ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٠:٥٠        شماره خبر: ١١٣٣٥٨          پرینت

در نشست علمی مجتمع آموزش عالی فقه بررسی شد

«امام سجاد(ع) و شیوه برخورد با ناملایمات در صحیفه سجادیه»

نشست علمی «امام سجاد(علیه السلام) و شیوه برخورد با ناملایمات در صحیفه سجادیه» با سخنرانی حجت الاسلام غضنفری و به همت مجتمع آموزش عالی فقه و با همکاری دبیرخانه دهمین کنگره بین‌المللی «امام سجاد(ع)» برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام غضنفری در نشست علمی «امام سجاد(ع) و شیوه برخورد با ناملایمات در صحیفه سجادیه» با تأکید بر اینکه امام سجاد(ع) در دوران پساعاشورا در سختی های ویژه ای قرار داشتند، اظهار داشت: امام سجاد(ع) بر همین اساس و به توفیق الهی و با تشخیص شرایط جامعه، از ابزار دعا و قالب مناجات برای انتقال معارف ناب الهی استفاده می‌ کردند.

وی ضمن بیان اینکه بررسی های علمی صورت گرفته ثابت می کند که موضوعات مختلف اجتماعی در این کتاب مورد توجه حضرت(ع) قرار گرفته است، مسئله ناملایمات و آموزه هایی درباره نحوه برخورد با آن را جزو محورهای موضوعی صحیفه سجادیه دانست.

حجت الاسلام غضنفری اذعان داشت: امام سجاد(ع) در قالب دعاهای صحیفه سجادیه مطالب ارزشمندی برای حل ناملایمات مطرح می کنند، به گونه ای که در حدود یازده دعا از این کتاب، حضرت(ع) مستقیماً و به صورت خاص درباره مسائل ناملایمات زندگی بحث نموده اند.

سخنران نشست ضمن اشاره به برخی از محورهای اساسی، توجه به جایگاه پروردگار را از راهکارهای امام سجاد(ع) برای مواجهه با سختی و ناملایمات ذکر و خاطرنشان کرد: هنگامی دعاکننده در گرفتاری و مصیبتی قرار می گیرد و با خدای خود مناجات می کند که به جایگاه پروردگار خود توجه درستی داشته باشد.

وی دعای هفتم صحیفه سجادیه را سرشار از تعابیر عبودیت و اعتراف به اراده و قدرت ذات اقدس الهی دانست و اذعان داشت: اینکه انسان خداوند متعال را مؤثر در تمام امور بداند، محور دیگری است که صحیفه سجادیه برای مواجهه با ناملایمات بدان اشاره می کند. این موضوع در عین پرهیز انسان از بی تابی، آدمی را از گرفتار شدن در ناسپاسی و ناشکری دور می سازد.

حجت الاسلام غضنفری با بیان اینکه براساس آموزه های معنوی امام سجاد(ع)، انسان مؤمن خداوند را تنها امید خود می داند، خاطرنشان کرد: انسان مؤمن همواره خداوند متعال را مسلط بر امور می داند؛ اگر آدمی تنها به خداوند امید داشته باشد، با مشکلات و مصائب مواجهه درستی خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه انسان مؤمن سختی ها را نعمت می داند و این نگاه سبب می شود انسان به خداوند متعال بدبین نباشد، خاطرنشان کرد: سختی ها برای انسان مؤمن درس ها و برکاتی به همراه دارد که از آن برای تعالی معنوی بهره گیری می کند.

سخنران این نشست علمی با اشاره به اینکه خداوند متعال به واسطه سختی هایی که انسان مؤمن گرفتار می شود، سنگینی گناهان را از دوش او می زداید، یادآور شد: غافل نبودن از پروردگار، از برکات سختی هاست و مشکلات پیش روی انسان مؤمن، او را به سمت خداوند متعال سوق می دهد.

وی همراه داشتن مقام رضا و امید را از آموزه های دیگر صحیفه سجادیه برای مواجهه به ناملایمات دانست و اذعان داشت: انسان مؤمن در مواجهه با ناملایمات به رضای الهی توجه دارد و باید بداند که هر چه وجود دارد، از آن خداوند متعال است. انسان مؤمن در عین گرفتاری، به خروج از مشکلات امید دارد.

حجت الاسلام غضنفری فقدان غرور و خودخواهی را از دیگر محورهای مهم برای رویارویی با مشکلات و ناملایمات دانست و اذعان داشت: غرور و خودخواهی، آفت بزرگی برای انسان مؤمن است. این خصوصیت‌ ها مانع بزرگی برای آدمی در بهره گیری از الطاف الهی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه توجه به کوتاهی های نفس، از دیگر محورهای مهم صحیفه سجادیه برای رویارویی با ناملایمات است، تصریح کرد: فقدان حسن ظن به ذات اقدس الهی و نامیدی از خدا، جزو آفاتی است که انسان را در مواجهه با ناملایمات به قهقرا سوق می دهد.

حجت الاسلام غضنفری افزود: انسان باید در مواجهه با مصیبت ها، مشکلات و ناملایمات زندگی، به جایگاه خود و کوتاهی هایش توجه داشته باشد.

حجت الاسلام غضنفری، در بخش پایانی سخنان خود، درخواست از خداوند را برای برخورداری از پشتوانه فکری قوی، از دیگر محورهای مهم رویارویی با مشکلات دانست و اذعان داشت: امام سجاد(ع) در دعاهای صحیفه سجادیه، به آحاد جامعه می آموزند که انسان با تمسک به فهم درست مفاهیم ارزشمند و رسیدن به یقین، از برگشت مجدد ناملایمات جلوگیری کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل