ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٩      ساعت: ٠٩:١٣        شماره خبر: ١١٥٣٠٢          پرینت

پژوهشگاه بین‌ المللی المصطفی برگزار کرد

نشست علمی «اولویت اصلی آیین یهود»

گروه خبر: نشست علمی «اولویت اصلی آیین یهود» با ارائه حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر قیومی و به همت گروه ادیان ابراهیمی پژوهشکده ادیان و فرق پژوهشگاه بین المللی المصطفی و همکاری گروه ادیان و انجمن ادیان و مذاهب مجتمع حکمت و مطالعات ادیان به صورت مجازی برگزار گردید.

حجت الاسلام والمسلمین قیومی، در ابتدای نشست ابراز نمود: معمولاً ما براساس فهم دلخواه خود، سخنان دیگران را نقل و سپس نقد می کنیم، حال آن که باید نخست مؤمنانه سخنان دیگران را بیان کرد و آن گاه به نقد آن پرداخت.

وی ادامه داد: هنگامی که از دین سخن پیش می آید، ممکن است دو سطح متفاوت اراده شود: گاه، منابع دینی و اموری را دربر می گیرد که از دین برشمرده می شود که باید همدلانه بررسی شود تا مقوله فهم اتفاق افتد. گاه در مطالعه ادیان تحقق دین در صحنه جامعه بررسی می گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قیومی اظهار داشت: هر دینی، محور یا دغدغه اصلی دارد که مجموعه دین، حول آن شکل می گیرد که امروزه با عنوان تجربه بشری از دغدغه دین یاد می شود.

وی تصریح کرد: اگر منشأ این دغدغه دین باشد، اگر هم در دوره ای دغدغه دیگری جای آن را بگیرد، دوباره پس از مدتی دغدغه مندی اصلی دین می شود؛ بنی اسرائیل عهد و میثاقی با خدا داشتند که با عمل به شریعت ادامه می یابد. پایه ترین مسئله و اولویت اصلی یهود، حفظ قوم بنی اسرائیل است؛ از این رو، قومیت و نژاد، حرف اول را در شریعت یهود دارد؛ بنابراین، نسب نامه ها برجسته و حسب بسیار ارزشمند می شود، چنانچه در تورات بخش احکام، عقاید و اخلاق نمی بینیم، بلکه همه این امور در لابه لای مطالب تاریخی پخش هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قیومی ادامه داد: دومین امر مهم در یهود، شریعت است. بقای یهود به شریعت است و شریعت با عنصر فرزند خدا و قوم خدا بودن پیوند دارد.

سخنران نشست، در پایان، اظهار داشت: سومین دغدغه اصلی آیین یهود، «یهوه» است که بر عنصر قدرت الهی تأکید می ورزد. تمرکز بر قومیت در شریعت (تجربه بشری)، چهارمین محور برجسته یهود است که همه در اولویت حفظ قوم یهود گرد می آیند.

در ادامه، ناقد نشست، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی صانعی، ضمن تقدیر و تشکر از حجت‌الاسلام والمسلمین قیومی ابراز داشت: معیارهای گوناگونی در تقسیم بندی ادیان وجود دارد: ۱. معیار شخصیت: مانند ادیان ابراهیمی و غیرابراهیمی؛ ۲. معیار آموزه: مانند ادیان توحیدی  و ادیان غیرتوحیدی؛ ۳. معیار قوم و نژاد: شامل ادیان آریایی نژاد: هندو، بودا، جینه، سیک، زرتشت، نژاد زرد: کنفوسیوس، شینتو، تائو (دائو)، نژاد سامی: یهودیت، مسیحیت، اسلام.

وی افزود: در بین این یازده دین، یهودیت، قومیت را به شکل جدی در متون مقدس خود مطرح کرده است. متون مقدس، در واقع، تاریخ یهودیت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صانعی بیان کرد: براساس آنچه در عهد عتیق  و تلمود آمده، به پنج تفسیر در تفسیر برگزیدگی قوم یهود اشاره شده است: ۱. به مثابه تفوق و برتری قوم یهود؛ ۲. به مثابه تکلیف و مسئولیت الهی؛ ۳. به عنوان یکی از اسرار الهی و امری ملکوتی و ربانی؛ ۴. به مثابه حکم ازلی بودن قوم یهود؛ ۵. به عنوان موهبت الهی خاص قوم یهود.

وی با بیان اینکه آنچه امروز در جهان معاصر در سرزمین های اشغالی مطرح است، ناظر به تفسیر اول است، خاطرنشان ساخت: برخی ریشه این امر را در تورات و برخی ریشه آن را در برداشت اخلاقی از مسئله می دانند و نژاد خاص بودن آن را هم ریشه در برداشت سوم می دانند که یهود را دارای روحی برتر و مجزا از انسان های دیگر برمی شمارند. در این دیدگاه، نوکیشان یهودی نیز به این مرتبه خواهند رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین صانعی، در ادامه، بیان کرد: افزون بر این، دو اولویت دیگر در دین یهود مطرح است که در ادیان دیگر مطرح نیست: سرزمین و معبد.

وی اظهار داشت: عنصر سرزمین با آغاز رسالت حضرت موسی(ع) و پذیرش بنی اسرائیل موضوعیت پیدا کرد که در شریعت یهود از زمان حضرت ابراهیم(ع) به بنی اسرائیل وعده داده شده بود.

ناقد نشست درباره عنصر معبد ابراز کرد: این عنصر مربوط به دوره حضرت داود(ع) و حضرت سلیمان(ع) است. تجلی سرزمین از نظر معبد صورت می پذیرد. وقتی حضرت داود(ع) معبد را ساخت و به دست حضرت سلیمان(ع) به نام هیکل سلیمان تکمیل شد، احکام فراوانی متناسب با موضوع بر آن وضع گردید که تا به امروز پا برجاست و اجرای آن احکام منوط به احیای معبد است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل