ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٣ بهمن ١٣٩٩      ساعت: ١٣:٢٢        شماره خبر: ١١٥٥٥٣          پرینت

مدرسه عالی فقه تخصصی برگزار کرد

نخستین جلسه درس اخلاق

گروه خبر: به همت مدرسه عالی فقه تخصصی، نخستین جلسه درس اخلاق با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین برجی به صورت برخط برگزار شد.

وی ضمن تبریک به مناسبت ولادت باسعادت حضرت فاطمه(س) و فرارسیدن دهه فجر، انقلاب اسلامی را موجب ترویج معارف اهل‌ بیت(علیهم السلام) در دنیا دانست و بر شکرگزاری به درگاه خدا به دلیل بهره مندی از نعمت ولایت ائمه اطهار(علیهم‌السلام) تأکید ورزید.

سخنران این برنامه افزود: می توانیم با الگو قرار دادن بزرگانی که در راه کسب معارف اهل بیت(علیهم السلام) گام نهاده و مراحل ترقی و رشد را طی کرده اند، در گسترش معارف اهل بیت(علیهم السلام) نقش آفرین باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی، در ادامه، با اشاره به اصول موفقیت برای نقش آفرینی در جهان و ترویج معارف اهل بیت(علیهم السلام)، تصریح کرد: نخستین اصل برای موفقیت، خدامحوری است؛ این اصل، تنها اخلاص در عمل نیست و دست کم سه شعبه دارد که در هر سه، انسان باید خدا را محور قرار دهد: الف. اندیشه و تفکر؛ ب. قلب و لسان؛ ج. عمل.

وی درباره یادآوری خدا در اندیشه اظهار داشت: انسان باید خدا را در همه کارها حاضر و ناظر بداند و به یاد داشته باشد که خدا او را می بیند و از رگ گردن به وی نزدیک تر است.

سخنران این نشست اخلاقی با اشاره به آیه ۶۱ سوره یونس (وَمَا تَكُونُ فِي شَأْنٍ وَمَا تَتْلُو مِنْهُ مِنْ قُرْآنٍ وَلَا تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلَّا كُنَّا عَلَيْكُمْ شُهُودًا إِذْ تُفِيضُونَ فِيهِ ۚ وَمَا يَعْزُبُ عَنْ رَبِّكَ مِنْ مِثْقَالِ ذَرَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَلَا أَصْغَرَ مِنْ ذَٰلِكَ وَلَا أَكْبَرَ إِلَّا فِي كِتَابٍ مُبِينٍ)، حاضر و ناظر بودن خدا را در همه کارها مورد توجه قرار داد و درباره مرحله دوم، که خدامحوری در جان و زبان است، بیان کرد: در آیه ۲۰۵ سوره اعراف می‌خوانیم که «خدای خود را با تضرّع و پنهانی و بی‌آنکه آواز برکشی، در صبح و شام یاد کن و از غافلان مباش».

وی ادامه داد: یاد خدا ممکن است که ظاهری یا باطنی باشد. نخستین نکته این آیه، یاد خدا در باطن است. برخی علما معتقدند که سه نوع ذکر داریم: زبانی، قلبی. ذکر قلبی دو گونه است: تفکر در عظمت خدا، یاد خدا به هنگام امر و نهی او.

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی بالاترین مرتبه ذکر را ذکر باطنی دانست و با اشاره به نکته دوم این آیه، ابراز کرد: در این آیه آمده است که لازم است یاد خدا همراه با تضرع و هراس باشد. این، یکی از آداب ذکر است؛ وقتی انسان در جمال الهی و در علم و قدرت بی انتهای حق بیندیشد، در او آثار امید پیدا می شود و هنگامی که در صفات جلال الهی بیندیشد، خوف در او پدید می آید.

سخنران این نشست خوف و رجا را دو بال پیمودن کمال برشمرد و خاطرنشان ساخت: نکته سوم این آیه، ذکر سرّی و پنهانی است. به فرموده امام صادق(ع)، کسی که خدا را در سرّ و باطنش مرا یاد کند، خداوند او را در آشکارا یاد می نماید.

وی تأکید بر ذکر خفی را در امان بودن از خطر ریا ارزیابی کرد و ضمن تأکید بر همیشگی بودن یاد خدا، با اشاره به اثرات دائم‌الذکر و کثیرالفکر بودن، تصریح کرد: هر چه سرمایه، ابتکارات و نوآوری علمی از بزرگان داریم، محصول تفکر آنان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که می فرمایند: «همه تکلیف‌های انسان دارای حدی است، به جز ذکر و یاد خدا که حد ندارد.»، خاطرنشان ساخت: بزرگان می‌فرمایند اگر می خواهید درهای ملکوت به رویتان باز شود، باید تفکر و ذکر و یاد خدا دائمی باشد. خداوند نیز بر دائم الذکر بودن در آیات آخر آل عمران تأکید می‌ ورزد.

وی، در ادامه، با اشاره به وصیت امام علی(ع) به امام حسن(ع) در یادآوری خدا در هر حالتی، بیان نمود: در روایات ما آثار و فواید زیادی برای یاد خدا ذکر شده است؛ یاد خدا آرامش بخش دل هاست. از سوی دیگر، کلید همه نیکی ها، یاد خداست و مداومت در ذکر خدا، غذای روح و کلید درهای نیکوکاری برشمرده می شود. امام علی(ع) نیز در حدیثی، یاد خدا را نور قلب و روشنایی دل بیان فرموده اند.

وی افزود: یکی دیگر از ثمرات یاد خدا، در امان ماندن از آلودگی، گناه و معصیت است؛ در روایات داریم کسی که یاد خدا را داشته باشد، گرفتار نفاق نمی شود. همچنین کسی که به یاد خدا باشد، خدا هم به یاد اوست و دوستش دارد. برائت از آتش جهنم و نیز برائت از نفاق، ثمره افرادی است که خدا را یاد می کنند.

سخنران نشست زندگی سخت و محشور شدن به صورت نابینا در روز قیامت را از آثار غفلت از یاد خدا دانست و تصریح کرد: در قرآن آمده است کسی که از یاد خدا غفلت می کند، در کمند شیطان گرفتار می شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل