ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٨ دی ١٣٩٩      ساعت: ٢١:٢٧        شماره خبر: ١١٥٢٨٥          پرینت

نشست علمی پژوهشگران عرصه امامت و کتاب عبقات الانوار

گروه خبر: در هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین، پژوهشگران عرصه امامت و کتاب عبقات الانوار به ارائه یافته های خود در این زمینه پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی اسفندیاری، دبیر علمی کنگره و مسئول واحد احیای آثار کنگره در این زمینه گفت: اندیشه ها و روش علامه میرحامد حسین و استادان و شاگردان ایشان به گونه ای دارای ارزش است که می تواند مدرسه کلامی لکهنو را در مقایسه با دیگر مدارس کلامی در جایگاهی حائز اهمیت قرار دهد.

وی یکی از ویژگی های آثار علامه میرحامد حسین را جامعیت این آثار در ابعاد مختلف بیان نمود که نتیجه اشراف و توجه مرحوم علامه به یافته های دیگر عالمان و دیگر مدارس کلامی است.

رعایت انصاف و حکیمانه بودن نقدهای علامه میرحامد حسین بر مخالفان اسلام ناب، ویژگی دیگری بود که حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری بر آن تأکید کرد، به گونه­ای که اکنون نیز کسی نمی تواند از کتاب عبقات الانوار سوء استفاده نموده، ایشان در عمل، مباحثی را که می توانست اختلاف برانگیز باشد، به گونه­ای مطرح نمود که از فضای علمی و بحث منطقی خارج نگردد.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین حامد کاشانی ، استاد حوزه و دانشگاه، به بیان دیدگاه­های خود در این زمینه پرداخت. وی به سه ویژگی بسیار مهم علامه میرحامد حسین در فعالیت های پژوهشی و تالیف آثار اشاره نمود: ویژگی نخست کتاب عبقات الانوار، قوت علمی و خدشه ناپذیر بودن این اثر است؛ شاهد این قوت علمی این است که وقتی پژوهشگران به مطالعه و بررسی این اثر علامه می­پردازند، با چنان قدرت و قوتی در استدلال ها روبه رو می­شوند که اشکالات و شبهات شاه عبدالعزیز در تحفه برای ایشان بسیار بی ارزش و سطحی می­نماید، به گونه­ای که شأن پاسخ دادن ندارد.

وی ادامه داد: ویژگی دوم کتاب عبقات الانوار و مرحوم علامه میرحامد حسین، شدت و گستردگی تتبع  است؛ همیشه در فرایند پژوهش، افراد به منابع و مواردی مراجعه می کنند که از نظر مورد و موضوع در ارتباط با موضوع مورد بحث باشد، ولی وقتی به کتاب عبقات الانوار مراجعه می کنیم، می بینیم که مرحوم صاحب عبقات در استدلال های خود و اقامه شاهد بر مدعای خود به مواردی ارجاع داده است که در نگاه اول هیچ گونه ارتباط موضوعی با مبحث مورد نظر علامه ندارد، ولی در محتوای آن، مباحثی وجود دارد که استدلال علامه را تقویت و تأیید می نماید. این خود بهترین شاهد بر شدت و گستردگی تتبعات علامه میرحامد حسین در تألیف آثار است.

حجت‌الاسلام والمسلمین کاشانی تصریح کرد: سومین ویژگی کم نظیر در پژوهش های علامه میرحامد حسین، گستردگی منابع و زحمت فراوان در جمع آوری منابع متعدد در آثار علامه است و بهترین شاهد بر این مدعا آن است که اکنون بسیاری از منابع وجود دارد که تنها نسخه موجود از آن منحصر در کتابخانه ناصریه بوده، حتی در مواردی، عالمان اهل تسنن به دلیل دسترسی نداشتن به اصل کتاب، به واسطه  آثار علامه میرحامد حسین به نقل کلام از آثار عالمان خود می­پردازند.

حجت الاسلام والمسلمین درهی، دبیر کارگروه روش شناسی آثار علامه میرحامد حسین، دیگر سخنران این نشست بود که ضمن گزارشی از فعالیت های کارگروه روش شناسی، نکاتی را در این زمینه بیان کرد.

وی بیان کرد: تکاپوی ما این است که روش علامه میرحامد حسین را بشناسیم و بشناسانیم؛ از این رو، مراد ما از روش شناسی علامه این است که علامه از چه فرایند، قواعد، ابزار و فنونی برای اثبات حقایق اسلام ناب و رد شبهات دهلوی بهره برده است.   

حجت الاسلام والمسلمین درهی بسترسازی برای ابداع و نوآوری در عرصه امامت پژوهی، تسهیل نظام آموزش و زمینه سازی برای ایجاد گفتمانی قدرتمند در عرصه امامت پژوهی معاصر  را از فواید پرداختن به روش علامه میرحامد حسین دانست.

وی ضمن برشماری انواع روش شناسی، توضیحاتی درباره روش شناسی اعتبارسنجی ارائه داد. در این روش شناسی، اعتبار سنجی به سه بخش روش شناسی رجالی، روش شناسی اعتباریابی حدیث و روش شناسی اعتبار زدایی حدیث تقسیم می شود.

براساس یافته های وی، علامه میرحامدحسین در روش شناسی اعتبار یابی حدیث از سه گام اساسی بهره برده است: گام اول: قرار داشتن حدیث در کتاب های قابل اعتماد؛ گام دوم: اثبات صحت حدیث از طریق معیارهای حدیث صحیح؛  گام سوم: بهره برداری از شبکه ارتباط معنایی که هر کدام از این روش ها دربردارنده مباحثی دقیق و ظریف است که در جایگاه خود به آن پرداخته شده و در نشست ها و مناسبت های مختلف، به ویژه در کنگره اصلی، در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل