ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٦ تير ١٤٠٠      ساعت: ١٢:١١        شماره خبر: ١١٨٠١٣          پرینت

نشست علمی «مسیرهای آسیب به فرهنگ عفیفانه در جهان اسلام و راهکارهای مقابل با آن»

به همت نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه (ص) در استان مرکزی واحد آشتیان و با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان مرکزی، نشست علمی با موضوع «مسیرهای آسیب به فرهنگ عفیفانه در جهان اسلام و راهکارهای مقابل با آن»، با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاجی کاظم برگزار گردید.

حجت الاسلام و المسلمین حاجی کاظم در مقدمه این نشست علمی  بیان داشت: بخش عظیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند و یکی از سیاست های راهبردی دشمنان اسلام و ادیان الهی آسیب به این قشر بزرگ جامعه است. بانوان با حجاب خود مسیر کرامت را طی می‌کنند و در عرصه عفاف و حجاب نماد مقابله عملی با تهاجم فرهنگی هستند. دشمنان در تهاجم فرهنگی علیه کشورمان، ضربه زدن به عفاف و حجاب را در دستور کار خود قرار داده‌اند و باید با هوشیاری در مقابل آنها ایستادگی کرد.

وی، اقتضای هرگونه رشد در کشور را برخورداری جامعه از نسلی دانست که از نظر جسمی، روانی و اخلاقی سالم باشد و بتواند کشور را در ابعاد فرهنگی، اقتصادی، علمی، اجتماعی پیش ببرد.

سخنران نشست، رعایت عفت در بین بانوان را سرلوحه این پیشرفت خواند و خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که در سطح بالایی از باورهای دینی باشد، در سایه ایمان، در برابر بسیاری از آسیب ها مصون می ماند و دشمنان نمی توانند در صفوف آن رخنه کنند و نقشه های آنان نقش بر آب می‌شود. این جامعه که دل به خدا سپرده و سرانجام زندگی را رسیدن به خالق خود می داند، دل به دیگری نمی سپارد و عقاید خود را متزلزل نمی کند. در این جامعه، حجاب و پوشش جزء احکام مسلم دین و مذهب به شمار و زنان حاضر نمی شوند خود را به زینت های زودگذر و دنیایی مزین کنند و در پرتو آن عقاید دیگران را متزلزل نمایند و خود نیز زمینه ساز فساد در جامعه شوند.

وی افزود: اهمیت ندادن به عفاف و حجاب از سوی برخی از زنان، کم‌توجهی مسئولان و متولیان امور فرهنگی به اجرای آن در جامعه، آثار زیانبار فردی و اجتماعی به دنبال خواهد داشت و ممکن است به تدریج بنیادهای ارزشی و اخلاقی را سست و متزلزل کند و زمینه‌های انحطاط فرهنگی و معنوی را فراهم سازد، از این رو شناخت عوامل مؤثر در سیر نزولی توجه به عفاف و حجاب بسیار مهم است و می‌تواند ما را در تبیین و تقویت هرچه بهتر راهکارهای اجرایی عفاف و حجاب یاری دهد. 

حجت الاسلام و المسلمین حاجی کاظم یادآور شد: فرهنگ عفیفانه برکاتی چون رعایت حریم‌ها و حرمت‌ها، تبیین فرهنگ صیانت از حقوق افراد، فرهنگ حفظ حجاب برای زن و مرد نقش مهمی در آرامش و آسایش افراد در جامعه، محیط کار و روابط اجتماعی را باخود به همراه دارد. زنان با حفظ حجاب خود و ترغیب آن در محیط خانواده و تربیت فرزندان خود می‌توانند فرهنگ ساز رعایت حریم و حرمت شخصیت خود و دختران و پسرانشان باشند.

وی ابراز داشت: در تهاجم فرهنگی، دشمن ابزارهای ظاهراً غیرنظامی و غیر اقتصادی و غیر سیاسی و به‌عبارت دیگر شیوه‌ها و ابزارهایی را كه لازمه‌ی ایجاد و گسترش یا كاهش و امحای فكر و فرهنگ و بینش و عقیده در میان ملت است به‌نحوی مورد استفاده قرار می‌دهد؛ تا افكار و آرای مردم را برای پذیرش هجوم ناگهانی یا نفوذ تدریجی، به‌منظور تصرّف و تملّك منابع و منافع مادی و معنوی آنان به‌طور طبیعی مهیا كند . 

سخنران نشست در ادامه ایشان بیان داشت: تهاجم فرهنگی كه می‌كوشد سه عنصر اساسی فرهنگ؛ یعنی شناخت‌ها و باورها، ارزشها و گرایش‌ها و رفتارها و كردارهای جامعه مورد هجوم را با دگرگونی روبرو سازد، همیشه به‌دنبال جایگزین كردن فرهنگ مهاجم، به‌جای فرهنگ بومی نبوده، بلكه ممكن است بیگانه كردن مردم آن جامعه از فرهنگ خودی و نابود كردن هویت فرهنگی یك جامعه را در نظر داشته باشد.

وی در پایان شناساندن ارزش فرهنگ اسلامی و بومی به مردم و ایجاد خودباوری فرهنگی،تقویت‌ نهادهای مذهبی مانند مساجد و هیئات مذهبی،گسترش امر به معروف و نهی از منكر ،استفاده از نظام آموزشی در جهت تقویت بینش دینی كودكان و جوانان و .... را از راهکارهای مقابله با توطئه های دشمن برای حفظ فرهنگ عفیفانه جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: بی گمان حفظ حجاب و عفاف به دستور شرع اسلام جز در راستای اعتلای شخصیت زن و مرد و در راستای حفظ آرامش و امنیت روانی افراد و جامعه، حفظ حریم خانواده و حفظ سلامت خانواده و جامعه چیز دیگری به دنبال ندارد و حفظ عفت و پاکی و شناخت راههای نفوذ دشمن و تلاشهای ان برای اسیب زدن به جامعه اسلامی و راهکارهای مقابله با آن برای اعتلای جامعه اسلامی امری ضروری و اساسی به حساب می آید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل