ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٠ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٢٤        شماره خبر: ١١٣٣٣٠          پرینت

در پنجمین پیش نشست کنگره امام سجاد(ع) بررسی شد

تبیین مبانی الهیاتی علم و معرفت در صحیفه سجادیه

گروه خبر: پنجمین پیش نشست دهمین کنگره امام سجاد(ع) با موضوع «تبیین مبانی الهیاتی علم و معرفت در صحیفه سجادیه» به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام محمدحسین طاهری در این نشست علمی، مفهوم اختراع و نوآوری را از مفاهیم کانونی و بنیادی علم مدرن امروز دانست و خاطرنشان کرد: با تأمل در صحیفه سجادیه، می بینمی که حضرت(ع) در ۱۴۰۰ سال پیش و در شرایط خفقان، که برای ادای رسالت امامت خویش و تببین معارف الهی برای مخاطبان حاضر و آینده خود لسانی جز دعا نداشت، به مسئله علم و ابداع و تبیین ریشه الهی آن پرداخته اند.

وی با اشاره به فرازی از دعای اول صحیفه سجادیه، خاطرنشان کرد: در این فراز امام سجاد(ع) می فرمایند: سپاس خدای را که از سوی خودش معارف زیادی به ما آموخت و درهای علم را با ربوبیت و تربیت خود بر ما گشود، یعنی علوم و معارفی که ما در زمینه های مختلف مادی و معنوی در شاخه ها و گونه های مختلف بدان دست می یابیم، ریشه در ربوبیت و نفس الهی دارد.

سخنران نشست ادامه داد: دو واژه «عرفنا» و «علم» در این فراز از دعا، اشاره به آن دارد که علم، معرفت و آگاهی ما از امور و اشیا منشأ و خاستگاه الهی دارد. در فراز دیگری از دعا نیز امام سجاد(ع) می فرمایند: پروردگارا، هیچ چیز در آسمان و زمین بر تو پوشیده و مخفی نیست.

وی درباره جایگاه تزکیه نفس در کسب علم و معرفت ابراز داشت: در برخی عبارات امام سجاد(ع) و سایر ائمه(علیهم السلام) بر ضرورت تزکیه نفس در راه کسب علم و معرفت تأکید شده است که اگر بشر بخواهد از معارف آگاهی یابد، به مراقبه و خلوص نفس نیازمند است. شاید اهمیت این مسئله در کسب علم تجربی کمتر به چشم بیاید، ولی در علم به معنای کلی، طهارت نفس، شرط مورد تأکید و ضروری است.

حجت الاسلام طاهری با تأکید بر اینکه مفهوم اختراع و اکتشاف بشر به شکل مدرن از قرن ۱۷ به بعد مورد توجه قرار گرفت، تصریح کرد: اگر ژرف اندیشی و تأمل در این کتاب نورانی داشته باشیم، پی می بریم این بحث در 1400 سال قبل مورد توجه حضرت(ع) بوده است و از منظر صحیفه سجادیه، نوآوری و اختراع بشر منشأ الهی دارد. امام سجاد(ع) در فرازی از صحیفه می فرمایند: خداوند جهان را با قدرت خود ابداع نمود، در حالی که هیچ خلق و اختراعی پیش از آن وجود نداشت.

وی ادامه داد: علومی که موجب ابداع و اختراع و به دست آمدن بسیاری از صنایع و تکنولوژی های امروزی شده است، مبنا و ریشه در ماورای طبیعه دارد و خدای متعال پیش از این ابداع کرده است. براساس کلام حضرت امام سجاد(ع)، معتقدیم که می توانیم مدرنیته ای با مبنای دینی را بیافرینیم که محصول آن علم و تکنولوژی جدید به همراه معارف و علوم انسانی ارتقایافته باشد که می توانیم از آن با عنوان اسلامی سازی معرفت یاد کنیم.

سخنران نشست خاطرنشان کرد: درست است مدرنیته امروزی در قرن ۱۷ در اروپا شکل گرفت، ولی روح مدرنیته، که عبارت است از روحیه ژرف اندیشی، تأمل و پرسشگری، در هر جامعه ای وجود دارد و هر ملتی می تواند بدان دست یابد.

حجت الاسلام طاهری، در ادامه این نشست علمی، با اشاره به فرازهایی از کتاب صحیفه سجادیه، ابراز داشت: در دعای امام سجاد(ع) درباره مرزداران، می بینیم حتی علوم  و فنون نظامی نیز ریشه الهیاتی دارد و برای کسب بصیرت جنگی نیز باید به خداوند متوسل گردید. این مسئله در مباحث اقتصادی و معیشتی، علوم مربوط به خانواده و... نیز مطرح شده است.

وی، در پایان، با تأکید بر لزوم همراهی علم با خشیت الهی، اظهار داشت: براساس کلام امام سجاد(ع)، که ریشه و مبنای قرآنی دارد، پرهیزگارترین و باخشیت ترین بندگان کسانی هستند که علم و آگاهی بیشتری به عالم قدسی دارند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل