ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ٢٢:٢٨        شماره خبر: ١١٣٣٦٣          پرینت

دومین جلسه سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی در مجلس روضه امام حسین(ع) به صورت مجازی

گروه خبر: دومین جلسه روضه سیدالشهدا(ع) با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با عرض تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) و یاران ایشان، ابراز داشت: این عزاداری‌ها حقیقتاً منشأ حیات معنوی فردی و اجتماعی ماست و همه ما به شکل جدی، نیازمند حضور در این محافل و یادآوری حادثه بزرگ و عبرت‌آموز عاشورا هستیم.

رئیس جامعةالمصطفی حادثه کربلا را رویداد مهم تاریخی با ابعادی گسترده دانست و خاطرنشان کرد: لازم است همواره به این حادثه بزرگ پرداخته شود و از نکاتی که برای زندگی و حیات ما مؤثر است، درس بیاموزیم و حقایق و ابعاد این ماجرا را درک نماییم.

وی یکی از پیام‌های واقعه کربلا را اهمیت حضور دین در صحنه اجتماعی دانست و گفت: با نگاهی به حادثه کربلا، درمی‌یابیم که نمی‌توان گفت دین فقط امر قلبی است و می‌تواند با هر ساختار و حاکمیتی سازگار گردد، بلکه باید کوشید دین در ساختار اجتماعی حضور مؤثر یابد و این یکی از درس‌های بزرگ حادثه کربلاست.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به اهمیت نقش نخبگان در جامعه، یادآور شد: اگر خواص و مؤثرین جامعه در برابر انحرافات سکوت نمایند و به وظایف خود مانند امر به معروف و نهی از منکر عمل ننمایند، نتیجه آن، روی کار آمدن حکومت ظلم خواهد بود. در روایاتی متعدد مانند خطبه حضرت سیدالشهدا(ع) در منا یا وصیت‌نامه امیرالمؤمنین(ع)، بیان شده است که اگر عامه مردم و به ویژه خواص، که موضع‌گیری آنان در حرکت‌های اجتماعی مؤثر است، در زمینه امر به معروف و نهی از منکر و جلوگیری از انحرافات اقدامی ننمایند، اشرار بر جامعه مسلط می‌شوند و دیگر دعای آنان نیز برای رهایی از این شرایط مستجاب نخواهد شد.

رئیس جامعةالمصطفی حرکت امام حسین(ع) و یاران ایشان را در حادثه عاشورا، اقدامی الهی برای اصلاح امور امت خواند و تصریح کرد: در تاریخ اسلام، به ویژه پس از حادثه کربلا، قیام‌هایی صورت گرفت که بسیاری از آنها در حقیقت جنگ قدرت بود، ولی حرکت امام حسین(ع) و همراهان ایشان تنها با انگیزه الهی و با هدف اصلاح و خیرخواهی امت اسلامی بود و ارتباطی با جنگ قدرت و درگیری‌های قومی و قبیله‌ای نداشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: امام حسین(ع) در فرازی از بیانات خود می‌فرمایند حرکت ما، رقابت برای دستیابی به سلطنت و قدرت و کسب مطامع دنیوی نیست، بلکه هدف، آشکار نمودن پرچم‌های حق، اصلاح بلاد اسلامی و آسایش مظلومان با اجرای احکام الهی است.

وی در تبیین پیام دیگری از حادثه عاشورا اذعان داشت: وقتی انحراف و ظلمی در اجتماع مسلمانان ظاهر می‌گردد، لازم است که با همه وجود برای مقابله با این انحراف ورود نمود و توجیه آنکه این ظلم در نقطه دیگری از عالم رخ می‌دهد و ارتباطی به ما ندارد، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. امام حسین(ع) نیز می‌توانستند در مدینه به زندگی شخصی خود بپردازند و حتی به مباحث علمی محض مشغول شوند و کاری به ظلم و انحراف در جامعه نداشته باشند، ولی این رویکرد با منطق اسلامی، اهل‌بیتی و عاشورایی قابل جمع نیست.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به تأکید روایات بر ایستادگی در برابر ظالم و همراهی با مظلوم، اظهار داشت: این توجیه که به ما مربوط نیست امروز چه جنایاتی در گوشه‌ای از جهان اسلام رخ می‌دهد، با منطق عاشورایی همخوانی ندارد. هنگامی که ارزش بزرگی مانند اصل دین خدا در خطر افتاد، لازم است تا حد جان‌فشانی، در برابر چنین انحرافاتی ایستادگی و مقاومت نماییم.

وی یکی از درس‌های مهم حادثه کربلا را زیان‌های دلبستگی به مطامع دنیوی برشمرد و یادآور شد: تعلقات دنیوی، انسان را در بزنگاه‌های بزرگ زمین‌گیر می نماید. هر قدر که انسان به امور دنیوی تعلق خاطر بیشتری داشته باشد، در شرایط حساس بیشتر با خطر تعلل و لغزش مواجه می‌گردد. امام حسین(ع) در توصیف جامعه آن زمان می‌فرمایند: مردم بنده دنیا شده‌اند و تنها اسم دین را می‌آورند، ولی تا زمانی اهل دین هستند که معیشتشان به خطر نیفتد و زمانی که امتحانی پیش بیاید، اکثریت خود را کنار می‌کشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: بسیاری از یاران امام حسین(ع) در حادثه کربلا، از افراد به ظاهر عادی بودند، ولی تعلقات دنیوی را کنار گذاشتند و در زمانی که امتحان بزرگ کربلا پیش آمد، پای کار ایستادند و برای جان‌فشانی در راه حق، از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. در برابر جمعیت انبوه سپاه دشمن، قلبی مستحکم و ایمانی استوار نیاز است تا انسان دچار سستی نگردد.

رئیس جامعةالمصطفی یکی از درس‌های مهم کربلا را مقام تسلیم و رضای حضرت سیدالشهدا(ع) در اوج ابتلائات و دشواری‌ها دانست و خاطرنشان کرد: این درس‌ها و پیام‌های مهم عاشورایی در طی تاریخ به ما رسیده است تا از آنها بهره ببریم و تا زمان تحقق وعده الهی و استقرار حکومت حق، این موج عظیم ادامه خواهد یافت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل