ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٢٩ تير ١٤٠٠      ساعت: ١١:٠٨        شماره خبر: ١١٨٠٧٧          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار کرد

نشست علمی «بررسی فقهی و حقوقی معاملات ارز دیجیتال»

گروه خبر: به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی (واحد آشتیان) و با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان مرکزی، نشست علمی «بررسی فقهی و حقوقی معاملات ارز دیجیتال»، با سخنرانی خانم دکتر سیدبحری برگزار گردید.

دکتر سیدبحری نشست علمی «بررسی فقهی و حقوقی معاملات ارز دیجیتال»، که نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی با همکاری مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران استان برگزار کرد، بیان نمود: پس از عصر مبادلات پایاپای و با شکل گیری تمدن ها و اجتماعات بشری و رخ دادن پدیده شهرنشینی، کم کم پول جای مبادلات کالا به کالا را گرفت.

سخنران نشست، در ادامه، به ارزیابی فقهی و حقوقی ارزهای دیجیتال در معاملات اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در جوامع اسلامی، به ویژه در ایران، مسائل مستحدثه باید با معیار فقه و حقوق بررسی شوند. برای رسیدن به این مرحله باید ماهیت مسئله مستحدثه روشن شود، به ویژه اگر فواید یا مضراتی داشته باشد.

خانم سیدبحری ادامه داد: امروزه، نظرات گوناگون فقهی و حقوقی درباره بیت کوین و ارز دیجیتال وجود دارد، ولی هنوز به اجماعی در زمینه ماهیت نرسیده است و شاهد نظرات متعددی هستیم. این امر سبب محرومیت از فواید چشمگیر هر پدیده می شود و به همان اندازه، در مورد مضرات آن امکان آسیب رسانی وجود دارد.

وی، با بیان اینکه مال در فقه شرایط و ویژگی هایی دارد و بیت کوین را دارای این ویژگی ها برشمرد، تصریح کرد: از سوی دیگر، پول نیز در فقه و اقتصاد ویژگی هایی دارد که همه آن در بیت کوین نیز دیده می شود. در تعریف پول آمده است: چیزی که وسیله ارزش مادی است و رایج ترین وسیله مبادله به شمار می رود.

سخنران نشست افزود: اگر رایج ترین وسیله در مبادله را فصل تعریف بگیریم، هنوز بیت کوین به این مرحله نرسیده است و در یک قدمی آن است تا بتواند نقش پول های رایج را ایفا کند. بیت کوین در نظر عرف خاص و اهل فن پول به شمار می‌رود و طبق نظر امام(قدس سره)، ملاک عرف، عقلای خاص هست؛ از این رو، در این دوگانگی نمی توان به کنه ماهیت رسید.

وی بیت کوین را دارای ماهیتی گذرا، ناپایدار و دوسویه ارزیابی کرد که در حال رسیدن به ثبات در جامعه است و ابراز کرد: در شرع مقدس و کتب فقهی، بزرگ ترین بخش به بیع اختصاص دارد؛ بنابراین، اگر بتوانیم با هر چه از شناخت بیت کوین به دست آوردیم، معمای ورود آن را به بیع حل کنیم، تکلیف عقود دیگر محرز می شود.

سخنران نشست اظهار داشت: در بیع باید به صیغه و شروط متعاقدین و شروط عوضین توجه شود. حال اگر قرار باشد با بیت کوین خرید و فروشی انجام شود، باید ببینیم چه رخ می دهد. آنچه از همه بیشتر در اینگونه معاملات چالش برانگیز است، شروط عوضین است، زیرا دو شرط صیغه و متعاقدین، طبق شرایطی که در این طراحی عظیم وجود دارد، به درستی رعایت می‌شود.

وی، با اشاره به شروط عوضین در فقه اسلامی، تصریح کرد: بیت کوین بیشتر کیف است که با اعداد و ارقام سنجیده می شود. علاوه بر آن، در واقع، بیت کوین به عنوان مبیع، امری نسبی است و چون ابعاد ثلاثه ندارد، بیت کوین می تواند مبیع واقع شود.

خانم سیدبحری، با بیان اینکه نمی توان بیت کوین را صددرصد مال نامید، زیرا در برهه ای، برخی ویژگی های پول را هم دارد، گفت: در عین حال، تعریف مال همه کاملاً بر آن منطبق است. در بیت کوین، کسی که بیت کوین را تولید کرده است، مالک آن است.

وی، با اشاره به برخی دیگر از ویژگی‌های مال در فقه، که شامل ارزهای دیجیتال هم می شود، اظهار داشت: البته ابهاماتی مطرح شده است، مانند ورود آژانس امنیت ملی امریکا به قضیه بیت کوین موسوم به ان اس ای که آن هم به دلیل رانده شدن دلار به کنار در تعاملات اقتصادی است. انواع حک شدن در سال های اخیر در سایت های امنیتی و مهم و حیاتی امریکا، نشان دهنده ضعف و ناکارآمدی ان اس ای است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل