ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٣ دی ١٣٩٩      ساعت: ١٥:٢٠        شماره خبر: ١١٥١٧٧          پرینت

با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد

محفل قرآنی به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس

گروه خبر: محفل قرآنی به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی، صبح امروز در سازمان مرکزی المصطفی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در این محفل قرآنی، در سخنانی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری شهادت حضرت زهرا(س)، خاطرنشان کرد: حضرت فاطمه زهرا(س) الگو و اسوه حقیقی دفاع از حریم ولایت هستند. ایام سوگواری آن حضرت، با حادثه ارتحال حکیم متفکر، حضرت آیت‌الله مصباح یزدی مقارن شد که مرزبان فرهنگی معارف انقلاب اسلامی بود و همه عمر پربرکت خود را بدون ذره‌ای مماشات، در این راه صرف نمود و ملامت و هجمه‌ها، هرگز موجب عقب‌نشینی ایشان در این مسیر نشد.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: این شخصیت ارزشمند با آثار علمی درخشان خود و تربیت شاگردان فراوان در عرصه‌های مختلف علمی، خدمت بزرگی به جامعه، حوزه‌های علمیه و نیز اندیشه و گفتمان انقلاب اسلامی انجام داد که لازم است در فرصتی دیگر به صورت جامع به آنها پرداخته شود.

وی ضمن گرامیداشت سالگرد شهادت فرماندهان والامقام مقاومت اسلامی، شهید سرافراز سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهان ایشان و نیز چهلم شهادت دانشمند ایثارگر، شهید دکتر فخری‌زاده، به آیه ۲۳ سوره احزاب اشاره نمود و اظهار داشت: در سوره احزاب، به حادثه جنگ خندق اشاره شده و آیه ۲۳ این سوره نیز در میان آیات مرتبط با این موضوع است که به سختی‌ها و آزمایش بزرگی که در ماجرای جنگ احزاب برای مؤمنان پیش آمد، پرداخته است. جنگ احزاب ویژگی‌های منحصر به فردی دارد مانند آنکه در این جنگ، دشمنان اسلام، همه ظرفیت و امکانات خود را بسیج نمودند تا به گمان خویش، کار اسلام و مسلمانان را تمام نمایند. از هر سو دشمن مدینه را محاصره کرده بود و به ظاهر، راه نجاتی وجود نداشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی جنگ خندق را امتحان بزرگ مؤمنان و وسیله‌ای برای غربالگری مسلمانان خواند و گفت: قرآن کریم به این موضوع اشاره دارد که وضعیت به گونه‌ای بود که عده‌ای از مسلمانان گمان برده بودند که راهی وجود ندارد و منافقان و بیماردلانی که در امتحانات، باطن خود را نشان می‌دهند، می‌گفتند خدا و رسولش ما را فریب داده‌اند! در حالی که عهد و پیمان میان خدا و مؤمنان ناگسستنی است، ولی در برابر کسانی که در ابتلائات الهی دچار تزلزل شدند، مؤمنانی نیز هستند که در مسیر خود ثابت‌قدم می‌مانند و آماده‌اند جان خود را در این راه فدا نمایند و هیچ تزلزلی در آنان دیده نمی‌شود.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: در حادثه جنگ احزاب، توطئه بزرگ دشمنان با ایستادگی چنین مردانی شکست خورد و از دل این حادثه، مسیر گسترش اسلام رقم خود و در پی آن، دشمن دیگر هرگز نتوانست به قلب پایگاه اسلام نزدیک شود. استقامت و پایداری تنها راه پیروزی است و مردان بزرگی مانند شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس، دکتر فخری‌زاده و دیگر شهیدان جبهه مقاومت به ما آموخته‌اند که این، وعده تخلف‌ناپذیر الهی است.

وی ابتلا و امتحان را سنت دائمی خدای تعالی و موجب شکوفا شدن استعدادهای کمالی انسان دانست و اظهار داشت: صبر، ایثار و مجاهدت در راه حق، کمالاتی است که در پرتو ابتلائات و امتحانات الهی آشکار می‌شود. سنت گریزناپذیر الهی آن است که انسان‌ها دائما در معرض آزمایش‌ رویارویی جریان حق و باطل قرار گیرند و این سنت تا قیامت ادامه خواهد یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی انقلاب اسلامی را گشاینده راهی جدید در برابر جامعه بشری معاصر خواند و خاطرنشان کرد: قرن‌هاست که بشریت مبتلا به گرفتاری‌های بزرگی بوده و روابط ناعادلانه در جهان سیطره یافته است. در چند سده اخیر، عده‌ای با اتکا به قدرت و ثروت، بر دنیا حکومت کرده‌ و کشورهای زیادی در بند استعماری این قدرت‌ها بوده‌اند و هر تلاشی برای کسب استقلال، با سخت‌ترین پاسخ ها روبه‌رو شده است. برخی از نسل‌های آن دوران که هنوز نیز زنده هستند، قربانی قدرت‌هایی شدند که امروز مدعی حقوق بشر و حمایت از آزادی‌اند.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی راهی نو را به جهان نشان داد؛ راه استقلال و ایستادگی بر پای خود که البته مورد پسند سلطه‌جویان نیست و از ابتدا تا امروز برای ایجاد مانع در برابر آن می‌کوشند که آخرین حلقه آن، ایجاد و حمایت از جریان‌های تکفیری و تندرو در منطقه بود که گمان می‌کردند با این توطئه می‌توانند ده‌ها سال منطقه ما را درگیر نمایند و از این فرصت برای تضعیف، وابسته نمودن و فرسوده کردن ظرفیت‌های دنیای اسلام بهره ببرند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل