ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٤٤        شماره خبر: ١١٣٣٨٦          پرینت

به همت معاونت فرهنگی- تربیتی جامعةالمصطفی برگزار شد

نخستین جلسه سلسله مباحث گفتمانی بیانیه گام دوم انقلاب

دوره دانش افزایی بصیرتی، از سلسله مباحث گفتمانی بیانیه گام دوم انقلاب به همت معاونت فرهنگی- تربیتی جامعةالمصطفی و با سخنرانی حجت الاسلام منصوری برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام منصوری پیش از ظهر امروز در نخستین جلسه دوره دانش افزایی بصیرتی از سلسله مباحث گفتمانی بیانیه گام دوم انقلاب، که با حضور نمایندگان انجمن ها و تشکل های فرهنگی- تربیتی المصطفی برگزار شد، احیای سنت، اجرای احکام و اطلاح امت را سه محور اصلی قیام اباعبدالله الحسین(ع) دانست و اذعان داشت: در صورت اصلاح امت، احیای سنت الهی و در نتیجه مرحله اجرای احکام الهی به منصه ظهور و بروز خواهد رسید.

وی با تأکید بر اینکه فلسفه ولایت و امامت بر توانایی در فهم و اجرای حکم الهی استوار است، خاطرنشان کرد: ولایت فقیه ادامه رسالت فهم مبانی دینی و به دنبال آن اجرای حکم الهی است.

سخنران نشست ترقی وحی، ابلاغ وحی، تعلیم وحی، تبیین و اجرای وحی را از مهم‌ ترین مناسب انبیای الهی دانست و خاطرنشان کرد: مهم ترین رسالت اهل بیت(علیهم السلام)، تبیین و اجرای احکام الهی است.

تشریح فرازهایی از آیه ۵۵ سوره یوسف نیز از دیگر موضوعاتی بود که حجت الاسلام منصوری بدان اشاره نمود و اظهار داشت: این آیه به خوبی به این نکته اشاره دارد که رهبر جامعه اسلامی باید دانایی و توانایی در فهم و اجرای حکم الهی داشته باشد و علاوه بر قدرت تبیین و اجرا، باید از حکم الهی نیز صیانت نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبیین فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ابرازداشت: بیانیه گام نخست انقلاب را می توان در قالب کتاب عهد مشترک مشاهده نمود؛ بیانیه گام نخست و گام دوم انقلاب در چهارده محور مشترک است.

سخنران نشست با بیان اینکه بیانیه گام نخست، مرحله هست و نیست های انقلاب و در بردارنده نگاه بینشی نسبت به وجود انقلاب را تعریف نمود، خاطرنشان کرد: در بیانیه گام دوم انقلاب، بایدها و نبایدهای انقلاب اسلامی به خوبی تشریح و تبیین شده است.

حجت الاسلام منصوری ضمن اشاره به سخنان امام خمینی(ره) درباره فلسفه انقلاب اسلامی، ابراز داشت: امام خمینی(ره) در سال 1342 در سخنانی دولت اسلامی، بیداری اسلامی و بیداری جهانی را سه مرحله مهم و اساسی انقلاب اسلامی ذکر کردند.

مدرس دوره بصیرت افزایی گفتمان بیانیه گام دوم انقلاب تبیینی درباره جریان های استعمارستیز تاریخ معاصر ایران ارائه نمود و یادآور شد: امام خمینی(ره) با تمسک بر شعار استکبارستیزی، مقابله با استکبار جهانی را در دستور کار خود قرار دادند.

حجت الاسلام منصوری در ادامه به تقابل جریانی اسلام و استکبار اشاره و با تأکید بر اینکه بیانیه گام دوم به خوبی راه برون رفت از نقشه جریان های نفوذ و نفاق برای تغییر نظام انقلابی را تبیین می‌کند، خاطرنشان کرد: روش، راهکار، راهبرد و هدف مهم ترین چارچوبی است که توأمان به وسیله غربی ها و غرب گرایان دنبال می گردد.

وی با بیان اینکه در شرایط کنونی مذاکره با امریکا مهم ترین پایه، ابزار یا روش شکل دهی به اهداف استکبار جهانی است، خاطرنشان کرد: غرب گرایان با تمسک بر مذاکره به دنبال ایجاد ارتباط و در نتیجه شکل دهی به تعامل منجر به ادغام با استکبار است و از سویی دیگر، غرب با تأکید بر مذاکره به دنیال ایجاد و تقویت نفوذی است تا بدان ضمن استحاله، مهار انقلاب را در دستور کار خود قرار دهد.

حجت الاسلام منصوری با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، جریان شناسی دقیقی نسبت به نفوذ و نفاق برای تغییر مبانی انقلاب اسلامی ارائه داده است، خاطرنشان کرد: امامت، امت، عدالت، استیفای حقوق مستضعفین و استکبارستیزی، از مهم ترین مبانی انقلاب اسلامی به شمار می روند.

سخنران این نشست تصریح کرد: استکبار جهانی با تمسک به جبهه های مختلف نفوذ و نفاق، مبانی متفاوتی را بازتعریف نموده، به جای امت از واژه رهبر، و برای امت از عنوان ملت و نیز عدالت را با توسعه، استیفای حقوق مستضعفین را با قشر آسیب پذیر و استکبارستیزی را با قدرت جهانی تغییر می دهد.

وی ضمن تشریح هندسه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی؛ انقلاب اسلامی، نظام سازی، تشکیل دولت اسلامی، جامعه اسلامی و در نتیجه احیا و شکل گیری تمدن نوین اسلامی را مهم ترین مراحل انقلاب برشمرد و اذعان داشت: انقلاب اسلامی هم اکنون تنها مسیر زمینه سازی ظهور بقیةالله(عج)، مسیر محو نظام سلطه، گفتمان جمع سالم دنیا و آخرت در زندگی بشری و کارخانه انسان سازی الهی است.

حجت الاسلام منصوری علم، معنویت، اقتصاد، عدالت، مبارزه با استکبار، استقلال، آزادی، عزت ملی و سبک زندگی را از راهبردهای عملی گام دوم انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: محورهای راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی بر پایه ایجابی(جهاد تمدنی جوانان) و بحث سلبی (طرد استکبار از جهان اسلام و منطقه) استوار است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل