ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١١:٤٧        شماره خبر: ١١٣٥١١          پرینت

حضرت آیت‌الله نوری همدانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعةالمصطفی تصریح کرد

تفقه در دین؛ هدیه‌ پایان‌ناپذیر الهی

گروه خبر: حضرت آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه تفقه در دین همچون هدیه‌ای الهی است که هیچ گاه کهنه نمی‌شود، اظهار داشت: اخلاص و روح یقین و ایمان، علم و نورانیت خاصی را در دل انسان پدیدار می کند. جسم چنین انسان هایی در دنیاحضور داشته، روحشان با خداوند متعال ارتباط دارد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌‌رسانی جامعةالمصطفی، حضرت آیت‌الله نوری همدانی در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹جامعةالمصطفی با موضوع «تنوع‌بخشی به شیوه‌های آموزشی جامعةالمصطفی در دوره پساکرونا»، که به صورت برخط ارائه شد، تصریح کرد: شجره طیبه جامعةالمصطفی روز به روز درخشش بیشتری در جهان دارد.

استاد درس خارج حوزه علمیه با تأکید بر اینکه اسلام در آغاز طلوع خود گروه و کادری را به عنوان مجاهدان تربیت نمود، یادآور شد: این مجاهدان در برابر دشمنان اسلام به رزم می‌پرداختند و برای حفظ اسلام گام برمی‌داشتند و همواره خداوند متعال گرمابخش وجود ایشان بود.

معظم‌له، در ادامه، به احادیثی از نبی مکرم اسلام(ص) اشاره نمود و اذعان داشت: همیشه باید دشمنان اسلام رعب و وحشت داشته باشند تا به خود جرئت ندهند در برابر اسلام صف‌آرایی نمایند؛ در گستره تاریخ، مجاهدان اسلام با قدرت زیاد توانستند در راه وظیفه خود گام‌های مستحکمی بردارند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه پیامبر اسلام(ص) با الهام از جانب خداوند، گروه فقهای راه اسلام و فراگیران ابعاد دین را تربیت نمودند، خاطرنشان کرد: ایشان مواریث انبیا و ائمه(علیهم‌السلام) را حفظ، منتشر و بیان نموده، در اوج دانش و فرهنگ اسلامی قرار داشتند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی افزود: براساس آیات الهی، از هر فرقه، طایفه و گروهی باید عده‌ای در مسیر تفقه دین گام بردارند و اسلام را در تمام ابعاد فراگرفته، احکام اسلام را برای مردم بیان نمایند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه طلاب و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی باید فقه را به خوبی مطالعه کنند و با فقه مقارن آشنا باشند، خاطرنشان کرد: طلاب و دانش‌پژوهانی که از صد کشور جهان دور هم جمع شده‌اند، از افتخارات جامعة‌المصطفی به شمار می‌روند؛ این عزیزان باید در کنار تسلط با فقه مقارن، با امتیازات فقه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) آشنا باشند.

معظم‌له ضمن معرفی کتاب‌های ارزشمندی برای آشنایی با اصول و چارچوب علمی پیامبر اعظم(ص)، درباره کادرسازی و تربیت نیروی انسانی تصریح کرد: پیامبر اسلام(ص) در مسیر تربیت فقها کوشیدند اندیشمندانی مانند شیخ مفید، شیخ طوسی و سیدمرتضی را تربیت نمایند تا به درستی حافظ فرهنگ اصیل اسلامی باشند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی ادامه داد: دانشجویان عزیز، که از کشورهای مختلف در جامعةالمصطفی تحصیل می‌کنند، لازم است در کنار آشنایی با فقه مقارن، کار خود را براساس اخلاص و معامله با خداوند متعال انجام دهند؛ با جدیت درس بخوانند، زیرا انسان‌های تنبل به هیچ جایگاهی دست نخواهند یافت. همت بلند، اراده قاطع و اهتمام به نماز شب، تهجد و سحرخیزی و ارتباط با خدا، نورانیت مثال‌زدنی در دل انسان ایجاد می‌کند.

استاد درس خارج حوزه علمیه، در بخش دیگری از سخنان خود، به فرازهایی از کلمات قصار نهج‌البلاغه و خطاب امیرالمؤمنین علی(ع) به کمیل اشاره نمود و اذعان داشت: هیچ گاه زمین از حجت خداوند خالی نیست و انقلاب اسلامی نیز حجت الهی در زمین بود که در برابر کمونیسم و کاپیتالیسم زمان، که علیه دین صف‌آرایی کرده بودند، ایجاد شد.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی افزود: یک فقیه به یاری خدا و همت مردم، توانست قیام جهان‌شمولی را رقم بزند و شمه‌ای از اسلام ناب را در عرصه زندگی جاری نماید؛ این بیداری در حال گسترش بوده، نور امیدی در دل آزادگان و مستضعفان جهان ایجاد نموده است.

استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه تفقه در دین همچون هدیه‌ای الهی است که هیچ گاه کهنه نمی‌شود، اظهار داشت: اخلاص و روح یقین و ایمان، علم و نورانیت ویژه‌ای در دل انسان پدیدار می‌کند. جسم چنین انسان‌هایی در دنیاحضور و روحشان با خداوند متعال ارتباط دارد و برای نشر حقیقت اسلام، مردم را به دین دعوت می‌کنند. این انسان‌ها از چنان جایگاهی برخوردار هستند که امیرالمؤمنین(ع) اشتیاق دیدار ایشان را مطرح می‌سازند.

معظم‌له با تأکید بر اینکه باید قدر و جایگاه حضور در جامعةالمصطفی به عنوان شجره طیبه غنیمت شمرده شود و برای معرفی اسلام ناب به جهانیان کوشاتر از همیشه گام برداریم، اظهار داشت: براساس وعده الهی، دنیا از آن انسان‌های صالح است.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تقدیر از مدیران و استادان جامعةالمصطفی، تأکید کرد: ما خود را سربازان امام زمان(عج) می‌دانیم؛ از این رو، همواره باید در مسیر سربازی حجت خدا گام‌های مستحکمی در نشر مبانی دینی برداریم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل