ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٩      ساعت: ٠٧:٤٥        شماره خبر: ١١٥٣٠١          پرینت

پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار کرد

نشست علمی «قرآن پژوهی دیوبندیه در شبه قاره هند»

گروه خبر: نشست علمی «قرآن پژوهی دیوبندیه در شبه قاره هند» با ارائه دکتر شاهد اعظم و به همت گروه قرآن و حدیث پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین المللی المصطفی به صورت مجازی برگزار گردید.

دکتر شاهد اعظم در ابتدای این نشست ابراز کرد: پیش از اسلام، در شبه قاره هند ادیان و مذاهب مختلف حضور داشت و هند به عنوان هفتاد ملت در جهان شناخته می شد. همزمان و پس از افزایش جمعیت مسلمانان در این سرزمین، کم کم  گروه ها و فرقه ها نیز بین مسلمانان به وجود آمد و در کنار رشد کمیت مسلمانان در این منطقه، گروه ها و فرقه ها نیز از هم متمایزتر شدند و در بین اهل سنت، که بیشترین جمعیت مسلمان شبه قاره هند را تشکیل می دهند، جریان ها و فرقه هایی مانند دیوبندیه، بریلویه، اهل حدیث، قرآنیون و... به وجود آمدند.

وی ادامه داد: موضوع قرآن پژوهی دیوبندیه در شبه قاره هند، یکی از مسائل و موضوعات مهم جامعه علمی در جهان اسلام به شمار می رود که شناسایی قوت ها و ضعف های آن یکی از موضوعات بایسته پژوهش است.

آقای شاهد اعظم با بیان اینکه مکتب دیوبندیه با الهام گیری فکری و عقیدتی از آموزه های  شیخ احمد سرهندی و شاه ولی الله دهلوی، در نیمه دوم قرن ۱۹م در یکی از شهرهای کوچک هند به نام دیوبند، به کوشش محمد قاسم نانوتوی و رشید احمد گنگوهی با ساخت مدرسه علمیه آغاز شد، خاطرنشان ساخت: دیوبندیه در مدت کمتر از دو قرن، در جهان و به ویژه در هندوستان، پاکستان، بنگلادش، افغانستان، شرق ایران و در کشورهای غربی، در مقایسه با دیگر مکاتب اهل سنت، بیشترین تأثیر را از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی داشته است و قرآن پژوهی اولیه دیوبند براساس مبانی و روش شناختی مأثور، حجیت قول صحابه، تابعین، مفسران پیشین و ابن تیمیه بود.

آقای شاهد اعظم تصریح کرد: در دیوبندیه به مرور زمان تحولاتی مانند عقل گرایی عرفانی و  تفسیر علمی پدید آمد و در درون این مکتب نیز انشعاب فکری صورت گرفت، به گونه ای که گروه های فکری مانند حیاتی، مماتی و گروه های افراطی جهادی مانند طالبان و گروه های تروریستی و تکفیری مانند سپاه صحابه و لشکر جهنگوی به وجود آمدند. در عرصه قرآن پژوهی و تفسیر نیز ده ها تفسیر علمی به همت مفسرانی مانند اشرف تهانوی، محمد شفیع عثمانی، ادریس کاندهلوی، عبدالماجد دریابادی، عبدالحق حقانی، عبیدالله سندی، حسین علی مدنی،  غلام الله خان، طاهر پنچ پیری، محمدحسین نیلوی، ابوالحسن ندوی و... با تکیه  بر مبانی شامل حجیت قول صحابه، عدم تحریف قرآن، عدم تأویل ظواهر و... و با روش های تفسیری مانند مأثور و متن محور، اشاری، عرفانی و معنویت گرا، عقلی و اجتهادی و علمی نگاشته شد.

سخنران نشست افکار و مبانی فکری و شخصیت های برجسته دیوبندیه مانند شیخ احمد سرهندی، شاه ولی الله دهلوی و فرزندان وی شاه عبد العزیز، شاه رفیع الدین و شاه عبدالقادر را بررسی نمود و مهم ترین فعالیت های قرآنی شاه ولی الله را ترجمه قرآن به فارسی با عنوان «فتح الرحمن» و تفسیر عزیزی شاه عبدالعزیز و ترجمه قرآن با عنوان «موضح القرآن» شاه عبدالقادر برشمرد و سپس فعالیت‌های قرآن پژوهان برجسته دیوبندیه مانند قاضی ثناالله پانی پتی صاحب تفسیر مظهری، مولانا اشرف علی تهانوی، مولانا عبیدالله سندی، مولانا حسین علی مدنی، مولانا عبدالماجد دریابادی، مولانا غلام الله خان، مولانا محمد شفیع عثمانی، مولانا ادریس کاندهلوی و مولانا سرفرازخان صفدر را تشریح نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل