مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٢ تير ١٣٩٧      ساعت: ١٩:٤٧        شماره خبر: ٩٣٩٧١          پرینت

آغاز به کار همایش علمی تمدن اسلامی

همایش علمی «تمدن اسلامی (گذشته، حال، آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان» صبح امروز آغاز به کار کرد.

گروه گزارش: همایش علمی «تمدن اسلامی (گذشته، حال، آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان» صبح امروز آغاز به کار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، همایش علمی «تمدن اسلامی (گذشته، حال، آینده) نقش و رسالت علمای افغانستان» صبح امروز ۱۲ تیرماه در تالار آفتاب ولایت مشهد برگزار شد.

در این همایش رئیس شورای علمای شیعه افغانستان بابیان اینکه حیات بر چهار قسم است بیان کرد: از روسای جامعه‌المصطفی می‌خواهم که مردم افغانستان را تنها نگذارد و جامعةالمصطفی دانشمندان غیر ایرانی را جمع کند تا ابعاد فکری گسترده‌تر پیدا شود همچنین باید دانشمندان غیراسلامی و غیرایرانی گرد هم جمع شوند تا درباره آینده اسلام صحبت کنند.

محمد آصف محسنی قندهاری عنوان کرد: دینی که دین فقرا و گداها باشد هیچ نقشی در دنیا ندارد و باید این دین را درست کرد تا با تمدن انسانی همراه شود و همچنین تمدن دارای چند عنصر فرهنگ، علم، کار، هنر، دولت و اخلاق است و علوم تجربی مخالفتی با قرآن پیدا نکرده و این  بزرگ‌ترین معجزه علمی قرآن است.

در ادامه رئیس شورای اخوت بابیان اینکه نقش علما در تمدن اسلامی مسئله بسیار مهمی است؛ گفت: تمدن  دو شاخصه دارد و اینکه  امروز بشر چه دستاوردی در کل جهان دارد و آنچه فکر انسان در این قسمت کارایی دارد این است که آنچه  امروز بشر دارد از ادیان آسمانی و دین اسلام است.

مولوی حبیب‌الله حسام بیان کرد: دستاورد بزرگ بشریت منشأ گرفته از اسلام است همچنین بخش مادی تمدن  از اسلام الهام گرفته است  

 حسام بابیان اینکه معلم انسان قلم و تعلیم است اظهار کرد: بشر از زمانی که فقه تدوین شد دارای تمدن شد و امت اسلامی و انسان می‌تواند زندگی را متمدنانه ادامه دهد.

همچنین در این مراسم نماینده مجلس و عضو شورای اخوت افغانستان گفت: درنتیجه جدایی دین از سیاست مسلمانان دچار دو افت  استبداد داخلی و استعمار خارجی شدند و استبداد داخلی دریچه‌ها را برای استعمار خارجی باز کرد.

حجت‌الاسلام محمد اکبری بابیان اینکه اگر افغانستان بخواهد متمدن شود باید متدین شود تأکید کرد: اگر دنیا بخواهد متمدن شود باید اول باید متدین شود و اسلام را قبول کند و آن را بفهمد و به آن عمل کند و اگر این را انجام دهد از نعمت تمدن برخوردار می‌شود.

مؤسس مدرسه حضرت نرگس، در ادامه این جلسه گفت: از آفات مهم در بین علما سلیقه گرایی و عدم کار جمعی در بین علمای اسلام است و در حاشیه قرار گرفتن علوم و معارف دینی و قرآن در حوزه‌های علمیه، فقدان درس اخلاق در حوزه‌های علمیه، هدف قرار داده شدن علوم ابزاری از چالش‌های موجود در حوزه‌های علمیه است.

محمدحسین جعفری قندوزی با اشاره به اینکه انتقاد اگر راهکار نداشته باشد، کارساز نیست؛ اظهار کرد: راهکار اعلام‌شده بین علما خودسازی، تذهیب نفس و سعی و تلاش برای اصلاح جامعه، یادآوری از نقش و خدمات علمای گذشته و حفظ استقلال و موقعیت اجتماعی فقهی علما است.

وی بابیان اینکه باید به‌ضرورت تحول در مدیریت حوزه‌ها پرداخت، تصریح کرد: ضرورت شناسایی نخبگان، ساماندهی تبلیغ، پژوهش و اطلاع‌رسانی از ابعاد تحول در حوزه‌های علمیه است.

جعفری قندوزی درباره چالش‌های فرا روی طلاب گفت:رنگ باختن تذهیب در بین طلاب، فعالیت‌های گسترده گروه‌های ضد ارزشی به دلیل فقر فرهنگی، گسترش فحشا در جامعه و گسترش قاچاق در جامعه است که علما باید آن را مدیریت کند.

همچنین در ادامه رئیس شورای علما و رئیس شورای اخوت اسلامی بلخ گفت: برای نگهداری اجتماع و دین، عدالت امری ضروری است که باید به‌صورت ویژه به آن توجه شود.

محمدشاه عادلی ادامه داد: دانشمندان دینی همچون دکتر علی شریعتی نمونه‌ای  است که هیچ‌گاه تکرار نمی‌شود، صفت بارز این عالم دین برای جامعه امیدواری بود و  ما هم باید از او الگوی امیدواری بگیریم.

وی افزود: تمدن اسلامی و متمدن شدن مسلمان چطور می‌شود، حضرت رسول اکرم(ص) احکام قرآن کریم را مطابق و با رهنمودی که خداوند دستور داده بود اجرا کردند.

رئیس شورای علما و رئیس شورای اخوت اسلامی بلخ خاطرنشان کرد: نمی‌خواهم بگویم که دین‌داری درگذشته، حال و آینده چگونه است اما بعضی‌ها می‌گویند دین در جای خود باشد و خوش‌گذرانی‌های دنیوی هم در جای خود، این اصلاً درست نیست.

شایان ذکر است، در نوبت صبح ، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی؛ دبیر علمی و مدیر جامعة المصطفی العالمیه در افغانستان ، آیت الله اعرافی؛ رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه ، آیت الله محسنی؛ رئیس شورای علمای شیعه افغانستان، اکبری نماینده مردم در شورای ملی و عضو شورای اخوت افغانستان، مولوی عزیزالله محمدی مسلمیار؛ خطیب نماز جمعه ننگرهار، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین جعفری قندوزی؛ موسس مدرسه حضرت نرگس و مدرس حوزه ، مولوی حسام؛ رئیس شورای اخوت افغانستان، آیت الله رئیسی ؛ تولیت آستان قدس رضوی، محمد شاه عادلی ؛ رئیش شورای اخوت ولایت بلخ، پیرامون محورهای این همایش به ایراد سخن پرداختند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل