ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٣٩        شماره خبر: ١١٣٧٠٥          پرینت

سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی در همایش «مؤلفه‌های تمدن‌ساز در بیانیه گام دوم انقلاب»

گروه خبر: همایش «مؤلفه‌های تمدن‌ساز در بیانیه گام دوم انقلاب (عقلانیت، عدالت، معنویت، وحدت)» صبح امروز با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط، به همت نمایندگی جامعة‌المصطفی در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به اینکه مفهوم تمدن اسلامی، صحت و سقم، شاخص‌ها و امکان تحقق آن، همواره محل بحث و گفت‌وگوی اندیشمندان بوده است، اذعان داشت: به گواهی تاریخ، اسلام در بنا نهادن تمدن جهانی، با همه ویژگی‌هایی که برای آن برشمرده می‌شود، موفق بوده است و در کنار همه تمدن‌هایی که در نقاط مختلف عالم پدید آمدند، به اعتراف مورخان و تمدن‌پژوهان، مسلمانان قرن‌ها پرچم‌دار علم و تمدن بودند.

وی شکل‌گیری تمدن اسلامی را بر پایه شاخص‌های برآمده از فرهنگ اسلامی دانست و گفت: شکل‌گیری تمدن‌ها نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است، مانند برخورداری از سرزمین گسترده و جمعیت چشمگیر که مسلمانان در دوران گذشته و شرایط کنونی، از این دو مؤلفه به خوبی برخوردار بوده‌اند.

رئیس جامعةالمصطفی عنصر سوم تمدن‌ساز را برخورداری از شالوده فرهنگی برشمرد و یادآور شد: فرهنگ عمومی هر مجموعه انسانی، در شکل‌گیری یا عدم شکل‌گیری تمدن نقش‌آفرین است. برخورداری از انسان‌شناسی و جهان‌شناسی، از عناصر مهم شکل‌گیری تمدن به شمار می‌رود. طبیعتاً تمدن برآمده از نگاه مادی به انسان و جهان، با تمدن برگرفته از نگاه معنوی به این دو مقوله بسیار فرق خواهد داشت.

وی ارائه الگو برای زندگی اجتماعی را از پیش‌نیازهای شکل‌گیری تمدن برشمرد و خاطرنشان ساخت: اگر فرهنگی توانایی ارائه الگوی زندگی اجتماعی و به ویژه اداره جهان را در عصر کنونی نداشته باشد، نمی‌تواند مدعی پایه‌ریزی تمدن جهانی باشد؛ بنابراین، برخورداری از احکام، قوانین و الگوی اخلاقی و بروز آن در علم، صنعت، اقتصاد، هنر و دیگر ابعاد زندگی اجتماعی، از ضرورت‌های فرهنگی شکل‌گیری هر تمدن به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تمدن برآمده از نگاه ایمانی را با تمدن‌های مادی‌محور بسیار متفاوت دانست و تصریح کرد: اسلام به عنوان آیین اجتماعی، که از جهان‌بینی برخوردار است و نظام اجتماعی نیز ارائه می‌نماید، از مؤلفه‌های لازم برای ساخت تمدنی بهره می‌برد که عنصر اساسی و زیرساختی مؤثر در آن، ایمان است.

وی عنصر دوم نقش‌آفرین در تمدن اسلامی را اخلاق و معنویت خواند و افزود:نگاه اجتماعی به دین، عنصر سوم در شکل‌گیری تمدن اسلامی است؛ دین براساس فرهنگ اسلامی، دستورالعمل اجتماعی و واجد نظام اجتماعی است و تنها به عنوان عنصر فردی و شخصی دیده نمی‌شود. از نگاه اسلام، دین پدیده‌ای اجتماعی است و باید در عرصه روابط اجتماعی و جهانی نقش‌آفرین باشد.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: مؤلفه بعدی تمدن اسلامی، تشویق اسلام به علم و علم‌آموزی است. فرهنگ ترویج علم و تکریم عالمان، در اسلام ریشه‌دار است. کمتر تفکر و آیینی در جهان دیده می‌شود که به اندازه اسلام، به علم‌آموزی و شناخت رازهای هستی تأکید داشته باشد و مرتبه و مقام انسان را در کنار ایمان، به میزان بهره‌مندی او از علم تعریف نماید.

وی عدالت‌خواهی را عنصر بعدی شکل‌گیری تمدن اسلامی برشمرد و تصریح کرد: عدالت‌خواهی در احکام اسلامی موج می‌زند و از اسلام به عنوان پرچم‌دار عدالت یاد می‌گردد. در جامعه جهانی امروز، از صلح بسیار سخن گفته می‌شود، ولی صلح بدون عدالت نمی‌تواند انسان را به جامعه آرمانی برساند. عدالت در روابط اجتماعی و جهانی، عنصر اساسی شکل‌گیری تمدن اسلامی به شمار می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ترویج و تشویق به کار و تلاش برای آباد نمودن جهان را از دیگر عنصرهای مؤثر در بنا نهادن تمدن اسلامی دانست و گفت: گوشه‌نشینی و عزلت در اسلام مذموم است و تلاش برای آبادی و عمران عالم، از زیرمجموعه‌های فرهنگ اسلامی به شمار می‌آید. اگر ملتی قائل به ضرورت کار و تلاش نباشد، هرگز پیشرفت نخواهد کرد و نمی‌تواند پدیدآورنده تمدن جهانی باشد.

وی روحیه عزت‌خواهی را از دیگر مؤلفه‌های فرهنگی تحقق تمدن اسلامی برشمرد و اظهار داشت: براساس آموزه‌های اسلامی، مسلمانان همواره به دنبال عزت هستند. جامعه اسلامی باید عزیز و برتر باشد و این برتری، نه به معنای سلطه بر دیگر ملت‌ها و تمدن‌ها، که به معنای پیشرو بودن در همه عرصه‌های علمی و تمدنی است.

رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر ضرورت برخورداری از نگاه جهانی در شکل‌گیری تمدن‌ها، ابراز داشت: با نگاه محلی و منطقه‌ای نمی‌توان تمدن جهانی را رقم زد. اسلام خود را مبشر پیام جهانی و تنها اندیشه‌ای به وسعت همه عالم و فراتر از مرزها و جغرافیا می‌داند که می‌تواند تمدن جهانی پدید آورد.

وی، در ادامه سخنان خود، خاطرنشان کرد: تمدنی که از این فرهنگ و شاخص‌ها ساخته می‌شود، معناگرا و متعالی است. در مقابل، فقدان هر یک از این عناصر می‌تواند موجب پدید آمدن تمدنی متفاوت شود؛ همان گونه که شاهد هستیم، در دنیای امروز، نگاه مادی‌گرایانه و غیرالهی در روابط اجتماعی و شکل‌گیری تمدن‌ها نمود یافته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به تلاش اندیشمندان مسلمان در قرن‌های اخیر برای دستیابی به آرمان بازسازی تمدن اسلامی، بیان داشت: امروز نخبگان و عموم مسلمانان، نوعی از خودآگاهی را تجربه می‌نمایند و به عقب‌افتادگی خویش در قرن‌های گذشته پی برده و به فکر علاج آن برآمده‌اند. عده‌ای از روشن‌فکران برای جبران این عقب‌ماندگی پیشنهاد کردند مقلد تمدن‌های جدید شویم و مسیر آنان را دنبال نماییم، در حالی که اگر این مسیر را با موفقیت نیز بپیماییم، در نهایت به تمدنی ملحق خواهیم شد که مشکلات و معضلات شدیدی دارد که امروز بشریت از آن رنج می‌برد.

وی دیدگاه بازگشت به سنت سلف را یکی دیگر از راه حل‌های مطرح‌شده در جهان اسلام برای بازآفرینی تمدن اسلامی دانست و ابراز داشت: درست است که در سنت سلف ما نکات بسیار ارزشمندی وجود دارد که باید درصدد احیای آنها باشیم، ولی اگر خود را از یافته‌ها و دستاوردهای جدید بشری بی‌نیاز بدانیم، ما را در پاسخ‌گویی به نیازهای بشر امروز ناتوان خواهد ساخت؛ بنابراین، نگاه سوم، بهره‌گیری از میراث و سنت سلف در کنار دستاوردهای جدید و خِرد بشری و پاسخ‌گویی به نیازها و چالش‌های بشر امروز است. این نگاه متعادل می‌تواند زمینه شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی را فراهم نماید.

وی انقلاب اسلامی را برگرفته از همین نگاه متعادل دانست و گفت: این اندیشه برای آنکه بتواند به تحقق تمدن اسلامی بینجامد، نیازمند تبیین و ترویج است. کانون تولید اندیشه، تفکر و زیرساخت‌های فرهنگی این تمدن، مراکز علمی، به ویژه حوزه‌های علمیه و جامعةالمصطفی است که در این زمینه، به ویژه در آنچه به عنوان گام دوم انقلاب اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) از آن یاد شده است، رسالت مهمی برعهده دارند.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان سخنان خود، گام نخست انقلاب اسلامی را تجربه خوبی در زمینه قرارگیری در مسیر تحقق تمدن اسلامی دانست و تصریح کرد: در چهل سال گذشته، علی رغم مشکلات و چالش‌های فراوان، در عرصه‌های علمی، پیشرفت‌های گسترده‌ای تحقق یافت که بیانگر بخشی از ظرفیت‌های موجود در تمدن اسلامی است. این دستاوردها توشه راه ما برای شکل‌گیری تمدن اسلامی با ویژگی‌هایی است که بیان شد و اثبات می‌کند که تمدن اسلامی آرمان تحقق‌یافتنی است و امیدواریم با همت مراکز علمی و اندیشمندان، این موفقیت‌ها در گام دوم انقلاب اسلامی نیز تا خلق تمدن اسلامی و الهی ادامه یابد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل