ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٧ بهمن ١٣٩٩      ساعت: ١٠:١٤        شماره خبر: ١١٥٤٩٢          پرینت

پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار کرد

نشست علمی «بررسی تحلیلی چالش هویتی مسلمانان در حوزه فرهنگی غرب»

گروه خبر: پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای و گروه علمی اروپا و امریکا نشست علمی «بررسی تحلیلی چالش هویتی مسلمانان در حوزه فرهنگی غرب» را با سخنرانی آقای حمید طالب به صورت برخط برگزار نمود.

وی در ابتدا، با اشاره به ویژگی‌های حوزه فرهنگی غرب، بیان کرد: دین و سکولاریسم مناسباتی با یکدیگر دارند. وقتی از هویت بحث می کنیم، باید بدانیم مسلمانان در این حوزه فرهنگی با چالش هایی مواجه اند و به دنبال یافتن راهکاری برای برون رفت از این چالش ها هستند.

آقای طالب از ارزشمندی هویت برای افراد سخن گفت و اظهار داشت: در برهه ای از تاریخ، گسستی بین منابعی به وجود آمده است که به هویت انسان ارزش می دهد.

سخنران نشست افزود: وقتی یکسری ارزش های سکولار برجسته شود و مبنای هویت برخی قرار گیرد و در برابر آن یکسری از ارزش های اسلامی مطرح باشد، مسلمانان به این فکر می‌ افتند که چگونه در چنین جامعه ای زندگی شان را سامان بدهند و نقش ایفا کنند و طرد نشوند.

وی نقش گفت‌و گو را در برطرف سازی چنین چالش هایی بسیار مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: در مسائلی مانند حجاب، ‌حقوق بشر و... آرای مختلفی ارائه می شود. گاهی پس از پیش آمدن رویدادی، حول آن مباحثی مطرح می شود و معمولاً مسلمانان را متهم می کنند که سازگاری لازم را ندارند و نمی توانند به صورت صلح آمیز زندگی کنند.

آقای طالب با بیان اینکه این مباحث ریشه های تاریخی، فرهنگی و فلسفی دارد، تصریح کرد: در این فضا، بین تفکر اسلام و سکولاریسم رویارویی می بینیم که سبب ایجاد گرایش های مختلفی می شود.

وی ادامه داد بحث اصلی این است مسلمانان چگونه می توانند در این فضای فرهنگی، راهکاری برای برون رفت از این چالش هویتی پیدا کنند.

آقای طالب از دوران پساسکولاریسم سخن به میان آورد و با اشاره به ویژگی‌های آن، اظهار داشت: در دوران پساسکولاریسم حوزه عمومی برجسته می شود که محل تجربه، افکار و تبادل نظرات هست. در این عرصه، رسانه ها تأثیرگذار هستند، ولی آن چیزی که باعث رهایی از این چالش می شود، «ابراز» است و اگر کسی می خواهد هویتش را شکل دهد، باید وارد صحبت شود.

سخنران نشست با اشاره به یکی از ایده هایی که مطرح می‌شود، ابراز نمود: گاهی مطرح می گردد که اروپایی ها چون نمی توانند هویت خود را به طور مستقل بروز دهند، گروهی مانند مسلمانان را برجسته می کنند که سبب ایجاد برخی بحران ها می شود. از سوی دیگر، شکل های جدیدی از معنویت برای مقابله با شرایط مدرن به وجود آمده است که چالش هایی به وجود می آورد.

وی، در ادامه، به احساس تحقیر و تهدید هویتی مسلمانان در اثر استعمار اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: به دلیل چنین احساسی، مسلمانان به دنبال ایده های تمدن سازی بودند.

آقای طالب با بیان اینکه از نظر جامعه شناختی و اجتماعی، این تقابل در آثار مختلف نویسندگان مورد توجه قرار گرفته است، اذعان نمود: امروزه، گفتمان هایی را می بینیم که در شبکه های اجتماعی حضور می یابند و این گفتمان‌ ها کمتر در سطح نخبگان صورت می گیرد

وی ادامه داد: در این فضا افرادی مانند مهدی حسن، طارق رمضان، ابوحلیمه و... در سطوح مختلف در تقابل کسانی مانند ماجد نواز قرار می گیرند که هر کدام پروژه های متفاوتی دارند و در گفت وگوهایشان تقابل ها شکل می گیرد.

سخنران نشست از روشنگری رادیکال یا الحاد نو سخن به میان آورد و در جمع بندی سخنانش اظهار داشت: با توجه به ویژگی هایی که نشانه های آن را در عصر کنونی می بینیم و از نگاه سکولار فاصله گرفته ایم، وارد فضایی شده ایم که نیازمند خلاقیت است و مسلمانان در این حوزه فرهنگی، دچار از هم گسیختگی در زمینه های دینی شده اند و تلاش مشخصی برای ورود به گفتگو احساس می شود و با این صحبت ها امکان دارد مسلمانان بتوانند هویت خود را رقم بزنند و از سنت خود حفاظت کنند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل