مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٣ تير ١٣٩٧      ساعت: ١٧:١٩        شماره خبر: ٩٣٩٨٢          پرینت

گزارش از دومین روز همایش تمدن اسلامی و نقش رسالت علمای افغانستان

علما در مقابل تهاجم فرهنگی روشنگری کنند

دشمن برای محو تمدن اسلامی آن را به طرق مختلف مورد تهاجم قرار داده‌ که یکی از اینها تهاجم فرهنگی است. علما باید در برابر این تهاجم روشنگری کنند و در کنار روشنگری از تحریف دین و ورود خرافات در آن جلوگیری نمایند.

گروه گزارش: دشمن برای محو تمدن اسلامی آن را به طرق مختلف مورد تهاجم قرار داده‌ که یکی از اینها تهاجم فرهنگی است. علما باید در برابر این تهاجم روشنگری کنند و در کنار روشنگری از تحریف دین و ورود خرافات در آن جلوگیری نمایند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، مشاور رئیس جمهوری و معاون شورای علمای شیعه افغانستان روز چهارشنبه در 'همایش علمی تمدن اسلامی، نقش و رسالت علمای افغانستان» در مشهد گفت: یکی از عناصر دخیل فرهنگ و تمدن اسلامی عقلانیت پذیری آن می باشد که اساس اسلام است.
حجت الاسلام و المسلمین محمدهاشم صالحی مدرس افزود: یکی از عوامل گسترش تمدن اسلامی جامعیت قوانین و مقررات آن است که مطابق با فطرت انسانی است. این جامعیت اختصاص به یک عصر و قوم ندارد و در همه شرایط برای جامعه بشریت پرتوافکن و راهگشا است.
وی ادامه داد: تا زمانی که امت اسلامی وحدت کلمه داشته و متحد باشد دشمن کاری از پیش نمی‌برد. دشمن برای محو تمدن اسلامی آن را به طرق مختلف مورد تهاجم قرار داده‌ که یکی از اینها تهاجم فرهنگی است. علما باید در برابر این تهاجم روشنگری کنند و در کنار روشنگری از تحریف دین و ورود خرافات در آن جلوگیری نمایند.
مشاور فرهنگی رئیس جمهور افغانستان  در ادامه همایش گفت: تمدن اسلامی شامل کشورهای بسیاری می ‌شود و منحصر به یک کشور نیست. دیگر تمدنها نیز همینطور هستند هر تمدنی در کشورهای متعددی واقع شده است.
محمدعزیز بختیاری افزود: رابطه بین تمدنها مثل رابطه جوامع و زبانها کنار همدیگر است که همیشه با هم ارتباط دارند و این ارتباط همیشه منفی نیست. مهم این است که در تعامل بین فرهنگها فرهنگ مسلمانان فعال باشد و عناصری را که از سایر فرهنگها می گیریم با نظام اجتماعی و فرهنگی خود سازگار نموده و از عناصر مفید آنها استفاده کنیم.

وظیفه ما انتقال باورهای اصیل اسلامی است

در این همایش امام جمعه مزارشریف گفت: وظیفه ما در خدمت به تمدن اسلامی به‌مخصوص در شرایط خاص امروز جامعه مسلمین انتقال باورهای اصیل اسلامی است.

سید حیدر هاشمی ادامه داد: اگر امروز مردم دنیا امام راحل(ره) را می‌شناسند و به او عشق می‌ورزند دلیلش دینداری، سعه صدر و شخصیت او بود.

وی با بیان اینکه امروز فرهنگ اسلامی مورد هجوم است؛ افزود: دشمن از جهل مردم به‌شدت استفاده می‌کند، وقتی به جوانان تفهیم کنیم که فرق است بین آزادی و رهایی، سنگرها مستحکم می‌شود.

امام جمعه مزارشریف اشاره‌ای به موج مهاجرت مردم افغانستان به اروپا کرد و اظهار کرد: طبق فرمایش پیامبر اکرم(ص) نخستین و مهمترین نشانه سعادت بشر، داشتن پول و درآمد در شهر و دیار خود است، بنابراین ما امروز موظفیم برای خدمت به فرهنگ و تمدن، مسئله فقر و ناامنی را با یک دید جهانی و قرآنی حل کنیم و نباید منتظر شرایط خوب باشیم تا به کشورمان برگردیم.

تمدن غربی وامدار تمدن اسلامی است

در ادامه عالم اهل‌سنت و استاد دانشگاه با برشمردن تمدن‌های قبل از اسلام گفت: ظهور تمدن‌اسلامی باعث محو تمدن‌های گذشته شد، چرا که این تمدن به‌بشر مرده روح بخشید، بشری که افتخارش زنده به‌گور کردن دختران بود، در سایه تمدن اسلامی سردمدار تمدن بشری شد.

مولوی نورالله کوثر در ادامه به تشریح و مقایسه وضعیت مسلمانان بعد از ظهور تمدن اسلامی و جهان غرب پرداخت و گفت: دانشمندان منصف غربی همچون ویل دورانت اذعان دارند به اینکه تمدن غربی وامدار تمدن اسلامی است.

وی تشریح کرد: آن زمان که مسلمانان تمدن داشتند نه اسمی از ایران بود، نه افغانستان، نه پاکستان و نه عربستان بلکه همه یک مشت واحد بودیم به نام جهان اسلام، اما از زمانی که مرزها در حکم زندان‌های سیاسی ما را از هم جدا کردند، آن تمدن هم متوقف شد و ما به‌ذلت دچار شدیم، امروز مقلد وحشی‌های دیروز یعنی جهان غرب هستیم که تمدنش را وامدار تمدن اسلامی ماست.

این عالم اهل‌سنت و استاد دانشگاه افزود: ما امروز برای تقریب مذاهب می‌کوشیم در حالی‌که باید حرف از توحید مذاهب بزنیم، اصول اصیل اسلام در همه مذاهب یکی است فقط برداشت‌ها متفاوت است .

کرامت انسانی و انسان سالاری از نتایج تحقق تمدن اسلامی است

معاون شورای اخوت افغانستان ضمن ابراز تاسف از این که اخوت اسلامی فقط در حد حرف و شعار است؛ گفت: حتی در بین علمای اسلام این تفکر اخوت و برادری جدی گرفته نمی‌شود.

مولوی لطیف‌الله حق‌پرست در ادامه سخنان خود به روایت نبوی اشاره و تشریح کرد: رسول‌الله می‌فرماید همه با هم چنگ بزنید به کتاب خدا و عترت و سنت من اما ما این آموزش‌ها را فراموش کرده‌ایم.

وی ایمان و برادری را پایه‌های اصلی تمدن اسلامی دانست و اضافه کرد: کرامت انسانی و انسان سالاری از نتایج تحقق تمدن اسلامی است.

در ادامه استاد حوزه و پژوهشگر علوم دینی افغانستان ضمن تقدیر از مسؤولان برگزاری این همایش در گردآوری علما و پژوهشگران افغان از فرق مختلف اسلامی، گفت: تمدن در ساختار مفهومی واژه یعنی تلاش و پیشرفت به سمت سبکی از زندگی دنیایی.

آیت الله سیدحسین هاشمی ارزگانی در ادامه به سه مرحله تکاملی زندگی بشر اشاره کرد و گفت: دوره بربریت، مدنیت و رسیدن به آرمان‌شهر مراحل تکامل تاریخی بشر است.

وی ثروت، قدرت و حکومت را حداقل شاخصه‌های تمدن دانست و اضافه کرد: حکمت، عقلانیت، امنیت، عدالت و معنویت، معیارهای حداکثری تمدن بشری است.

این استاد حوزه و پژوهشگر علوم دینی افغانستان در ادامه به مقایسه زندگی بشر متمدن و متوحش هم پرداخت و اظهار کرد: جهل، ذلت، هواپرستی، استبداد، فقر، ضعف، نابسامانی، تبعیض و شرک از نشانه‌های بربریت و وحشی‌گری است.

هاشمی ارزگانی با اظهار تاسف از ظهور خشونت در جهان اسلام بیان کرد: امروز جهان اسلام به عنوان منبع و خاستگاه خشونت در جهان معرفی می‌شود که متاسفانه فقط ادعای غربی‌ها نیست، بلکه نمودهای واقعی آن در گروه‌های تندروی کشورهای سوریه، افغانستان، عراق، یمن و بحرین مشهود است.

وی جامعه عصر ظهور را اوج و قله تمدن اسلامی دانست و گفت: برای رسیدن به این قله ابتدا باید تمام مولفه‌های تمدن را در جهان اسلام به ظهور و نمود برسانیم و این جز در سایه وحدت همفکری و تشریک مساعی همه ما میسر نمی‌شود.

 

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل