماری کووید ۱۹ آمده است که سبب و علتی دارد. برای مقابله با آن باید از هر دو عامل یادشده بهره بگیریم.

حجت‌الاسلام علی نژاد ضمن تأکید بر بهره‌گیری هر عامل دنیوی و معنوی در برابر مشکلات و سختی ها، درباره مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: از سویی، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و از سوی دیگر، به عامل معنوی هم توجه نماییم و آن، دعا و راز و نیاز با معبود بی‌نیاز است.

سخنران نشست بهره‌گیری همزمان از دو عامل یادشده را از درس های صحیفه سجادیه برشمرد و تصریح کرد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز بارها بر توجه به هر دو عامل تأکید کرده‌اند.

وی، در ادامه، با اشاره به دعای هفتم صحیفه سجادیه، ابراز نمود: امام سجاد(ع) در دعای هفتم صحیفه سجادیه، به همه اعلام می‌ فرمایند که نباید از خالق هستی غافل بود. سیدالساجدین(ع) در این دعا به همه انسان ها توصیه فرموده اند که هنگام مواجهه با ین بلاها، باید به پیشگاه خدا بروند.

حجت‌الاسلام علی نژاد افزود: در این دعا سه واژه هست: «مُلمّه» که از «لمم» و به معنای شدت است. «مُهمّه» که منظور، هنگام شدت و مواجهه با امر شدیدی است که انسان را به جزع و فزع وامی دارد و «کَرب» که همان سختی هاست.

وی با بیان اینکه امام سجاد(ع) در نخستین فراز این دعا، توحید افعالی را مورد توجه قرار داده اند، تصریح کرد: تا وقتی خدا نخواهد، هیچ کاری انجام نمی شود و هیچ چیزی محقق نمی گردد. این نکته مهم در سه فراز نخست دعا آمده است. تنها راه نجات، اراده و مشیت الهی است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل