ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٤ بهمن ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٠٢        شماره خبر: ١١٥٤٧٣          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی‌ تأکید کرد

تحریم آستان قدس رضوی(ع) خلاف قوانین بین‌المللی است

رئیس جامعةالمصطفی تحریم آستان قدس رضوی(ع) را خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی دانست و گفت: باید چهره‌های مذهبی جهان با موضع‌گیری به‌موقع، مانع بدعت‌گذاری در اتخاذ چنین تصمیماتی علیه نهاد‌های مذهبی شوند.

در پی تحریم اخیر آستان قدس رضوی(ع) و تولیت این آستان توسط وزارت خزانه‌داری امریکا، چهره‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی این اقدام بی‌شرمانه را، که علیه ملجأ و پناه ایرانیان و شیعیان جهان صورت گرفت، محکوم کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فارس، ضمن محکوم کردن این جنایت امریکا، گفت: تحریم‌هایی که امریکا، به ویژه در سال‌های اخیر، نسبت به اشخاص و نهادهای جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌کند، نشان‌دهنده خوی استکباری و قلدرمآبی و در عین حال نمایانگر ضعف، عجز و استیصال دولت امریکا در مقابل پیشرفت‌های ایران است.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: امریکا با هر شخص و نهاد ایرانی که در عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ پیشرفت داشته باشد، دشمنی ورزیده و آن را تحریم کرده است، هر چند با این تحریم‌ها کاری از آنها ساخته نیست و راه به جایی نبرده‌اند.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به جایگاه آستان قدس رضوی(ع) میان پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و مستضعفان جهان گفت: در این میان، آستان قدس رضوی(ع) هم از نظر معنوی و نیز در بعد فرهنگی، تأثیر مهمی بر مردم ایران و جهان دارد؛ از این رو، اینکه نهادی معنوی و دینی را تحریم کنند، نشان‌دهنده کینه آنها نسبت به فرهنگ، معنویت و دین است که باید به ریشه‌های آن توجه و از سوی اشخاص و نهادهای دینی جهان محکوم شود، زیرا پدیده‌ای خطرناک است و نباید اجازه دهیم حرمت نهادهای دینی را با چنین جنایات و گستاخی‌هایی نشانه بروند.

وی درباره دلایلی که سبب شده است نام آستان قدس رضوی(ع) و تولیت آن در لیست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری امریکا قرار گیرد، گفت: طبیعتاً مجموعه‌ای که خدمات فرهنگی و اجتماعی به مردم ایران می‌رساند، مورد کینه امریکا قرار دارد. البته علاوه بر کمک‌های مؤمنانه این آستان مقدس به بخشی از جامعه، اساساً وجود این مجموعه نورانی، نقش مهم فرهنگی در ایران و در عرصه بین‌الملل دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: کینه امریکا نسبت به آستان قدس رضوی(ع)، از حیث تأثیرگذاری معنوی است، زیرا بُعد استکبارستیزی را در مردم تقویت می‌کند و این مهم آنها را آزار می‌دهد و می‌کوشند با تحت فشار قرار دادن مجموعه‌هایی از این دست، مانع گسترش و تعمیق چنین روحیه‌ای شوند، ولی کاری جز نمایش استیصال خود نمی‌کنند.

رئیس جامعةالمصطفی این تحریم را خلاف قوانین بین‌المللی و انسانی دانست و تأکید کرد: باید این اقدام را محکوم کنیم. اینکه امریکایی‌ها آن قدر جسارت پیدا کنند و مجموعه دینی و باعظمتی مانند آستان قدس رضوی(ع) را تحریم نمایند، بدعتی قبیح است و اقتضا می‌کند شخصیت‌های دینی جهان در مقابل این پدیده موضع‌گیری کنند.

وی با بیان اینکه اگر چه همه تحریم‌ها خلاف قوانین حقوق بشری و انسانی است، ولی تحریم آستان قدس رضوی(ع) مذموم‌تر است، گفت: این تحریم، دشمنی آشکار با دین، معنویت و فرهنگ یک ملت است و باید اشخاص و نهادها از داخل و خارج در محکومیت آن ابراز موضع کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان، خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است این اقدامات در بیشتر موارد تأثیری نداشته، به ویژه آنکه درافتادن با نهادهای فرهنگی دستاوردی نداشته است و نتیجه معکوس خواهد داشت و چهره ضددینی و ضدانسانی امریکا را بیش از پیش آشکار می‌کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل