ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٦ تير ١٤٠٠      ساعت: ١٠:٤١        شماره خبر: ١١٧٨١٩          پرینت

نگاهی به دومین همایش بین‌المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی»

گروه خبر: دومین همایش بین المللی «دین، معنویت و کیفیت زندگی» به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان برگزار شد.

در ادامه، گزارشی از روند برگزاری این همایش تقدیم می گردد:

این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت گردید و در زمره همایش های معتبر پایگاه قرار گرفت. همچنین با هدف نمایه سازی همایش در پایگاه های علمی، مکاتبه با پایگاه علمی CIVILICAنیز صورت گرفت و اطلاعات همایش در این پایگاه نیز نمایه شده است.

در ادامه، سایت همایش به زبان فارسی و انگلیسی در دسترس مخاطبان قرار داده شد تا زمینه مشارکت حداکثری به علاقه‌مندان حضور در همایش فراهم شود.

همچنین پوستر همایش به زبان فارسی، انگلیسی و عربی طراحی و از طریق فضای مجازی به مراکز علمی و پژوهشی حوزوی و دانشگاهی اطلاع رسانی شد.

دعوت از مراکز پژوهشی، حوزوی و دانشگاهی، بخش دیگری از جلب مشارکت در برگزاری همایش بود؛ پاسخ این فراخوان، حضور نهادهای زیر بود: مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان رضوی، پژوهشکده امام رضا(علیه‌السلام)، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه قم، دانشگاه یزد، دانشگاه بجنورد، دانشگاه بیرجند.

شایان ذکر است ۵۸ نفر از نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان و دانشگاه های خراسان رضوی، مازندران، قم، بوشهر، تهران، اهواز، شهرکرد، گیلان، کرمان، قزوین، یزد، عضو هیئت علمی همایش بودند.

شایان ذکر است سه محور برای فراخوان مقاله به تصویب اعضا رسید و در ادامه، محوری با عنوان «بهداشت معنوی و کرونا» به محورهای همایش افزوده شد.

محورهای اصلی فراخوان و عناوین مرتبط به شرح زیر است:

۱. دین و زندگی: ماهیت دین و کیفیت زندگی، دین و کیفیت زندگی فردی، جایگاه دین در ارتقای کیفیت زندگی اجتماعی، ادیان و مذاهب و کیفیت زندگی، دین، نظم و امنیت، تفسیر دین از زندگی دنیا، دین و هدف از زندگی، معنای زندگی از منظر ادیان، فلسفه زندگی از منظر دین؛ ۲. معنویت و زندگی: مبانی نظری معنویت و کیفیت زندگی، اثر معنویت بر سلامت فردی و اجتماعی، معنویت و ارتقای امنیت و آسایش در حیات دنیوی، مناسبات معنویت و کیفیت زندگی، نگاه دین به معنویت‌های غیردینی، دین و معنویت در دوران پساکرونا؛ ۳. سبک زندگی اسلامی: مؤلفه‌ها و شاخص‌های سبک زندگی اسلامی، سبک زندگی اسلامی و تکنولوژی و فناوری‌های روز، سبک زندگی اسلامی و تربیت جامع و متوازن، سبک زندگی اسلامی، تربیت اقتصادی الگوی مصرف و تغذیه، سبک زندگی اسلامی، عقلانیت و حفظ مناسک، سبک زندگی اسلامی و مهارت های زندگی (مهارت مدیریت هیجانات و...)، سبک زندگی اسلامی در دوران پساکرونا، تفریح و شادکامی در سبک زندگی اسلامی، سبک زندگی اسلامی و الگوی هیئت‌های مذهبی، سلامت و امنیت در سبک زندگی اسلامی.

خاطرنشان می‌شود با تصویب کمیته علمی همایش، چهار پیش‌نشست علمی با عناوین زیر، با هدف معرفی همایش و بسط مباحث علمی با همکاری مدارس خواهران و برادران نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان و دیگر نمایندگی‌ها برگزار شد که عبارت بود از: «مبانی نظری معنویت و راهکارهای رسیدن به آن»، «آسیب‌شناسی روابط زوجین با رویکرد اسلامی»، «کرونا و معنویت»، «معنویت ولایی و تأثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی».

آثار رسیده به دبیرخانه همایش ۴۲۷ مقاله به زبان فارسی، انگلیسی، فرانسوی و اردو بود.

برایند داوری مقالات، پذیرش ۲۵۳ مقاله از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه همایش بود که از این تعداد، مقالات سخنرانی ۱۲۳ و تعداد مقالات پوستری، ۱۳۰ عدد است. ۳۰ مقاله نیز در کمیسیون‌های علمی ارائه شد و چکیده مقالات پذیرش‌شده به صورت کتاب مجازی منتشر می شود.

گفتنی است پس از افتتاحیه، چهار کمیسیون تخصصی شامل «کمیسیون معنویت و زندگی»، «کمیسیون دین و زندگی»، «کمیسیون سبک زندگی اسلامی» و «کمیسیون سلامت معنوی و کرونا» تشکیل و ۳۲۲ مقاله در این کمیسیون‌ها ارائه شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل