ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٥٤        شماره خبر: ١١٣٥٧٩          پرینت

در پانزدهمین پیش نشست کنگره «امام سجاد(ع)» تصریح شد

صحیفه سجادیه؛ ترسیم کننده حقیقت انسان متعالی و کامل

گروه خبر: حجت الاسلام والمسلمین شهامت با بیان اینکه صحیفه سجادیه حقیقت انسان متعالی و کامل را ترسیم نموده است، گفت: تمام دعاهای صحیفه سجادیه در مسیر رشد انسان است؛ این رشد توأمان، تمام شئون آدمی را دربرگرفته، تعالی بخش تمام ابعاد وجودی آدمی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین شهامت در نشست علمی «انسان ملکوتی در آینه صحیفه سجادیه»، از سلسله پیش نشست‌های دهمین کنگره بین‌المللی «امام سجاد(ع)»، که به صورت برخط و با مشارکت طلاب و دانش پژوهان جامعةالمصطفی برگزار شد، با بیان اینکه مکاتب غیرالهی اصل را انسان محوری می دانند و آن را مبنا برای همه چیز، حتی تأمین سعادت و کمال انسان به ما هو انسان معرفی قرار می دهند، خاطرنشان کرد: در آموزه‌های ادیان الهی به ویژه در اسلام عزیز، جز با خدامحوری و توجه به ذات اقدس الهی انسان نمی توان به کمال، قرب و عزت و سربلندی دنیوی و اخروی دست یافت؛ در پرتو ارتباط با خداوند متعال، توانایی های آدمی شکوفا می شود.

سخنران این نشست، در ادامه، به فرازهایی از قرآن کریم اشاره نمود و اذعان داشت: اتصال به مبدأ فیض، محور سعادت انسان است؛ شکوفایی انسان زمانی خواهد بود که آدمی به مبدأ فیض و عالم بالا متصل گردد.

وی با بیان اینکه برای اتصال به مبدأ هستی روش های مختلفی برای انسان تعریف شده است، خاطرنشان کرد: اسلام جایگاهی را تعریف نموده است که انسان می تواند با تمسک و در پرتو آن به مقامی برسد که تمام شئون آدمی تکمیل گردد.

حجت الاسلام والمسلمین شهامت با اشاره به اینکه سید الساجدین(ع) در دعایشان، از انسان عالی و راقی بحث نموده‌اند که از آن به ولی الله و رسیدن به مقام خلیفةالله یاد می شود، خاطرنشان کرد: صحیفه سجادیه حقیقت انسان متعالی و کامل را ترسیم نموده است؛ تمام دعاهای صحیفه در مسیر رشد انسان است؛ این رشد توأمان، تمام شئون آدمی را دربرگرفته، تعالی بخش تمام ابعاد وجودی آدمی است.

وی با تأکید بر اینکه امام زین العابدین(ع) قهرمان میدان بزرگ پرورش و تعالی انسان هستند، خاطرنشان کرد: امام سجاد(ع) به وسیله دعا مکتب عظیمی برای تربیت انسان و نشان دادن ویژگی‌های انسان متعالی ترسیم نمودند.

سخنران این نشست افزود: امام سجاد(ع) حقیقت انسانیت را در فرازهای دعای صحیفه سجادیه به خوبی تبیین نموده است؛ تعریفی که دین و ادعیه اهل بیت(علیهم السلام) با محوریت قرآن کریم از انسان مطرح می کند، «الانسان موجود حی مؤمن، حامد و شاکر» است.

وی با بیان اینکه انسان حی موجودی انذارپذیر و بشارت پذیر است، خاطرنشان کرد: انسان حقیقی  با تمسک به نعمات الهی به مقام حمد و شکر الهی می رسد. انسان بدون شکر منعم، انسان نیست. انسان خداشناس همواره شاکر است و این شاکر بودن درباره فرزند، خانواده، جامعه و... معنا می یابد، به گونه ای که دیگران در ارتباط با این انسان، احساس لطف و امنیت می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شهامت با بیان اینکه راز و نیاز الهی، انسان را به مقام اعلی علیین سوق می‌دهد، خاطرنشان کرد:  حمد و مقام شکر انسان را ملکوتی و در دنیا و آخرت روسفید خواهد کرد و در جوار ذات اقدس الهی قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه حمد و شکر باری تعالی انسان را در تزاحم با فرشته های مقرب الهی قرار می‌دهد و آدمی می تواند بالاتر از فرشتگان باشد، تصریح کرد: صحیفه سجادیه ظرفیت عظیمی برای فعال سازی و ارتقای ابعاد مختلف روحانی و نفسانی آدمی را با ابزار دعا فراهم نموده است.

سخنران نشست با تأکید بر اینکه با الهام از دعاهای صحیفه سجادیه می توان در ردیف مقام شهیدان قرار گرفت، یادآور شد: امام سجاد(ع) در تمام دعاهایشان جایگاه نبی مکرم اسلام(ص) را به عنوان اسوه و الگوی جهان به خوبی ترسیم و تبیین می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین شهامت افزود: انسان کامل و ملکوتی که صحیفه سجادیه معرفی می کند، مأموران خداوند متعال و همواره در تعامل با فرشتگان الهی هستند. اینان هرگز از شیدایی و عشق الهی کوتاهی و غفلت نمی کنند.

سخنران این نشست، در ادامه سخنان خود، ضمن اشاره به فرازهای دیگری از ادعیه صحیفه سجادیه آمال و آرزوهای انسان را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: دعاهای صحیفه سجادیه آمال و آرزوهای متعالی را نیز به انسان یاد می دهد.

وی با تأکید بر اینکه براساس مبانی دینی، ارزش انسان به قدر همت اوست، خاطرنشان کرد: همت انسان هر اندازه افزون تر، ارزش او بیشتر خواهد بود. انسان کوشا و مخلص به خداوند متصل می‌گردد؛ از این رو، هیچ کسی نمی تواند وی را حقیر و کوچک نماید.

حجت الاسلام والمسلمین شهامت، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تشریح حماسه کربلایی و خطبه های گهربار سیدالساجدین(ع) در برابر دشمنان دین الهی، تصریح کرد: تا وارد دعاهای اهل‌بیت(علیهم السلام) نشویم، مزه اسلام ناب را نخواهیم چشید؛ انسان با غور در مناجات اهل‌بیت(علیهم‌ السلام)، مزه واقعی و شیرین اسلام ناب محمدی(ص) را خواهد چشید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل