ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٤٨        شماره خبر: ١١٣٣٦١          پرینت

با همکاری جامعةالمصطفی و برخی دیگر از نهادهای فرهنگی برگزار شد

آیین مجازی افتتاحیه دهمین کنگره بین‌المللی «امام سجاد(ع)»

گروه خبر: دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با مشارکت جامعةالمصطفی و برخی نهادهای دیگر و سخنرانی علما و اندیشمندان داخلی و خارجی، در دو بخش حضوری، همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مجازی در بندرعباس آغاز به کار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) از نُه سال پیش همه ‌ساله به همت جامعةالمصطفی، ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان و با همکاری ادارات و نهادهای استان و ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور، مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و سازمان فرهنگ و ارتباطات‌ از ۱۲ تا ۲۵ محرم، همزمان سالروز شهادت سیدالساجدین، امام سجاد(ع) و با حضور اندیشمندان مسلمان و سایر ادیان برگزار می‌شود.

در آغاز برگزاری کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در بندرعباس مرجع عالی‌قدر آیت‌الله‌العظمی نوری همدانی پیامی را به این کنگره ارسال کرد که در متن این پیام آمده است:

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب‌العالمین و صلی‌الله علی جمیع الانبیاء والمرسلین و الائمه الهداة المهدیین سیما خاتم‌الانبیاء و خاتم‌الاوصیاء علیهما الاف التحیه والثناء بهم تولی و اعدائهم نتبری الی‌الله.

با سلام و تحیت به حضور محترم شرکت‌کنندگان کنگره حضرت سیدالساجدین(ع) که با هدف معرفی شخصیت آن حضرت در حال برگزاری است و تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین(ع) و یارانش و شهادت حضرت زین‌العابدین(ع).

امروز یکی از وظایف ما معرفی ابعاد مختلف شخصیت ائمه معصومین(علیهم‌السلام) است و در این میان وجود مبارک حضرت سجاد(ع) سراسر زندگی‌شان درس‌ها و حکمت‌هایی است که بسان مشعل فروزان برای جوامع بشری مؤثر خواهد بود.

اخلاقیات، عبادات، توجه به اجتماع، عملکرد سیاسی، صبر و استقامت در مقابل با حوادث که منجر به برچیده شدن خاندان اموی شد که بنای از بین بردن اصل اسلام را داشتند و آنچنان کردند که دوره زندگی امام سجاد(ع) سخت‌ترین و خفقان‌بارترین دوره ائمه(علیهم‌السلام) بود و همه اینها از جریانات برجسته دوران آن حضرت است.

خطبه بلندآوازه آن امام، که ارکان حکومت اموی را لرزاند و تا آینده بشر فرهنگ آل‌رسول(ص) را استوار ساخت و بساط ظلم و ستم را در هم کوبید و آن ادیب و سخنور عرب آن امام را این‌گونه توصیف می‌کند: و أما علي بن الحسين فلم أر الخارجي في أمره إلا كالشيعي، ولم أر الشيعي إلا كالمعتزلي، ولم أر المعتزلي إلا كالعامي ولم أر العامي إلا كالخاصي، ولم أجد أحداً يتمارى في تفضيله، ويشك في تقديمه.

یا مجموعه صحیفه سجادیه که زبور آل‌محمد(ص) شهرت یافت؛ اثری که بی‌شک چراغ هدایت برای سالکان مسیر حق و عارفان حقیقی بوده، در زدودن رذایل و برجسته کردن فضائل مؤثر است و بند بند دعاهای صحیفه سجادیه چگونه بندگی ارتباط با خدا را می‌آموزد که علامه امینی، صاحب کتاب ارزشمند الغدیر، می‌گوید عالم بزرگ اهل سنت در نامه‌ای که در پاسخ اهدای صحیفه سجادیه برایم فرستاد، نوشت: نه ‌تنها امام زین‌العابدین، بلکه سایر ائمه شیعه را نیز از این اثر ارزشمند شناختم.

این اثر گران‌سنگ یکی از کرامات آن حضرت است که عقول بشر را در درک معانی و معارف آن عاجز کرده است و این اثر آنچنان بود که حاکمان اموی را در محدود کردن آن امام عزیز زمین‌گیر کرد.

این جلسه ارزشمند می‌تواند در گسترش این اثر ماندگار تأثیرگذار باشد و حوزه‌های علمیه و مجامع دیگر علمی باید از این صحیفه توشه بیشتری بردارند. این‌جانب خود را بسیار کوچک‌تر از آن می‌دانم که درباره مقام و مرتبه امام سجاد(ع) سخنی گفته یا مطلبی را به رشته تحریر درآورم.

در پایان لازم می‌دانم از همه عزیزان برگزارکننده، خصوصاً نماینده محترم ولی‌فقیه در آن استان و تمامی مهمانان محترم فرهیختگان و اندیشمندانی که در این مجمع حضور دارند، تشکر نموده، توفیق همگی را از خداوند سبحان مسئلت می‌نمایم.

 

آزادی ده زندانی جرائم غیرعمد به برکت کنگره امام سجاد(ع)

علی علامه زاده، دبیر کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)، به ‌عنوان نخستین سخنران در این آیین، به تشریح نحوه شکل‌گیری کنگره و توسعه کمی و کیفی برنامه‌های آن پرداخت و اظهار کرد: ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ده سال پیش به دبیرخانه‌های استانی دستور داد که هر استان برنامه بزرگداشت یکی از ائمه اطهار(علیهم‌السلام) را اجرا کند که هرمزگان مأمور پرداختن به سیره امام سجاد(ع) شد.

وی با بیان اینکه امروز به برکت کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع)، هرمزگان را به نام این امام می‌شناسند، افزود: این حرکت از بندرعباس کلید خورد و سپس شهرهای دیگر استان، در مرحله بعد استان‌های جنوبی و سپس اقصی نقاط کشور و امروز در بیش از ۲۶ کشور از انوار این رویداد معنوی برخوردار شدند.

دبیر کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با اشاره به اینکه در سنوات گذشته، اندیشمندان شیعه و اهل سنت و مسیحیت از کشورهای مختلف در کنگره سخنرانی می‌کردند، عنوان کرد: امسال با توجه به شرایط کرونایی، سخنرانی پنجاه اندیشمند داخلی و پنجاه اندیشمند خارجی درباره سیره امام سجاد(ع) و صحیفه سجادیه آماده شده است که در فضای مجازی منتشر خواهد شد.

وی راه‌اندازی وب‌سایت کنگره امام سجاد(ع) را از دیگر اقدامات صورت گرفته برشمرد و گفت: ده نفر از زندانیان جرائم غیرعمد، با همکاری دادگستری و ستاد دیه از زندان‌های استان هرمزگان آزاد شدند.

آقای علامه زاده با بیان اینکه اجرای طرح نذر امام سجاد(ع) با هدف دستگیری از نیازمندان، تربیت بیش از پنجاه حافظ، ویژه‌برنامه «در محضر صحیفه» و نشست‌های علمی با موضوع صحیفه سجادیه، از دیگر اقدامات دیگر این کنگره بوده است، افزود: از ۱۲ تا ۲۵ محرم نیز ویژه‌برنامه‌هایی در استان هرمزگان برگزار می‌شود.

 

کنگره امام سجاد(ع)؛ گامی برای معرفی صحیفه سجادیه

رضا کمالی زرکانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این مراسم، اظهار کرد: بر خود می‌بالیم که استان هرمزگان در ده سال متوالی میزبان کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) است.

وی افزود: امسال با توجه به شرایط شیوع کرونا، عنایت ائمه(علیهم‌السلام)، به ‌ویژه امام سجاد(ع)، موجب شد این حرکت فرهنگی معنوی مؤثر متوقف نشود و هم‌اکنون شاهد برگزاری افتتاحیه این رخداد هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان عنوان کرد: کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) گامی کوچک برای معرفی معارف امام سجاد(ع) و صحیفه سجادیه است.

 

صحیفه‌شناسی را تنها به ایام کنگره موکول نکنیم

حجت‌الاسلام محمد عبادی‌زاده، نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان نیز در این مراسم، بیان کرد: امسال با وجود محدودیت‌ها، کنگره امام سجاد(ع) برگزار و این چراغ فروزان روشن نگاه داشته شد.

وی با بیان اینکه کنگره امام سجاد (ع) جزو افتخارات هرمزگان است، عنوان کرد: امسال تفاوتی با سال‌های دیگر وجود دارد؛ با توجه به شرایط کرونا، ابعاد بین‌المللی این کنگره گسترده‌تر شده و این در حالی است که در سال‌های گذشته با تعداد محدودی از دانشمندان و اندیشمندان خارجی روبه‌رو بودیم و امسال شعاع کنگره امام سجاد(ع) بسیار گسترده‌تر شده است.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: پیش از آغاز کنگره با رایزنان فرهنگی کشورهای مختلف ارتباط برقرار کردیم و خوشبختانه شوق زیادی برای حضور در این کنگره وجود داشت. از امروز تا ۲۵ محرم ویژه‌برنامه‌هایی در استان‌های مختلف کشور در اتصال با کنگره امام سجاد (ع) به ‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده اضافه کرد: وجود مبارک امام زین‌العابدین(ع) در شرایط خاصی سکان امامت و ولایت را به دوش گرفتند. شرایطی که پس از حادثه عاشورا و جو خفقان در جامعه اسلامی شکل گرفت، مأموریت امام سجاد(ع) را برای هدایت مردم استثنایی کرد. در هیچ دوره‌ای این سطح از خفقان را شاهد نبودیم.

وی با بیان اینکه کادرسازی مجدد مکتب عصمت و طهارت، از اقدامات بسیار مهم امام سجاد(ع) پس از واقعه عاشورا بود، اظهار کرد: دعا یکی از رویکردهای امام سجاد(ع) در مقابل روش‌های موجود بود؛ ایشان به منظور پر کردن خلأ موجود در جمعیت اسلامی و تربیت انسان‌های پاک، با دعا نسبت به افشای وضعیت موجود و با توجه به شرایط موجود در جامعه، همت گماردند.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: دعا در کنار فعالیت‌هایی که برای حفظ و حراست مکتب امام حسین(ع) انجام گرفت، در نوع خود بی‌نظیر است. امام سجاد (ع) از هر گونه اقدامی که سبب تحت‌الشعاع قرار گرفتن عاشورا شود، جلوگیری کردند و اجازه ندادند قیام‌هایی به ‌موازات عاشورا شکل گیرد.

حجت‌الاسلام عبادی‌زاده با اشاره به اینکه مخاطب ادعیه امام سجاد(ع)، مردم نبود، بلکه خداوند بود و هر چه در معارف عالی وجود دارد، در این ادعیه دیده می‌شود، گفت: زبان صحیفه سجادیه، زبان فطرت است و زبان فرقه نمی‌شناسد و به همین جهت است که سخنش در میان تمام ادیان و مذاهب اسلامی و غیراسلامی خریدار دارد.

وی با تأکید بر اینکه استان هرمزگان‌که افتخار میزبانی کنگره امام سجاد (ع) را دارد، باید تلاشی دوچندان برای پیوند جامعه اسلامی با صحیفه سجادیه در سراسر جهان ایجاد کند، بیان کرد: باید طلاب علوم دینی با صحیفه سجادیه بیشتر آشنا شوند و صحیفه شناسی را تنها به ایام کنگره موکول نکنیم. ترویج فرهنگ امام سجاد(ع) در تمام سطوح جامعه باید رواج یابد و این جریان ادامه داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان تصریح کرد: استان هرمزگان خواهد توانست در اتصال با امام سجاد(ع)، خلائی را که در زمینه معنویت و روحانیت دارد، پر کند و خود را به ‌عنوان کانون و مرکز توجه جهان اسلام معرفی نماید.

 

صحیفه سجادیه؛ بالاتر از کلام مخلوق، فروتر از کلام خالق

شیخ دکتر خالد عبدالوهاب ملا، رئیس جماعت علمای عراق نیز در این مراسم گفت: صحیفه سجادیه بالاتر از کلام مخلوق و فروتر از کلام خالق است، یعنی هیچ انسانی در زمان ما هر چه هم علم و آگاهی داشته باشد، نمی‌تواند چنین سخن بگوید.

وی اظهار کرد: این همایش مجازی به مناسبت بزرگداشت پیشوایی از پیشوایان مسلمان برگزار شده و برخلاف حالتی است که به آن عادت داشتیم و مرسوم بود در سال‌های گذشته با جان و جسممان دورهم جمع شویم تا درباره امام سجاد(ع) صحبت کنیم.

رئیس جماعت علمای عراق بیان کرد: در سرگذشت صالحان گذشته درس عبرتی برای صاحبان اندیشه است. اینها داستان دروغین نیست، بلکه وحی آسمانی و هماهنگ و شرح هر چیز که پایه سعادت انسان است. هدایت و رحمت برای گروهی است که ایمان آورند.

شیخ ملا عنوان کرد: وقتی‌که خداوند از اولیا و انبیا گذشته صحبت می‌کند و اینکه چطور داستان آنها بر فضای فکر ما و جوانان تأثیر و انعکاس داشته است، از تعبیر به هدایت و رحمت می‌گوید.

وی ادامه داد: ما وقتی درباره امامان بزرگ صحبت می‌کنیم، از کسانی حرف می‌زنیم که در مسیر هدایت هستند. وقتی درباره هر کدام از اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) صحبت می‌کنیم، باید بدانیم اهل‌بیت(علیهم‌السلام) سببی از اسباب هدایت انسان هستند و این معنا و مفهوم چه ‌بسا از نظر مسلمانان دور می‌ماند، به ویژه در این زمان،‌که زمان تلاطم افکار است. ذکر سلام و درود در نمازها هم ما را به این مضمون و به این معنا رهنمون می‌سازد که سخن از آنها، سخن از مسیر و طریق هدایت است.

رئیس جماعت علمای عراق افزود: باید دید رسالت و تکلیف ما در این همایش‌ها چیست، ما در بحران‌های زیادی زندگی می‌کنیم که جهان ما انسان‌ها و مسلمانان را فرا گرفته است. امروزه نبرد ما با دشمنان پنهان و آشکار است که هردو آنها دست‌ به‌ یکی کرده‌اند تا ما را از بین ببرند، آزار بدهند، متفرق و فتنه‌انگیزی کنند. امامانی از جهان اهل سنت مثل زهری، مالک و شافعی و دیگران همه معتقدند که امام سجاد(ع) پیشوایی بزرگ و باعظمت هستند.

شیخ ملا بیان کرد: شافعی درباره امام سجاد(ع) می‌گوید: فقیه‌تر و آگاه‌تر به دین از او در مدینه ندیدم. مالک‌بن انس می‌گوید: او به خاطر زیادی و کثرت عبادتش به زین‌العابدین و زینت عبادت‌کنندگان ملقب شد. ما باید زندگی علمی و عبادی او، زهد و تقوای او را مورد دقت و بررسی قرار دهیم.

وی ادامه داد: یکی از عالمان اهل سنت به نام ابن‌جوزی در کتابش به نام صفت صفوه می‌گوید: هنگامی‌که امام سجاد(ع) را برای غسل دادن آوردند و غسال مشغول غسل او شد، در پشت او اثرات سیاهی دیدند، افراد تعجب کردند که اینها چیست؟ معلوم شد که اینها اثر بارهایی است که در شبی تاریک برای نیازمندان و یتیمان و فقرا می‌بردند.

رئیس جماعت علمای عراق عنوان کرد: یکی از استادان اهل سنت در خصوص اثری که از امام سجاد(ع) به یادگار مانده و به نام صحیفه سجادیه معروف است، می‌گفت: در هر مقطعی از مقاطع این دعا و هر عبارتی از عبارات این دعا می‌توان رساله‌هایی در کارشناسی ارشد یا دکترا نوشت.

وی ادامه داد: عالم دیگری از اهل سنت هنگامی‌که درباره صحیفه صحبت می‌کرد، می‌گفت: این سخنان بالاتر از کلام مخلوق و فروتر از کلام خالق است. هیچ انسانی در زمان ما هر چه علم و آگاهی داشته باشد، نمی‌تواند چنین سخن بگوید.

رئیس جماعت علمای عراق بیان کرد: قطعاً ثمره این همایش‌های مجازی باید این باشد که سیره زندگی این پیشوای بزرگ را با دقت بررسی کنیم که اولاً سبب هدایت است، ثانیاً رحمت است و ثالثاً بیداری جوانان و آگاهی آنها از اولیای خدا و دین خدا، دینی که دین رحمت و اعتدال است.

 

کنگره امام سجاد(ع)؛ معرفی الگوهای صالح و مبارزه فرهنگی با دشمن

آیت‌الله سیداحمد خاتمی، امام ‌جمعه موقت تهران نیز در این مراسم گفت: معرفی الگوهای صالح و سرمشق‌هایی که همراهی با آنان انسان را به ساحل نجات و سربلندی می‌رساند، ضروری است.

وی اظهار کرد: دشمنان انقلاب اسلامی از راه‌های مختلف در سبب ضربه زدن به ‌نظام اسلامی هستند. در عرصه روانی، سیاسی و اقتصادی، روشی که از آغاز انقلاب داشتند و همچنان دارند، مبارزه فرهنگی با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

امام ‌جمعه موقت تهران عنوان کرد: در خصوص مبارزه فرهنگی که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) با تعابیر مختلف هشدار می‌دهند، چه باید کرد؟ یک ‌راه آن همین اقدامی است که در زمینه این کنگره صورت گرفته است، یعنی معرفی الگوهای صالح و سرمشق‌هایی که همراهی با آنان انسان را به ساحل نجات و سربلندی می‌رساند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: همان قدر که ما برای احیای قرآن می‌کوشیم، باید برای معرفی عترت(علیهم‌السلام) تلاش داشته باشیم. چندمین نشستی است که این جمع برای معرفی چهره نورانی حضرت امام سجاد (ع) برگزار می‌شود و این حرکتی مبارک و در خور تقدیر است. آنچه در مورد امام سجاد (ع) مطرح است، چهره حماسی امام سجاد(ع) است که باید معرفی شود.

وی بیان کرد: باید اعتراف کنیم آنچنان‌که باید، هنوز صحیفه سجادیه به نسل جدید معرفی نشده است. معرفی رساله حقوق امام سجاد(ع)، که ۵۱ حق را معرفی می‌کند، باید در دستور کار قرار گیرد. این کتاب با حق‌الله آغاز می‌شود و با حق‌الزحمه به پایان می‌رسد.

 

صحیفه سجادیه نیاز امروز بشر است

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در این مراسم، با اشاره به شعار این دوره با عنوان «امام سجاد(ع)، اسوه معنویت، عقلانیت و مقاومت» گفت: در فرازهایی از ادعیه مختلف صحیفه سجادیه به مسئله عقلانیت اشاره شده است.

وی با اشاره به فرازهایی از ادعیه صحیفه سجادیه گفت: آن حضرت در این دعا می‌فرمایند: «تَحْمَدُکَ نَفْسِی وَ لِسَانِی وَ عَقْلِی، حَمْداً یَبْلُغُ الْوَفَاءَ وَ حَقِیقَةَ الشُّکْرِ، حَمْداً یَکُونُ مَبْلَغَ رِضَاکَ عَنِّی، فَنَجِّنِی مِنْ سُخْطِکَ»؛ این تعبیر بسیار نورانی است که آن امام همام فرمودند: «جان و زبان و عقل من تو را می‌ستایند؛ ستایشی که بر عرصه کمال و حقیقت شکر برسد؛ ستایشی که در قلّه نهایت خشنودی تو از من باشد؛ پس مرا از خشمت نجات ده». آن حضرت نفس، زبان و عقل را نام می‌برند و عقل را در کنار این دو مؤلفه قرار می‌دهند، گویا عقل زبان گویایی است که خدا را حمد می‌گوید.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: عقلی که خداوند به انسان عنایت کرده، برای شکرگزاری از نعمت‌های حضرت معبود است؛ لذا امام سجاد(ع) این ‌چنین تعبیر فرموده، در دعای ۲۸ صحیفه می‌فرمایند: «اللَّهُمَّ إِنِّی أَخْلَصْتُ بِانْقِطَاعِی إِلَیک وَ أَقْبَلْتُ بِکلِّی عَلَیک وَ صَرَفْتُ وَجْهِی عَمَّنْ یحْتَاجُ إِلَی رِفْدِک وَ قَلَبْتُ مَسْأَلَتِی عَمَّنْ لَمْ یسْتَغْنِ عَنْ فَضْلِک وَ رَأَیتُ أَنَّ طَلَبَ الْمُحْتَاجِ إِلَی الْمُحْتَاجِ سَفَهٌ مِنْ رَأْیهِ وَ ضَلَّةٌ مِنْ عَقْلِهِ؛ بارخدایا، به بریدنم از غیر و پیوستنم به تو خود را از هر شائبه خالص کردم و با تمام وجود به تو رو آوردم و از آن‌که نیازمند به عطای توست روی گرداندم و درخواست خود را از طرف آن‌که از فضل تو بی‌نیاز نیست گرداندم و دانستم که حاجت خواستن محتاج از محتاج دیگر از سبک رائی و گمراهی عقل اوست». این تعابیر مهمی است که حضرت(ع) فرمودند و اشاره به این مسئله دارد که انسان تنها خداوند را منشأ اثر بداند.

وی گفت: یک‌وقت انسان طلب از دیگری می‌کند، ولی خدا را مصدر و سرچشمه می‌داند، اما گاهی سراغ دیگران می‌رود و آنها را منشأ اثر می‌داند و خود که محتاج است از دیگری که او هم محتاج است طلب می‌کند. این محتاج ممکن است فردی دیگر، روحی دیگر یا جامعه و کشوری دیگر باشد، مسئله آن است که از کسی جز خدا طلب شده است. امام سجاد(ع) در فرازی از دعای ۲۸ صحیفه به این مسئله اشاره کرده‌اند و این مسئله مهم که طلب از دیگری گمراهی عقل است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی با بیان اینکه رابطه عقل و معنویت اهمیت والایی دارد، گفت: آیا تعبیر درون دینی معنویت غیر از ارتباط با خدا و وصل شدن به حضرت(ع) معبود است؟ حضرت(ع) می‌فرمایند: «اگر انسان دچار گمراهی عقل شود؛ معنویتش فروکاسته می‌شود»، یعنی عقل و معنویت دو بال انسان هستند، زمانی که عقل الهی و نه عقل دکارتی در انسان بالا می‌رود، شاهد بالا رفتن و ارتقای معنویت هم خواهیم بود.

وی گفت: همچنین امام سجاد(ع) در فرازی از دعای ۵۱ صحیفه می‌فرمایند: «تَحْمَدُکَ نَفْسِی وَ لِسَانِی وَ عَقْلِی، حَمْداً یَبْلُغُ الْوَفَاءَ وَ حَقِیقَةَ الشُّکْرِ، حَمْداً یَکُونُ مَبْلَغَ رِضَاکَ عَنِّی، فَنَجِّنِی مِنْ سُخْطِکَ؛ جان و زبان و عقل من تو را می‌ستایند؛ ستایشی که بر عرصه کمال و حقیقت شکر برسد؛ ستایشی که در قلّه نهایت خشنودی تو از من باشد؛ پس مرا از خشمت نجات ده». اطاعت پروردگار انسان را سیراب می‌کند و از تحیر و سرگردانی نجات می‌دهد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: رابطه عقل و معنویت بر اساس همین ادعیه که ارائه شد، رابطه دوسویه است، هر چه عقل الهی افزون شود، معنویت نیز بیشتر می‌شود و هر چه معنویت و ارتباط با معبود بیشتر شود، عقل انسان افزایش می‌یابد.

وی در پایان بیان کرد: صحیفه سجادیه نیاز امروز بشر است، معتقدم یگانه راه نجات بشر امروز انس با اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است و صحیفه در قالب دعا، معارف ژرفی را برای ما روشن کرده است.

 

امام سجاد(ع)؛ الگوی مقاومت عقلانی و معنوی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدهاشم موسوی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس نیز در این مراسم گفت: شخصیت امام سجاد(ع) تا مدت‌های طولانی تحت‌الشعاع قیام امام حسین(ع) قرار گرفت؛ بنابراین، مردم معمولاً در مورد کربلا بیشتر از امام سجاد(ع) حرف می‌زنند.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس ادامه داد: دولت اموی قادر بود کنترل کاملی بر شرایط اجتماعی، به ‌ویژه فعالیت امام سجاد(ع) داشته باشد؛ لذا تمام فعالیت‌های آن حضرت تحت نظر حکومت بود. این عوامل در کنار موارد دیگر سبب شد تصویری که از آن امام همام ترسیم می‌شود، کامل و با جزئیات نباشد؛ بنابراین، کمی دشوار است تصویری ارائه شود که نشان‌دهنده نقش امام سجاد(ع) در بخش‌های گوناگون، به ‌ویژه بخش معنویت، عقلانیت و مقاومت زندگی آن حضرت، باشد، ولی با ‌وجود این، به دلیل هوشیاری و تیزهوشی امام سجاد(ع) در زمینه درک شرایط و جامعه و انتخاب یک شکل خاص از مبارزه، حضرت(ع) الگوی مقاومت شدند.

 وی افزود: یکی از چیزهایی که می‌توان از امام سجاد(ع) به ‌عنوان الگوی مقاومت آموخت، این است که با وجود تمام محدودیت‌های قبل و بعد از اسارت، آن حضرت قادر بودند به روشی زیبا خانواده شریف خود را به دشمن معرفی کنند. امام سجاد(ع) می‌توانستند سخنرانی‌های زیبایی در مکان‌های مختلف ارائه کنند. موضوعات سخنرانی آن امام همام در زمان اسارت، مسائل بسیاری را برای کسانی که با خانواده آن حضرت و با حقیقت امام(ع) آشنا نبودند، معرفی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیتی امام سجاد(ع) که قرار است به آن اشاره کنیم، این است که آن حضرت سبک خاصی از مقاومت را خلق کردند که با معنویت و عقلانیت مطابقت دارد، این مسئله بسیار مهم است، آن امام همام بهترین روش مبارزه و مقاومت را انتخاب کردند و این روش دقیقاً با عقل و معنویت مطابقت دارد. با قرائت دعاهای صحیفه سجادیه در کنار بازگو کردن واقعه کربلا، از طریق توصیف فشاری که بر امام حسین(ع) بود، این مهم محقق شد.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس گفت: امام سجاد(ع) یک روش مبارزه را طراحی کردند که می‌توانست بسیاری از تهدیدها را حذف کند و حتی آنها را به فرصت بدل سازد. در این باره سه مثال عنوان می‌کنم: نخست تهدیدی که در مورد خانواده آن حضرت وجود داشت، هیچ‌کس قادر نبود خاندان رسول‌الله (ص) را معرفی کند و اگر کسی از خاندان پیامبر(ص) سخن می‌گفت، احتمال داشت به دردسر بزرگی بیفتد، ولی امام سجاد(ع) بهترین روش را برای معرفی خانواده‌شان از طرق مختلف پیدا کرده بودند. در جریان سخنرانی امام(ع) در شام، آن حضرت از تریبون دشمن به بهترین شکل استفاده کردند تا خاندان خود را معرفی کنند. تهدید دوم، که امام(ع) به فرصت تبدیل کردند، در زمینه تبلیغ دین و آموزش عقاید اسلامی بود؛ می‌بینیم که آن حضرت قادر بودند عقاید اسلامی را از طریق صحیفه سجادیه آموزش دهند.

وی اظهار کرد: تهدید سوم که بسیار قوی ارائه شد، گزارش اخبار کربلاست؛ هیچ‌کس اجازه نداشت در آن دوران از حوادث کربلا سخن بگوید، ولی امام سجاد(ع) بهترین روش را برای شرح وقایع کربلا را یافتند؛ هر بار که آن حضرت واقعه غم‌انگیزی را می‌دیدند، از آن به ‌عنوان فرصت استفاده می‌کردند تا برای مردم حوادث کربلا را شرح دهند؛ٰ مثلاً می‌فرمودند: آه پدرم و برادرم به چنین روشی شهید شدند. به ‌این ‌ترتیب مردم می‌توانستند بیشتر در مورد کربلا حرف بزنند.

یادآوری می‌شود در حاشیه برگزاری دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) در استان هرمزگان، از مادران شهیدان محمد و علی رضایی و اسحق و گنجعلی دارا، از شهدای دوران دفاع مقدس و خلیل تختی‌نژاد، دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان، با اهدای لوح و تمثال مبارک تجلیل به عمل آمد و مجوز مرکز نیکوکاری امام سجاد(ع) صادر شد. همچنین در این مراسم، از کتاب «شبی که T۲ معراج شد» با موضوع خاطرات پاسدار شهید «خلیل تختی نژاد»، دومین شهید مدافع حرم استان هرمزگان، رونمایی شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل