ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٦ دی ١٣٩٩      ساعت: ١٣:٢٨        شماره خبر: ١١٥٢٢٧          پرینت

در نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان برگزار شد

مراسم ترحیم و بزرگداشت آیت الله مصباح یزدی

گروه خبر: مجلس گرامیداشت علامه فقید حضرت آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با حضور کارکنان و مدیران گروه های علمی و استادان، در نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان برگزار گردید.

در این مراسم قراء محترم با تلاوت آیات دلنشین کلام وحی و حضار با نثار فاتحه، یاد و خاطره آن عالم عامل را گرامی داشتند.

در این آیین، حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی، نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان، در خصوص ابعاد شخصیتی آن حکیم مجاهد به ایراد سخن پرداخت.

وی با یادآوری الطاف همیشگی مرحوم آیت الله مصباح یزدی به جامعةالمصطفی، پیام تسلیت حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی را قرائت کرد و در شرح تعابیر به کار رفته در خصوص آیت الله مصباح در پیام مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بیان داشت: رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) ایشان را بنا بر حدیث شریف «النّاسُ ثَلاثَةٌ: فعالِمٌ ربّانيٌّ و مُتَعَلِّمٌ على سَبيلِ نَجاةٍ و هَمَجٌ رَعاعٌ»، عالم ربانی و انسانی دانشمند دانستند و همچنین  «فقیهی» خواندند که فقه کارا و پویا را در خدمت حیات طیبه و نظام اسلامی درآورده بودند.

نماینده جامعةالمصطفی در استان گلستان افزود: از تعابیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص ایشان، «حکیم مجاهد» است که گویای تلاش های وافر آیت الله مصباح در زنده نگه داشتن شعله های حکمت و معرفتی است که به همت بزرگانی مانند علامه طباطبایی افروخته شده بود، علاوه بر آنکه علامه مصباح پرچم دار آموزش فلسفه های مضاف در حوزه های مبارکه علمیه بودند.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی در شرح این فراز از پیام امام امت که تصریح کردند: «این، خسارتی برای حوزه‌ علمیه و حوزه‌ معارف اسلامی است.»، ابراز کرد: رحلت علامه مصباح ثلمه ای است که لایسدها شیء، ولی ذکر خسران آن برای حوزه معارف از باب ذکر خاص بعد عام بوده و روشنگر این معناست که ایشان گام های بلندی در عرصه ترویج آموزه ها و معارف حقه الهیه در اجتماع، به ویژه در بین بدنه روشن فکر و دانشجویان، داشتند که مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و طرح ولایت، از نمونه های آن است.

وی، در ادامه، به شرح فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با عبارت «توفیق سلوک در طریق معرفت توحیدی» پرداخته، بیان داشت: مهم ترین گام انسان در دنیا، گام نهادن در مسیر توحید و بندگی است، زیرا «أَوَّلُ عِبَادَةِ اللَّهِ مَعْرِفَتُهُ وَ أَصْلُ مَعْرِفَةِ اللَّهِ تَوْحِيدُه» و علامه مصباح از سالکان این مسیر پرنور به شمار می رفتند و به توفیقات بسیاری دست یافته بودند که در این مسیر، انس و الفت با بزرگانی مانند آیت‌الله العظمی بهجت، یاریگر آن عالم راحل بود.

حجت الاسلام والمسلمین تقوی، در ادامه، به ابعاد سیاسی زندگی آن عالم مجاهد پرداخت و اظهار داشت: در طول تاریخ انقلاب کمتر کسی مانند آیت الله مصباح بود که عقبه تئوریک معاندان راه امامین انقلاب را کمر بشکنند و مناظرات ایشان با سران حزب توده در اوایل انقلاب و سپس مواجهه با حملات حلقه کیان و دفاع کم نظیر از ساحت ولایت در فتنه ۸۸، بیانگر این مطلب است.

در پایان مراسم، حجت الاسلام والمسلمین تقوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله مصباح، از گروه های علمی- تربیتی خواست در  تبیین و بازنشر آرا و اندیشه های آن  علامه راحل بیش از پیش بکوشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل