ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٨ دی ١٣٩٩      ساعت: ٢١:٥٢        شماره خبر: ١١٥٢٦٦          پرینت

مجتمع آموزش عالی حکمت و مطالعات ادیان برگزار کرد

هفتمین پیش نشست همایش کنگره «بزرگداشت علامه میرحامد حسین»

گروه خبر: مجتمع آموزش عالی حکمت و مطالعات ادیان هفتمین پیش نشست همایش کنگره بین‌المللی «بزرگداشت علامه میرحامد حسین» را با موضوع مروری بر آثار علمی علامه، با تأکید بر عبقات الانوار، در مجتمع جامع امام خمینی(ره) برگزار کرد.

در این پیش نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور به تلاش های اخیر در زمینه احیای تراث اسلام ناب محمدی(ص) در هندوستان اشاره نمود و اظهار داشت: برخی مؤسسه‌ها و بنیادهای پژوهشی با همکاری مراکز علمی این کشور به احیای کتاب های فراوانی اهتمام داشته اند و هم اکنون کارهای بسیار ارزشمندی در حال انجام شدن است.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در هند بر وظیفه خطیر علمای هندوستان درباره بهره گیری از فرصت طلایی فعالیت مؤسسات پژوهشی تأکید نمود و خاطرنشان ساخت: صدها کتاب به همت علمای اسلام تدوین شده است و همچنان در مهجوریت علمی قرار دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از این کتاب ها، علمی و تحقیقی هستند، ابراز داشت: امروز صدها کتاب براساس این کتاب های ارزشمند تدوین و به زیور طبع آراسته می شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور به تأثیرات کتاب های منتشرشده ضد مبانی ناب اسلامی در شبه قاره اشاره نمود و اذعان داشت: 230 سال پیش کتاب تحفه اثنی عشریه، که کتابی غیرعلمی است و اتهاماتی زیادی به اسلام اصیل وارد نمود، منتشر گردید. انتشار این کتاب سبب شد علما کتاب های فراوان علمی و پژوهشی در رد آن بنویسند که ذخیره ای ارزشمند به شمار می رود.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در هند ادامه داد: کتاب عبقات الانوار صد سال بعد به عنوان ردیه آن نوشته شد و در فاصله صد ساله تا زمان صاحب عبقات، علما ردیه های زیادی نوشتند که می توان به نزهه اثتی عشریه شهید رابع اشاره نمود. این کتاب در دوازده جلد نوشته شد که در زمان شاه عبدالعزیز دهلوی منتشر گردید.

وی، در ادامه، به برخی دیگر از آثار علمای اسلام اشاره کرد و با بیان اینکه کتاب عبقات الانوار علامه میرحامد حسین از کتاب های دیگر جامع تر نگاشته شده است، اظهار داشت: امیدواریم کنگره بین المللی «بزرگداشت علامه میرحامد حسین» مجموعه ردیه های کتاب تحفه اثنی عشریه را در نرم افزار جامعی جمع آوری نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور تصریح نمود: امروز در هندوستان مسلمانان با جمعیت 250میلیونی برادران سنی و شیعه، به اهل بیت(علیهم السلام) اظهار محبت دارند و ضمن پذیرش ولایت علمی و تشریعی ائمه(علیهم السلام)، در برابر کلام اهل بیت(علیهم السلام) خاضع هستند.

وی در خصوص موقعیت عبقات و ردیه های کتاب تحفه اثنی عشریه اذعان داشت: جریاناتی در آن زمان پیش آمد که منجر به این قضیه شد و این موضوع به دوران استعمار انگلیس و تلاش آن برای تسلط کامل بر هندوستان بازمی گردد.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در هند تاریخچه ای از حکومت های اسلامی در هندوستان ارائه نمود و با بیان اینکه پس از پایان دوره امپراتوری گورکانیان و تسلط انگلیس بر هندوستان، حکومت های محلی به انقراض کشیده شدند، بیان نمود: همه علما و مکاتب کلامی و فقهی، مربوط به دوران حکومت اَوَدْه و نوابین آن است که با توجه به رابطه خوب اوده با گورکانیان، اسلام ناب محمدی(ص) در این دوران در بخشی از شمال هندوستان پا گرفت و نوابین اوده می کوشیدند عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) را گسترش دهند و بدین ترتیب، عزاداری امام حسین(ع) همانند جنوب هندوستان گسترش یافت.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی پور افزود: در اواخر حکومت اوده، به تدریج تفکر اسلام اصیل، به ویژه در لکهنو، از تقیه خارج شد، دوران شکوفایی علم و دانش آغاز گردید و علمای بزرگی برخاستند که علامه میرحامد حسین، صاحب عقبات، یکی از این علماست.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در هند، در بخش پایانی سخنان خود، به کتاب چهل جلدی تاریخ تشیع در هندوستان اشاره نمود و اذعان داشت: پانزده جلد از این مجموعه چهل جلدی، مربوط به علما، فقها، مراجع و مجتهدینی است که با حوزه علمی و فکری حوزه لکهنو مرتبط اند و بیش از 90 درصد تحقیقات آن انجام شده است.

شایان ذکر است در این پیش نشست، حجت الاسلام محمدتقی سبحانی، رئیس کنگره بین المللی «بزرگداشت علامه میرحامد حسین» گفت: این کنگره قرار بود امسال برگزار شود که به دلیل شیوع بیماری کرونا به آبان سال آینده موکول شد.

به گفته وی، تاکنون سی مقاله از ایران، هند و افغانستان در تبیین اندیشه و تفکر علامه میرحامدحسین به دبیرخانه این کنگره فرستاده شده است.

حجج اسلام مولانا ظهیر احمدخان افتخاری، نائب رئیس مجلس علمای ذاکرین لکهنوی و مولانا شجاعت حسین رضوی گوپال پوری، از پژوهشگران و فضلای هند نیز در این مراسم به تبیین نقش علامه میرحامدحسین و دیگر اندیشمندان این خاندان در گسترش تشیع در شبه قاره هند پرداختند.

گفتنی است در هفتمین پیش نشست همایش کنگره بین المللی «بزرگداشت علامه میرحامدحسین» از دو اثر تحقیقی این عالم وارسته رونمایی شد.

«ضیاء العین» در شناسایی تاریخ زندگانی علامه میرحامد حسین و «شناختنامه علامه میرحامدحسین» به ترتیب در ۶۲۹  و 111 صفحه، دو کتابی هستند که امروز رونمایی گردید.

مبانی اندیشه سیاسی شیعه، روش استنادی میرحامد، پاره‌ای از خصایص میرحامد، تاریخ اجتماعی سیاسی هند، تبیین ساختار معرفی اندیشه سیاسی شیعه در قرآن و سنت، درآمدی بر اندیشه کلامی سیاسی علامه، از بخش‌های این دو  کتاب به شمار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل