ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٠:٠٩        شماره خبر: ١١٣٣٦٧          پرینت

نماینده جامعةالمصطفی در پاکستان بیان کرد

موفقیت المصطفی در پر کردن خلاء‌های قرآنی مدارس علمیه پاکستان

نماینده جامعةالمصطفی در پاکستان گفت: المصطفی در پرکردن بسیاری از خلاء‌های قرآنی در مدارس علمیه پاکستان موفق عمل کرده است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن دادسرشت، نماینده جامعةالمصطفی در پاکستان، در گفت‌وگویی، در خصوص فعالیت‌های این نهاد در اسلام آباد، به ‌ویژه پیش از شیوع کرونا، اظهار کرد: نمایندگی المصطفی از سال‌های قبل در پاکستان فعال بود، ولی دفتر مستقل این مجموعه هشت سال پیش افتتاح شد و با تأسیس آن، فعالیت‌ها متنوع‌تر گشته است.

وی افزود: بسیاری از مدارس با المصطفی طرف قرارداد هستند و ما در مرحله اول، استادان مدارس را تأمین می‌کنیم و در تأمین متون درسی و کمک‌های موردی برای تعمیرات و اصلاح ساختمان و تجهیزات مدارس فعالیت داریم.

حجت الاسلام والمسلمین دادسرشت تصریح کرد: در نمایندگی المصطفی، علاوه بر ظرفیت‌های موجود، چهار مدرسه تأسیسی نیز وجود دارد که دو مدرسه ویژه خواهران و برادران در اسلام‌آباد و دو مدرسه در کراچی به همت این نمایندگی فعال است که در مدارس المصطفی برخلاف دیگر مدارس پاکستان، برخی رشته‌های ارشد برادران و خواهران نیز تدریس می‌شود و برادران به منظور تکمیل کارشناسی و ادامه تحصیل در ارشد و دکتری، به قم مهاجرت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه در نمایندگی پاکستان، چهار مجله منتشر می‌شود، افزود: بخشی از چاپ این مجلات بر عهده معاونت پژوهش مدارس و برخی از مجله‌ها به همت معاونت پژوهش نمایندگی تهیه می‌شود. در ضمن، در این نمایندگی مجله خبری منتشر می‌شود که اخبار مهم پاکستان و فعالیت‌های نمایندگی و حوزه‌ها را منعکس می‌کند.

نماینده جامعة‌المصطفی در پاکستان بیان کرد: در کنار این برنامه‌ها، فعالیت‌های قرآنی در چند بخش دنبال می‌شود که اعزام مدرسین قرآنی به حوزه‌ها برای دروس مرتبط به قرآن مانند حفظ و تجوید، بخشی از آن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دادسرشت گفت: نمایندگی المصطفی اجرای مسابقات قرآنی را به صورت سالانه بین مدارس در پاکستان برعهده دارد؛ در سال ۱۳۹۵، نخستین المپیاد و مسابقات قرآنی بین پنجاه حوزه آغاز شد و هر ساله ادامه داشته است و در سال پیش ، شصت حوزه در این مسابقات شرکت و حدود ۱۸۰۰طلبه برادر و خواهر در این برنامه حضور فعال داشتند.

 

برگزاری چهل دوره تربیت مربی قرآن کریم

وی تصریح کرد: همچنین در چهار سال گذشته، نزدیک به چهل دوره تربیت مربی قرآن در مدارس برگزار شد که در کلاس‌ها بین پانزده تا ۲۵ نفر حضور داشتند. این دوره‌ها آزاد هستند و افراد با علاقه خود ثبت نام می‌کنند. این فعالیت‌ها در سال جدید تحصیلی نیز ادامه خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین دادسرشت بیان کرد: بخشی از فعالیت‌های قرآنی، تشکیل کلاس‌های قرآنی و تفسیری در حوزه‌های علمیه است که در هر ترم پنج کلاس با موضوع قرآنی در حوزه‌ها برگزار می‌شود. اهدای قرآن، قلم قرآنی و نرم‌افزار قرآنی به مدارس و طلاب، از فعالیت‌های نمایندگی است. از دیگر فعالیت قرآنی المصطفی، برگزاری نشست‌ها و محافل انس با قرآن است که در چند سال گذشته بیش از صد برنامه نشست اجرا شده است.

استاد جامعة‌المصطفی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های قرآنی نمایندگی، ارزیابی قرآنی طلاب حوزه‌هاست که به صورت مستمر در هر ترم اجرا می شود. تأسیس بانک اطلاعات قرآنی در نمایندگی که تمام فعالیت‌های قرآنی مدارس و طلاب در آن جمع‌آوری می‌شود، یکی دیگر از فعالیت‌های قرآنی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دادسرشت خاطرنشان کرد: مردم پاکستان احساس اخوت شدیدی با ما دارند و به جمهوری اسلامی ایران بسیار علاقه‌مند هستند. اهل سنت و به ویژه دانشمندان در دانشگاه‌ها، تمایل زیادی برای گفت‌وگو با علمای شیعه دارند. در واقع مردم عموماً و دانشمندان خصوصاً نگاه مثبتی به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی و جامعةالمصطفی دارند.

وی بیان کرد: جمعیت پیروان مکتب اهل بیت(علیهم‌ السلام) در پاکستان بیش از چهل میلیون نفر برآورد می‌شود و حدود چهارصد مدرسه و حوزه علمیه مربوط به پیروان مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) در پاکستان فعال است، ولی همه هم‌ سطح نیستند و حوزه‌هایی که از امکانات و تعداد طلبه مناسب برخوردار هستند، با ما قرارداد همکاری دارند.

نماینده جامعة المصطفی(ص) در پاکستان اظهار کرد: بیست درصد از جمعیت بیش از ۲۲۰میلیون نفری پاکستان پیرو مکتب اهل بیت(علیهم السلام) هستند که بیش از چهل میلیون نفر می‌شود و بقیه عموماً اهل سنت و درصدی مسیحی و پیروان ادیان دیگر هستند. اکثریت اهل سنت، بریلوی و دارای مشترکاتی با مکتب ائمه(علیهم السلام) بوده، احترام ویژه ای برای اهل بیت(علیهم‌السلام) قائل و به نظام جمهوری اسلامی علاقه‌مندند.

وی خاطرنشان کرد: گروه اقلیت دیوبندی‌ها نیز از اهل سنت و دارای گرایش‌های سلفی هستند، ولی سایر اهل تسنن مواضع مثبتی دارند.

حجت الاسلام والمسلمین دادسرشت بیان کرد: پیش از کرونا در چند کنفرانسی که نمایندگی برگزار کرد، برادران اهل سنت حضور فعال داشتند و در جریان کرونا به مناسبت ایام وحدت وبیناری برگزار شد که سه تن از اندیشمندان اهل سنت و شیعه به صورت مستقیم در این سمینار مجازی حضور داشتند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل